Cudzoziemiec może mieć sporo problemów z założeniem konta

Bank może odmówić założenia rachunku cudzoziemcowi bez podania mu oficjalnej przyczyny zasłaniając się jedynie formułą „prawa odmowy wejścia w relację z klientem z powodów biznesowych”.

Publikacja: 21.08.2020 19:04

Cudzoziemiec może mieć sporo problemów z założeniem konta

Foto: Pexels

Bankowcy tłumaczą, że taka sytuacja może być spowodowana tym, iż „dokument tożsamości wnioskującego figuruje w zbiorze dokumentów zastrzeżonych lub klient znajduje się na listach sankcyjnych czy też jest osobą podejrzewaną o niezgodne z prawem działania”.

Żądają masy dokumentów

Obywatel Indii chciał założyć rachunek w ING Banku Śląskim. Do jednego z podwarszawskich oddziałów poszedł ze znajomą Polką.

– Poszliśmy do placówki banku, przedłożyliśmy potrzebne dane osobowe. Okazało się, że konieczna jest weryfikacja danych – taki „bad luck” co, rzekomo, zdarza się to raz na 10 tys. klientów. – relacjonuje kobieta.

Warto sprawdzić: Obcokrajowiec po konto musi pofatygować się do banku

Przez kolejne dwa dni bank prosił cudzoziemca o dodatkowe „konieczne do weryfikacji” dane jak np. adres zamieszkania w Indiach.

Po tygodniu Polka i jej zagraniczny znajomy usłyszeli w oddziale, że „z centrali przyszła odpowiedź odmowna”. A mimo kilku próśb pracownicy banku nie chcieli podać jej powodu.

– Ostatecznie jako broni użyto przepisu regulaminowego mówiącego, że ‚bank ma prawo odmówić wejścia w relację z klientem z powodów biznesowych”, a przecież bank wszedł w relację z klientem, biorąc od niego wszelkie dane osobowe do założenia konta – zauważa kobieta.

W banku usłyszała jeszcze, że mężczyzna może złożyć reklamację związaną z odmową założenia konta, choć oficjalnie nie dostał on żadnej decyzji, którą mógłby reklamować.

W jakim przypadku Państwa bank może odmówić założenia konta? Mirella Gmur z biura prasowego ING Banku Śląskiego mówi, że otwarcie rachunku następuje po przedłożeniu przez klienta dokumentów: jak paszport wydany przez państwo obce lub dowód osobisty wydany w kraju pochodzenia (wyłącznie w odniesieniu do obywateli państw, dla których bank posiada wzorce takich dokumentów) lub karty pobytu wydana przez inny kraj członkowski UE.

Warto sprawdzić: Ukrainiec w polskim banku czuje się jak w domu

Do tego musi być akceptowany przez bank dokument potwierdzającym adres zamieszkania na terytorium obcego państwa lub oświadczeniem klienta o miejscu zamieszkania.

– Ich brak może być przyczyną odmowy do założenia konta – mówi Mirella Gmur. Dodaje, że konta nie otworzą osoby małoletnie i nierezydenci. – W przypadku otwarcia wspólnego konta obcokrajowcy muszą mieć ten sam status dewizowy – podkreśla przedstawicielka banku.

Zapewnia, że odmowy zdarzają się rzadko. – Nie prowadzimy statystyk, które mogły by zebrać wszystkie przypadki klientów obcokrajowców odwiedzających oddziały – mówi Mirella Gmur.

Irańczykowi konta nie założą

Jak to wygląda w innych bankach? Kiedy mogą one odmówić założeniu konta obcokrajowcowi?

Jak zapewnia Grzegorz Culepa z PKO BP każdy może tam założyć konto osobiste jeśli spełnia wymagania polskiego prawa związane z założeniem tego rodzaju rachunku bankowego.

Z kolei Paweł Olejnik, dyrektor Biura Bezpieczeństwa Finansowego i Sankcji Międzynarodowych w Credit Agricole bank otwiera rachunki bankowe także dla cudzoziemców mieszkających w Polsce.

– Takich klientów prosimy dodatkowo o dostarczenie np. umowy o pracę w Polsce albo zaświadczenie z uczelni potwierdzające status studenta. W ten sposób weryfikujemy charakter ich pobytu w Polsce. Działanie to związane jest realizacją wymogów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu –tłumaczy dyr. Olejnik.

Przyznaje, że bank może odmówić otwarcia rachunku jeżeli uzna, że ryzyko prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu jest zbyt wysokie.

-Jest to standardowa procedura, stosowana także wobec obywateli Polski. Znaczenie ma także kryterium geograficzne, tj. potencjalne związki z krajami podwyższonego ryzyka prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Przypadki odmowy nie są częste i nie notujemy z tego tytułu reklamacji – dodaje dyr. Olejnik.

Anna Pronińska, z BNP Paribas mówi, że nierezydenci przy zakładaniu konta muszą okazać, oprócz dokumentu tożsamości, także kartę pobytu.

– Pozostałe zasady weryfikacji w banku są standardowe. Natomiast decyzja o odmowie jest indywidualną i popartą szczegółową analizą, w której pod uwagę bierze się wiele czynników – zapewnia Anna Pronińska

Paweł Jurek, rzecznik prasowy Pekao SA dodaje, że do może dojść do tego np. w sytuacji gdy dokument tożsamości figuruje w zbiorze dokumentów zastrzeżonych lub klient znajduje się na listach sankcyjnych.

Warto sprawdzić: Zadają dziwne pytania, gdy przelewamy pieniądze do USA

A Ewa Krawczyk z Santander Bank Polska przyznaje, że bank odmawia założenia konta, w każdym przypadku niezależnie od narodowości, jeśli klient nie dostarczy wymaganych procedurą informacji i dokumentów.

– Zakres tych informacji i dokumentów uzależniony jest od dokonanej oceny ryzyka współpracy z klientem. Odmawiamy zwarcia relacji również, gdy ryzyko współpracy jest nieakceptowalne, np. jest to osoba podejrzewana o niezgodne z prawem działania- dodaje Ewa Krawczyk.

Biuro Prasowe Alior Banku tłumaczy, że bank może odmówić założenia konta obcokrajowcowi, bez względu na kraj pochodzenia, w przypadku gdy po przeprowadzeniu procesu oceny środków bezpieczeństwa finansowego zgodnie z art. 34 Ustawy z dnia z dnia 1 marca 2018r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu nie da się skutecznie przeprowadzić procesu identyfikacji klienta.

A także jeśli osoba: posługuje się sfałszowanym lub zastrzeżonym dokumentem tożsamości, po przeprowadzeniu analizy cechuje się wysokim ryzykiem prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu,- jest obywatelem kraju objętego sankcjami np. Korea Płn., Iran
czy też znajduje się na listach restrykcyjnych np. Unii Europejskiej, ONZ.

Bankowcy tłumaczą, że taka sytuacja może być spowodowana tym, iż „dokument tożsamości wnioskującego figuruje w zbiorze dokumentów zastrzeżonych lub klient znajduje się na listach sankcyjnych czy też jest osobą podejrzewaną o niezgodne z prawem działania”.

Żądają masy dokumentów

Pozostało 95% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Materiał Promocyjny
Jak zacząć oszczędzanie w złocie
Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?