Wypłatę większej gotówki z banku trzeba wcześniej zapowiedzieć

Większe kwoty, które chcemy wypłacić w oddziale banku, powinniśmy awizować z wyprzedzeniem, by nie okazało się, że brakuje tam gotówki.

Publikacja: 07.08.2020 18:36

Wypłatę większej gotówki z banku trzeba wcześniej zapowiedzieć

Foto: Adobe Stock

Nasz czytelnik pan Maciej był ostatnio w oddziale PKO BP w tzw. Błękitnym Wieżowcu na pl. Bankowym w Warszawie. Gdy czekał na obsługę, czytał ogłoszenia wyświetlane na tablicy elektronicznej.

Jeden z komunikatów rzucił mu się mocno w oczy.

– Informujemy, że w związku z okresowym zwiększeniem wypłat gotówkowych, w niektórych oddziałach mogą zostać wprowadzone limity kwotowe na wypłaty gotówki w kasach – przeczytał pan Maciej.

Warto sprawdzić: Gotówkę nie zawsze wpłacimy przy użyciu telefonu

Bank dodał, że „informacje o aktualnym limicie klienci mogą uzyskać u pracowników banku”.

– Zacząłem się zastanawiać, o co chodzi, więc zapytałem o to pracownicę oddziału. W odpowiedzi usłyszałem, że ma to związek z tarczami antykryzysowymi wprowadzonymi przez rząd – opowiada czytelnik.

Zapytaliśmy bank, czy rzeczywiście mogą pojawić się ograniczenia kwotowe w związki z pandemią i tarczami antykryzysowymi. PKO BP zaprzecza. – Nie wprowadziliśmy ograniczeń wypłat związanych z tarczą antykryzysową. Generalnie w banku obowiązuje zasada, że wypłaty większych kwot w gotówce trzeba awizować – czyli uprzedzić oddział o zamiarze takiej wypłaty i umówić się na dogodny dla siebie termin dla dokonania takiej operacji – mówi Grzegorz Culepa z biura prasowego PKO BP. Podkreśla, że wysokość wypłat, które trzeba awizować, może być różna w zależności od oddziału. – Dlatego warto wcześniej zadzwonić do placówki, w której chcemy dokonać wypłaty, i upewnić się, że możemy jej dokonać bez konieczności uprzedniego awizowania – radzi bankowiec.

Warto sprawdzić: W okienku słono zapłacimy za przelew do fiskusa

Także Ewa Krawczyk z Santander Bank Polska zapewnia, że bank nie zmieniał limitów wypłat w oddziałach. – Funkcjonują jak dotychczas – większe kwoty trzeba awizować – tak też było przed epidemią – tłumaczy Ewa Krawczyk.

Podobną opinię słyszymy od Mirelli Gmur z ING Banku Śląskiego. – Wypłaty realizowane są zgodnie z komunikatem dotyczącym awizowania i obowiązującym TOiP-em – informacja jest prezentowana na naszej stronie – mówi Mirella Gmur. W Pekao SA wypłaty są realizowane zgodnie z dyspozycjami wypłacających. – Tak jak dotychczas, w oddziałach banku umożliwiamy wypłatę gotówki do wysokości salda rachunku, przy czym większe kwoty należy wcześniej zgłosić w placówce – mówi Marcin Starkowski z biura prasowego tego banku.

Piotr Młynarczyk, Manager Zespołu Płynności Gotówkowej w Credit Agricole, zapewnia, że w jego banku nic się nie zmieniło w zasadach wypłat gotówki w placówkach.

– Nie wprowadzaliśmy i nie planujemy wprowadzać limitów wypłaty gotówki. Jesteśmy przygotowani na większe wypłaty gotówki w placówkach. To co ważne, to w przypadku większej kwoty wypłaty w placówce klient musi zgłosić nam taką chęć, czyli awizować wypłatę – mówi Piotr Młynarczyk.

Warto sprawdzić: Zadają dziwne pytania, gdy przelewamy pieniądze do USA

W Credit Agricole awizacji wymagają wypłaty od 20 tys. zł, 2 tys. euro, 1,5 tys. dolarów czy 500 funtów brytyjskich. – Wypłaty w złotówkach należy zgłaszać 48 godzin wcześniej, a w walutach obcych 72 godziny – tłumaczy bankowiec. Credit Agricole zwiększył limit wypłaty Blik z bankomatu z 1 tys. do 5 tys. zł. – To duże udogodnienie dla klientów, którzy preferują korzystanie z urządzeń samoobsługowych – w dowolnym dla siebie miejscu i czasie – mówi Piotr Młynarczyk.

Nasz czytelnik pan Maciej był ostatnio w oddziale PKO BP w tzw. Błękitnym Wieżowcu na pl. Bankowym w Warszawie. Gdy czekał na obsługę, czytał ogłoszenia wyświetlane na tablicy elektronicznej.

Jeden z komunikatów rzucił mu się mocno w oczy.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Oszczędności
Jak oszczędzają Niemcy. Gdzie trzymają pieniądze
Oszczędności
Gotówka i Biuro Rzeczy Znalezionych. Znalazca może zostać opodatkowany
Oszczędności
Kuny wymienimy tylko w kantorze, banki już ich nie chcą
Oszczędności
Oszczędzanie bez podatku. Przegląd IKE i IKZE 2022
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej