Z danych NBP wynika, że na koniec grudnia 2020 roku na rynku działało 21 829 urządzeń – o 875 mniej niż rok wcześniej. Przypomnijmy, że w szczytowym dla branży roku 2017 Polacy mieli do dyspozycji aż 23,7 tys. bankomatów.

Warto sprawdzić: Pieniądze są na koncie, bankomat ich nie wypłaca. Powody

– Główną przyczyną likwidacji ATM był spadek liczby transakcji, spowodowany zmniejszonym zainteresowaniem klientów korzystaniem z bankomatów. Obserwujemy, że coraz chętniej korzystają oni z płatności bezgotówkowych – mówi Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA.

Aktualnie sieć bankomatów Banku Pekao liczy 1575 urządzeń, w tym 740 wpłatomatów. W ciągu ostatniego roku ich liczba zmalała. Bank nie podaje o ile urządzeń.

Mniejszy popyt na urządzenia

Ale ten tren utrzymuje się też w innych bankach. Santander Bank Polska na koniec kwietnia miał 1600 urządzeń, w tym 692 bankomatów, i 908 maszyn dwufunkcyjnych (wypłata i wpłata).

– W ciągu roku nasza sieć zmniejszyła się o 5 proc. Bankomaty były demontowane z kilku przyczyn, głównie: likwidacja oddziałów i niemożność pozostawienia bankomatów w lokalu, relokacje oddziałów, niska transakcyjność i wysokie koszty utrzymania – wylicza Justyna Fisher-Brzeska z Santander Bank Polska.

Podkreśla, że zdarza się, że urządzenia są demontowane okresowo, na czas remontu lokalu lub wymiany na nowsze urządzenie.

– Czasami likwidacja wynika z przyczyn niezależnych od banku – wynajmujący teren zmienia plany lub przeznaczenie lokalu i w takich sytuacjach nie zawsze udaje się znaleźć nowe miejsce dla bankomatu – tłumaczy Justyna Fisher-Brzeska

Warto sprawdzić: Limit wypłaty z bankomatu w popularnych bankach

Na koniec 2020 roku klienci PKO BP mogli wypłacać pieniądze z 3022 bankomatów, z czego 1117 to urządzenia z funkcją wpłatomatu. To o 1,9 proc. mniej niż na koniec 2019 roku.

– To czy dany bankomat zostaje w dotychczasowym miejscu czy nie, zależy przede wszystkim od liczby klientów, którzy z niego korzystają oraz uwarunkowań prawnych związanych np. z najmem powierzchni – mówi Małgorzata Witkowska, z biura prasowego banku.

Zapewnia, że PKO BP stara się, aby urządzenia były instalowane w najbardziej oczekiwanych lokalizacjach. – Tam gdzie tylko pozwalają na to uwarunkowania architektoniczne bankomaty są czynne przez całą dobę siedem dni w tygodniu – dodaje Witkowska.

mBank na koniec pierwszego kwartału tego roku miał w swoich placówkach i w mFinanse 321 maszyn, z czego z funkcją wpłat (wpłatomaty/urządzenia dualne) – 308.

– Liczba ta nieznacznie zmalała względem końca 2020, kiedy było ich 337). Sieć bankomatów i wpłatomatów optymalizujemy na bieżąco, przyglądając się oczekiwaniom klientów – mówi Kinga Wojciechowska-Rulka, z biura prasowego banku.

Analiza przed likwidacją

A w ING Banku Śląskim na koniec kwietnia liczba urządzeń sięgała 977 (zarówno bankomatów jak i wpłatomatów) Wszystkie urządzenia z logo ING są obsługiwane przez firmy zewnętrzne.

– Zgodnie z trendem na rynku bankomatowym ilość urządzeń gotówkowych stopniowo się zmniejsza. Nas nie zmniejszyła się znacząco w ciągu ostatniego roku, jednak jest to kierunek spadkowy. Jest to spowodowane ogólnym trendem na rynku związanym ze zmniejszającą się ilością oddziałów, spadkiem ilości transakcji gotówkowych oraz wzrastającym ruchem w obszarze płatności mobilnych – mówi Mirella Gmur-Dzieduszycka, z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

Warto sprawdzić: „Idiotyczne” limity techniczne bankomatów i wpłatomatów

Podkreśla, że wszystkie lokalizacje z urządzeniami ING są rozpatrywane indywidualnie. – Decyzje dotyczące instalacji, relokacji bądź likwidacji urządzenia są poparte analizą i konkretnymi uzasadnieniami. Nie ma jednej reguły na tego typu działania, gdyż należy wziąć pod uwagę kilka czynników, jak na przykład dostęp do innych bezprowizyjnych urządzeń w okolicy, ilości transakcji czy atrakcyjność danej lokalizacji – wylicza Mirella Gmur-Dzieduszycka.

W oddziałach zostają

Właścicielem swoich urządzeń nie jest też Credit Agricole. – Zależy nam na tym, aby w każdej naszej placówce był bankomat i wpłatomat. Aktualnie tylko w kilku placówkach nie ma wpłatomatu i zazwyczaj wynika to z ograniczeń lokalowych. Nie usuwamy tych urządzeń z placówek – mówi Anna Strompowska, partnership manager w tym banku.

Dodaje, że celem banku jest umożliwienie klientom samodzielnego realizowania łatwych i szybkich operacji  – jak wypłata i wpłata gotówki, spłata karty kredytowej.

– W ten sposób niejako uwalniamy czas doradców, którzy mogą poświęcić więcej czasu na rozmowę z klientem, zrozumienie jego potrzeb i zaproponowanie dostosowanego do niego produktu czy rozwiązania – dodaje Anna Strompowska, partnership manager

Również Bank BNP Paribas nie posiada własnych urządzeń samoobsługowych, w zakresie tego typu usług współpracujemy z siecią Planet Cash. Na 19 maja w oddziałach banku było zainstalowanych 482 maszyny recyklingowe z funkcją wpłat i wypłat gotówki oraz 105 bankomatów.

– Nasza strategia, przyjęta kilka lat temu, zakłada wyposażenie każdej jednostki w co najmniej jedno urządzenie recyklingowe.  Realizujemy ją z sukcesem, rok 2021 nie będzie pod tym względem wyjątkowy, liczba bankomatów będzie się zmniejszać – zapewnia biuro prasowe banku.

Warto sprawdzić: Opłaty za wpłaty. I to całkiem spore

Podkreśla, że urządzenia będą zastępowane przez maszyny wielofunkcyjne, a w przypadku relokacji lub likwidacji oddziału nie zostaną w takim miejscu. -Współpracujemy za to na dużą skalę z Planet Cash i Euronet Polska, co pozwala znaleźć każdemu z klientów ofertę dopasowaną do jego potrzeb, zapewniającą dostęp do środków na rachunku w maszynach poza oddziałem – zapewnia bank.