– Polski paszport nie może być podstawą w szczególności do zawierania umów o prowadzenie rachunków na rzecz osób pełnoletnich oraz rachunków firmowych, wnioskowania o produkty kredytowe i zawarcia umów kredytowych – mówi Kinga Wojciechowska- Rulka z biura prasowego mBanku.

Warto sprawdzić: Kiedy bank zdegraduje klienta VIP do niższej ligi

Do czego przyda się paszport

Klientem tego banku jest pan Mateusz. Ostatnio stracił dowód osobisty i musiał go zastrzec, a teraz czeka na nowy.

Ciekawi mnie czy mogę w oddziale np. wpłacić i wypłacić gotówkę mając inny dokument? W banku mam wpisany dowód, ale go zastrzegłem i posługuje się paszportem. Wcześniej powiedziano mi, że wszelkie operacje mogę robić jak zgłoszę się z nowym dowodem czy dokumentem o wydanie nowego dowodu – opowiada mężczyzna.

Czytelnik kontaktował się z bankiem. Tam usłyszał, że paszport polski, który ma zarejestrowany jako drugi dokument tożsamości, może być podstawą tylko do potwierdzenia tożsamości klienta, realizacji zleceń płatniczych (wpłata/wypłata gotówkowa, przelew, zlecenie stałe, polecenie zapłaty), reklamacji, złożenia wniosku o awaryjne odblokowanie transakcji oraz przyjęcia od klienta wypowiedzenia umowy.

To samo potwierdza nam Kinga Wojciechowska –Rulka, z biura prasowego banku. – W ściśle określonych sytuacjach bank akceptuje paszport polski. Może może być podstawą tylko do potwierdzenia tożsamości klienta,  realizacji zleceń płatniczych (wpłata/wypłata gotówkowa, przelew, zlecenie stałe, polecenie zapłaty), reklamacji, złożenia wniosku o awaryjne odblokowanie transakcji-nieaktualny dokument tożsamości, przyjęcia oświadczenia o zmianę numeru telefonu komórkowego – wylicza przedstawicielka mBanku.

Przyznaje, że w pojedynczych sytuacjach, w ramach odstępstwa, kiedy klient zgłasza fakt stałego czy dłuższego pobytu za granicą i nie ma możliwości wyrobienia czy odebrania dowodu osobistego, a znajduje się w sytuacji „trudnej” np. otrzymał blokadę rachunku z tytułu nieważnego dowodu, zgubił nr telefonu, został okradziony, ma zablokowane kanały dostępu – wtedy bank każdą sytuację analizujemy odrębnie i podejmujemy decyzje o akceptacji paszportu.

Warto sprawdzić: Przelew natychmiastowy. Ile kosztuje. Gdzie za darmo

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Zarejestruje go w swoim systemie i dzięki niemu klient będzie mógł zrealizować czynności pomagające w odzyskaniu dostępu do środków. – Są to zawsze indywidualne odstępstwa – podkreśla przedstawicielka mBanku.

Ale w przypadku obsługi klienta niepełnoletniego, obywatelstwa polskiego akceptowanymi dokumentami są legitymacja szkolna, paszport polski lub dowód osobisty.

Małgorzata Witkowska z biura prasowego PKO BP mówi, że jeśli dowód osobisty został zastrzeżony, zaginął lub utracił ważność, to do czasu wydania nowego dokumentu, klient może posługiwać się w kontaktach z bankiem innym dokumentem tożsamości np. ważnym paszportem.

– Przy jego pomocy można w oddziale składać wszystkie dyspozycje dotyczące rachunku. Nierezydenci, którzy z różnych powodów nie mają aktualnego paszportu, mogą posługiwać się w kontaktach z bankiem kartą pobytu lub kartą pobytu obywatela Unii Europejskiej – wylicza przedstawicielka PKO BP.

Warto sprawdzić: Rozwód z bankiem czasem bywa trudny

A kiedy wypłata awaryjna

Jak mówi Wojciech Lewczak, manager Transformacji Bankowości Detalicznej w Credit Agricole ten bank akceptuje takie dokumenty tożsamości jak dowód osobisty polski lub zagraniczny, paszport polski lub zagraniczny czy kartę pobytu.

– Wszystkie te dokumenty tożsamości są równoważne tzn. w oparciu o każdy z nich klient może zlecić bankowi wykonanie takiego samego zestawu czynności czy operacji –tłumaczy.

A Adam Jankowiak, także z Credit Agricole dodaje, że „jeżeli klient nie może się wylegitymować ważnym dokumentem tożsamości, akceptowanym przez bank, to w wyjątkowych sytuacjach, po uwierzytelnieniu i tak może zostać obsłużony.

– Ze względów bezpieczeństwa, są to zazwyczaj operacje takie jak zablokowanie dostępów do bankowości elektronicznej, zastrzeżenie karty, itp. Do każdej takiej sytuacji podchodzimy jednak indywidualnie, zawsze mając na uwadze bezpieczeństwo środków i danych klienta – podkreśla Adam Jankowiak.

W Santander Bank Polska klient, który nie ma ważnego dokumentu tożsamości lub go zgubił, może wypłacić w oddziale pieniądze ze swojego rachunku w wysokości do 1 tysiąca złotych.

– Ale pod warunkiem, że: ma zaświadczenie z policji lub z urzędu gminy o utracie dokumentu tożsamości, lub zaświadczenie z urzędu gminy o oczekiwaniu na dokument tożsamości i osobiście realizuje dyspozycję wypłaty pieniędzy z konta, którego jest posiadaczem – mówi Ewa Gołek, menedżer w Biurze doskonalenia regulacji Santander Bank Polska.

Zwraca uwagę, że wypłaty awaryjnej nie zrealizuje pełnomocnik, który ma nieważny dokument lub go zgubił.  – Wypłata awaryjna środków może zostać zrealizowana tylko raz w całym okresie, w którym klient nie ma dokumentu tożsamości i tylko z jednego rachunku – podkreśla Ewa Gołek.

Warto sprawdzić: Przelew zza grobu. Bank wyczyścił konto

Dodaje, że jeżeli klient zgubił lub został mu ukradziony dokument tożsamości, to w oddziale będzie go mógł zastrzec. – Będzie musiał podać imię, nazwisko, datę urodzenia oraz adres zamieszkania. Dane podane przez klienta muszą być zgodne z danymi w systemie banku.

Dodatkowo doradca prosi klienta o przedstawienie innego dokumentu ze zdjęciem, jeśli klient go ma (np. o prawo jazdy) – wyjaśnia przedstawicielka Santander Bank Polska. Dodaje, że bank zadaje klientowi pytania kontrolne dotyczące rachunków lub usług.

– Do czasu potwierdzenia tożsamości klienta (na podstawie innego dokumentu tożsamości niż zastrzegany, ale koniecznie z listy dokumentów identyfikacyjnych honorowanych) bank nie  udziela żadnych informacji o rachunku i usługach podkreśla Ewa Gołek.