– Nie mamy w ofercie dla klientów indywidualnych produktu pozwalającego oszczędzać środki pochodzące z zaokrąglania kwot zakupów lub przelewów. Jeśli będziemy chcieli wdrożyć taką usługę, poinformujemy o tym. Posiadamy natomiast w ofercie konto oszczędnościowe pozwalające samodzielnie odkładać środki w dowolnej wysokości i częstotliwości – mówi Paweł Jurek, rzecznik banku.
Takiej opcji nie ma też jeszcze w Santander Bank Polska. – Pracujemy nad takim rozwiązaniem dla klientów – zapewnia Ewa Krawczyk, z biura prasowego banku.
Warto sprawdzić: Najlepsze fundusze inwestycyjne 2020. Ranking
Polacy nie należą do oszczędnych narodów
Jak mówi Anna Steciuk, starszy Specjalista ds. Produktów Oszczędnościowych w Credit Agricole, Polacy nie należą do oszczędnych narodów. Jeśli chodzi o Europejczyków, to jesteśmy niemal na samym końcu. – Mówimy tutaj o stopie oszczędności, czyli o pieniądzach, które oszczędzamy w porównaniu do tego, co zarabiamy. Czyli innymi słowy są to pieniądze, które nam zostają co miesiąc – tłumaczy ekspertka.
odkładanie pieniędzy, nabiera teraz szczególnego znaczenia
Jej zdaniem oszczędzanie, a może lepiej – odkładanie pieniędzy, nabiera teraz szczególnego znaczenia, bo badania pokazują, że boimy się o swoją przyszłość finansową, podobnie jak o zdrowie.
– To pewnie główne motywatory, które skłoniły nas do zaciśnięcia pasa. Aktualnie 47 proc. Polaków, deklaruje, że oszczędza więcej niż wcześniej. 70 proc. uważniej gospodaruje budżetem niż przed pandemią. Biorąc jednak pod uwagę, że odkładamy małe kwoty – w porównaniu do innych krajów w Europie – to nasze oszczędności mogą nam nie dawać poczucia bezpieczeństwa. Powinniśmy mieć na koncie równowartość 3 lub najlepiej 6 miesięcznych wynagrodzeń, aby poradzić sobie np. w momencie utraty pracy – radzi Anna Steciuk.
Podkreśla, że dopiero po uzbieraniu tej kwoty można myśleć o oszczędzaniu dla zysku czy inwestowaniu.
– Aktualnie najpopularniejsze są akcje. To typowe dla momentów, kiedy gospodarka zwalnia, firmy tracą stabilność. Wtedy też firmy są niżej wycenianie. Inwestorzy, nawet drobni, liczą, że w krótkim okresie stosunkowo dużo zyskają, zgodnie z zasadą: tanio kupić, drogo sprzedać – dodaje przedstawicielka Credit Agricole.
Dodaje, że na rozpoczęcie oszczędzania nigdy nie jest za późno. – Najważniejsza jest motywacja i to, żeby widzieć sens w odkładaniu pieniędzy. To bardzo dobry początek. Na rynku dostępnych jest kilka bardzo wartościowych książek o oszczędzaniu – mówi Anna Steciuk.
Jej zdaniem warto też poszukać w sieci blogów finansowych, które w prosty sposób wprowadzą nas w meandry i patenty na odkładanie pieniędzy. Inną opcją jest dołączenie do grup w mediach społecznościowych – grup, na których rozmawia się właśnie o oszczędzaniu.