Bankomaty znikają z ulic polskich miast

Liczba bankomatów stale się zmniejsza, bo też mniejsze jest zainteresowanie gotówką przez klientów. Ile zostało w Pekao, Santander, PKO BP, mBank, ING.

Publikacja: 28.05.2021 18:43

Bankomaty znikają z ulic polskich miast

Foto: Adobe Stock

Z danych NBP wynika, że na koniec grudnia 2020 roku na rynku działało 21 829 urządzeń – o 875 mniej niż rok wcześniej. Przypomnijmy, że w szczytowym dla branży roku 2017 Polacy mieli do dyspozycji aż 23,7 tys. bankomatów.

Warto sprawdzić: Pieniądze są na koncie, bankomat ich nie wypłaca. Powody

– Główną przyczyną likwidacji ATM był spadek liczby transakcji, spowodowany zmniejszonym zainteresowaniem klientów korzystaniem z bankomatów. Obserwujemy, że coraz chętniej korzystają oni z płatności bezgotówkowych – mówi Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA.

Aktualnie sieć bankomatów Banku Pekao liczy 1575 urządzeń, w tym 740 wpłatomatów. W ciągu ostatniego roku ich liczba zmalała. Bank nie podaje o ile urządzeń.

Mniejszy popyt na urządzenia

Ale ten tren utrzymuje się też w innych bankach. Santander Bank Polska na koniec kwietnia miał 1600 urządzeń, w tym 692 bankomatów, i 908 maszyn dwufunkcyjnych (wypłata i wpłata).

– W ciągu roku nasza sieć zmniejszyła się o 5 proc. Bankomaty były demontowane z kilku przyczyn, głównie: likwidacja oddziałów i niemożność pozostawienia bankomatów w lokalu, relokacje oddziałów, niska transakcyjność i wysokie koszty utrzymania – wylicza Justyna Fisher-Brzeska z Santander Bank Polska.

Podkreśla, że zdarza się, że urządzenia są demontowane okresowo, na czas remontu lokalu lub wymiany na nowsze urządzenie.

– Czasami likwidacja wynika z przyczyn niezależnych od banku – wynajmujący teren zmienia plany lub przeznaczenie lokalu i w takich sytuacjach nie zawsze udaje się znaleźć nowe miejsce dla bankomatu – tłumaczy Justyna Fisher-Brzeska

Warto sprawdzić: Limit wypłaty z bankomatu w popularnych bankach

Na koniec 2020 roku klienci PKO BP mogli wypłacać pieniądze z 3022 bankomatów, z czego 1117 to urządzenia z funkcją wpłatomatu. To o 1,9 proc. mniej niż na koniec 2019 roku.

– To czy dany bankomat zostaje w dotychczasowym miejscu czy nie, zależy przede wszystkim od liczby klientów, którzy z niego korzystają oraz uwarunkowań prawnych związanych np. z najmem powierzchni – mówi Małgorzata Witkowska, z biura prasowego banku.

Zapewnia, że PKO BP stara się, aby urządzenia były instalowane w najbardziej oczekiwanych lokalizacjach. – Tam gdzie tylko pozwalają na to uwarunkowania architektoniczne bankomaty są czynne przez całą dobę siedem dni w tygodniu – dodaje Witkowska.

mBank na koniec pierwszego kwartału tego roku miał w swoich placówkach i w mFinanse 321 maszyn, z czego z funkcją wpłat (wpłatomaty/urządzenia dualne) – 308.

– Liczba ta nieznacznie zmalała względem końca 2020, kiedy było ich 337). Sieć bankomatów i wpłatomatów optymalizujemy na bieżąco, przyglądając się oczekiwaniom klientów – mówi Kinga Wojciechowska-Rulka, z biura prasowego banku.

Analiza przed likwidacją

A w ING Banku Śląskim na koniec kwietnia liczba urządzeń sięgała 977 (zarówno bankomatów jak i wpłatomatów) Wszystkie urządzenia z logo ING są obsługiwane przez firmy zewnętrzne.

– Zgodnie z trendem na rynku bankomatowym ilość urządzeń gotówkowych stopniowo się zmniejsza. Nas nie zmniejszyła się znacząco w ciągu ostatniego roku, jednak jest to kierunek spadkowy. Jest to spowodowane ogólnym trendem na rynku związanym ze zmniejszającą się ilością oddziałów, spadkiem ilości transakcji gotówkowych oraz wzrastającym ruchem w obszarze płatności mobilnych – mówi Mirella Gmur-Dzieduszycka, z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

Warto sprawdzić: „Idiotyczne” limity techniczne bankomatów i wpłatomatów

Podkreśla, że wszystkie lokalizacje z urządzeniami ING są rozpatrywane indywidualnie. – Decyzje dotyczące instalacji, relokacji bądź likwidacji urządzenia są poparte analizą i konkretnymi uzasadnieniami. Nie ma jednej reguły na tego typu działania, gdyż należy wziąć pod uwagę kilka czynników, jak na przykład dostęp do innych bezprowizyjnych urządzeń w okolicy, ilości transakcji czy atrakcyjność danej lokalizacji – wylicza Mirella Gmur-Dzieduszycka.

W oddziałach zostają

Właścicielem swoich urządzeń nie jest też Credit Agricole. – Zależy nam na tym, aby w każdej naszej placówce był bankomat i wpłatomat. Aktualnie tylko w kilku placówkach nie ma wpłatomatu i zazwyczaj wynika to z ograniczeń lokalowych. Nie usuwamy tych urządzeń z placówek – mówi Anna Strompowska, partnership manager w tym banku.

Dodaje, że celem banku jest umożliwienie klientom samodzielnego realizowania łatwych i szybkich operacji  – jak wypłata i wpłata gotówki, spłata karty kredytowej.

– W ten sposób niejako uwalniamy czas doradców, którzy mogą poświęcić więcej czasu na rozmowę z klientem, zrozumienie jego potrzeb i zaproponowanie dostosowanego do niego produktu czy rozwiązania – dodaje Anna Strompowska, partnership manager

Również Bank BNP Paribas nie posiada własnych urządzeń samoobsługowych, w zakresie tego typu usług współpracujemy z siecią Planet Cash. Na 19 maja w oddziałach banku było zainstalowanych 482 maszyny recyklingowe z funkcją wpłat i wypłat gotówki oraz 105 bankomatów.

– Nasza strategia, przyjęta kilka lat temu, zakłada wyposażenie każdej jednostki w co najmniej jedno urządzenie recyklingowe.  Realizujemy ją z sukcesem, rok 2021 nie będzie pod tym względem wyjątkowy, liczba bankomatów będzie się zmniejszać – zapewnia biuro prasowe banku.

Warto sprawdzić: Opłaty za wpłaty. I to całkiem spore

Podkreśla, że urządzenia będą zastępowane przez maszyny wielofunkcyjne, a w przypadku relokacji lub likwidacji oddziału nie zostaną w takim miejscu. -Współpracujemy za to na dużą skalę z Planet Cash i Euronet Polska, co pozwala znaleźć każdemu z klientów ofertę dopasowaną do jego potrzeb, zapewniającą dostęp do środków na rachunku w maszynach poza oddziałem – zapewnia bank.

Z danych NBP wynika, że na koniec grudnia 2020 roku na rynku działało 21 829 urządzeń – o 875 mniej niż rok wcześniej. Przypomnijmy, że w szczytowym dla branży roku 2017 Polacy mieli do dyspozycji aż 23,7 tys. bankomatów.

Warto sprawdzić: Pieniądze są na koncie, bankomat ich nie wypłaca. Powody

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Oszczędności
Jak oszczędzają Niemcy. Gdzie trzymają pieniądze