– W przeciwieństwie do bankomatów, w przypadku wpłatomatów, nie ma żadnego systemu krajowego lub międzynarodowego, który umożliwiłby wzajemne udostępniania urządzeń klientom wszystkich banków – zauważa Justyna Fisher-Brzeska, z Santander Bank Polska.
Pan Michał od kilkunastu lat ma konto w mBanku. – Jak wybierałem bank ,w którym założę konto to kierowałem się opłatami za jego prowadzenie konta. Wówczas mBank był najtańszy i bezkonkurencyjny, a teraz prowadzenie w nim rachunku niestety wychodzi bardzo drogo – narzeka mężczyzna.
Warto sprawdzić: „Idiotyczne” limity techniczne bankomatów i wpłatomatów
Kilka dni temu dokonywał wpłaty gotówki we wpłatomacie. Za transakcję zapłacił 14 zł. – Czas się zwijać z tego banku – narzeka pan Michał. Reklamował nawet wpłatę dokonaną w Euronecie, ale okazało się, że za darmo w urządzeniach tej sieci może dokonywać transakcji jeśli wpłatomat jest w oddziale. – Wpłaty poza naszymi placówkami związane są z opłatą 0,2 proc. kwoty wpłaty, minimum 2 złote. Określa to tabela prowizji i opłat – tłumaczył mBank. Przypomniał też, że opłat nie ma we wszystkich urządzeniach Planet Cash oraz CashLine.
Zasilenie z opłatą
Czy klienci wszystkich banków mają pobierane opłaty za wpłaty w obcych urządzeniach? Jak to wygląda? Anna Strompowska, partnership manager w Credit Agricole mówi, że we wpłatomatach zlokalizowanych w placówkach banku klienci za darmo wpłacają gotówkę.
– Opłaty w innych urządzeniach uzależnione są od właścicieli tych urządzeń. My bardzo zachęcamy do klientów do korzystania z wpłatomatów w naszych oddziałach –mówi Anna Strompowska.