Karty płatnicze prawdziwie wielowalutowe. Jest ich kilka

Najpierw w podróż zabierało się gotówkę. Potem płaciło się kartą, tracąc na różnych prowizjach. Teraz pora na karty wielowalutowe.

Publikacja: 06.08.2021 18:45

Karty płatnicze prawdziwie wielowalutowe. Jest ich kilka

Foto: Adobe Stock

Karta wielowalutowa w wielu przypadkach powinna się nazywać „kilkuwalutowa”. Owszem, powiązana z więcej niż jednym rachunkiem bankowym, pozwala płacić również w złotych, ale z walut często obsługuje tylko euro, dolary, franki szwajcarskie i funty. Do podróży po części Europy i USA wystarcza, ale Polacy jeżdżą po całym świecie. Potrzebna im zatem karta naprawdę wielowalutowa. Jest takich kilka.

Warto sprawdzić: Kobieta dostała lepszy kurs waluty niż mąż. Bank tłumaczy

11 walut

Karta na ogół wymaga podpięcia pod konta. Ale mBank proponuje, aby było to tylko jedno konto – i to nie walutowe. Zwykłą kartą debetową można płacić we wszystkich walutach świata z prowizją za przewalutowanie 3,5 proc. dla karty VISA i 0,5 proc. dla karty Mastercard. Bez potrzeby otwierania kont walutowych i kupowania waluty.

Druga opcja jest standardowa. Należy wybrać i zasilić rachunki w walutach, w których planuje się płacić. Do wyboru jest 11 walut. Karta rozpozna walutę i pobierze odpowiednią kwotę z rachunku walutowego bez prowizji za przewalutowanie.

Niektóre bankomaty i terminale płatnicze mogą proponować usługi generujące dodatkowe opłaty, na które bank nie ma wpływu.

DCC (Dynamic Currency Conversion) to usługa polegająca na możliwości wypłaty gotówki z bankomatu lub płatności bezgotówkowej kartą za granicą w walucie, w jakiej karta została wydana. Bankomat czy terminal dokonuje przewalutowania transakcji po kursie dostarczanym przez operatora jednego z tych urządzeń – czyli najczęściej niekorzystnym dla klienta. Z kolei surcharge to dodatkowa opłata za wypłatę gotówki w niektórych bankomatach.

W aplikacji mobilnej mBanku jest możliwość zablokowania transakcji z takimi dodatkowymi opłatami. Wtedy jeśli bank zauważy, że bankomat lub terminal chce do transakcji doliczyć dodatkową prowizję, odrzuca ją i powiadamia o tym komunikatem w aplikacji mobilnej.

Również 11 walut obsługuje karta debetowa PKO Ekspres wydana do konta w PKO BP; każda jest wyposażona w funkcję wielowalutową. Oznacza to, że wypłaty gotówki oraz płatności w kraju i za granicą (także przez internet) dokonywane są bez przewalutowania. Jedna karta może być podpięta nawet do 11 kont – osobistego w zł i walutowych w EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HRK i HUF. Prowadzenie konta walutowego, które zostało wskazane jako podpięte do karty debetowej z funkcją wielowalutową, jest bezpłatne. Konta można zasilać w kantorze internetowym PKO BP z bezpłatnym dostępem przez serwis iPKO i aplikację mobilną IKO.

Więcej niż 11 walut

Usługa Citibank Global Wallet pozwala płacić na całym świecie jedną kartą debetową bez kosztów przewalutowania. Obsługuje 15 walut. Wybierze jedno z kont walutowych, dopasowując je do waluty transakcji. Oprócz złotych, karta obsługuje USD, EUR, CHF, GBP, AUD, CAD, RUB, SEK, NOK, DKK, CZK, HUF, HRK i ZAR. W przypadku wszystkich innych walut przewalutowania dokona Mastercard, a transakcje zostaną przewalutowane i rozliczone z konta wskazanego przez klienta jako domyślne.

Warto sprawdzić: Na co uważać, płacąc kartą za granicą

Alior Bank oferuje kartę wielowalutową swojego Kantoru Walutowego, która umożliwia płatności w blisko 160 walutach, bezpośrednie w 23 dostępnych w Kantorze Walutowym (bank proponuje kartę do rachunków w walutach obcych – EUR, USD, GBP). Karta wielowalutowa Kantoru Walutowego automatycznie rozpoznaje walutę i dobiera odpowiedni rachunek walutowy (z 23 rachunków), do realizacji płatności kartą. Wtedy środki pobierane są bezpośrednio z danego rachunku walutowego i nie pojawia się koszt przewalutowania.

Karta umożliwia płatności mobilne: Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay, SwatchPAY! Daje także darmowy dostęp do programu Flight Delay Pass. W przypadku opóźnienia lotu wystarczy zarejestrować jego numer w programie, by uzyskać bezpłatny dostęp do saloników lotniskowych.

Karty wielowalutowe to nie tylko domena banków (lub ich spółek). Kartę wielowalutową oferuje Cinkciarz.pl. Umożliwia dostęp do darmowych rachunków w 20 walutach oraz płacenie w ponad 160 walutach. Użytkownicy unikają wysokich kosztów przewalutowania i prowizji podczas wypłat z bankomatów (obowiązuje miesięczny limit), nie płacą też za prowadzenie rachunku. Karta dostępna jest dla mieszkańców prawie wszystkich krajów UE i Norwegii. Rozpoczęliśmy już prace, aby w przyszłości udostępnić karty wielowalutowe mieszkańcom pozostałych krajów, m.in. Wielkiej Brytanii. Realizujemy ambicje, aby osiągnąć nie tylko czołową pozycję wśród pozabankowych dostawców usług wielowalutowych w Polsce, ale też w dalszej perspektywie poza granicami kraju, gdzie działamy jako marka Conotoxia – mówi Piotr Kiciński, wiceprezes Cinkciarz.pl.

Ofertę wyróżnia rozwiązanie polegające na rozdzieleniu salda rachunku od salda karty. Dzięki temu klienci mogą utrzymywać saldo na karcie dokładnie odpowiadające wydatkom, jakie w danej chwili chcą ponieść. Kolejny poziom zabezpieczenia stanowią indywidualnie ustawiane limity transakcyjne na karcie oraz uwierzytelnienie dwuetapowe. W celu zrealizowania transakcji, wystarczy przesunąć dowolną kwotę z portfela na kartę. Doładowania są natychmiastowe.

Warto sprawdzić: Zakupy kartą za granicą. Czemu z konta znika więcej niż miało

Aplikacja mobilna do obsługi karty na systemy Android i iOS umożliwia, poza doładowaniami portfela, zmianę limitów wydatków i PIN-u, a także blokadę karty. W razie potrzeby można również zdecydować o wyłączeniu możliwości wypłat gotówki lub płatności zbliżeniowych, zagranicznych czy internetowych.

Portal Cinkciarz.pl udostępnia karty w formie fizycznej oraz wirtualnej. Posiadacze mogą płacić zbliżeniowo telefonem i zegarkiem, korzystać z płatności online oraz wypłacać gotówkę z bankomatów za pomocą Google Pay. Mają też możliwość płacenia zbliżeniowo zegarkiem i opaską oraz wypłacania pieniędzy z bankomatów dzięki Fitbit Pay i Garmin Pay.

„Karta Otwarta na Świat” przeznaczona jest dla posiadaczy Konta „Otwarte na Ciebie” w Banku BNP Paribas. Pozwala ona realizować płatności bez dodatkowych kosztów przewalutowania w prawie 160 walutach. Koszt ”Karty Otwartej na Świat” z bezpłatnym przewalutowaniem wynosi miesięcznie. Pzewalutowanie dokonuje się po kursie ustalonym przez Mastercard. Kursy dla klientów BNP Paribas są publikowane codziennie o północy.

Z bankomatów Grupy BNP Paribas i Global Alliance klient podejmie kwotę do 20 000 zł dziennie za darmo, bez żadnych dodatkowych obciążeń: nie obowiązują dodatkowe koszty przewalutowania. Takich bankomatów jest łącznie ponad 70 tysięcy (m.in BNL, TEB, Bank of the West, Barclays, Bank of America, Deutsche Bank czy Westpac). W przypadku korzystania z bankomatów spoza listy, jednorazowy koszt wypłaty gotówki wynosi 5 zł.

Do karty jest też ubezpieczenie Rezygnacja z podróży, pokrywające wydatki poniesione w przypadku konieczności anulowania wyjazdu, m.in. w przypadku:
• nagłego zachorowania,
• nieszczęśliwego wypadku,
• zgonu bliskiej osoby,
• wypadku drogowego
• kradzieży z włamaniem.

Warunkiem ubiegania się o odszkodowanie jest opłacenie kosztów podróży z konta BNP Paribas w czasie trwania ochrony ubezpieczeniowej. Co ważne: składkę takiego ubezpieczenia pokrywa bank, nie klient.

Karta wielowalutowa w wielu przypadkach powinna się nazywać „kilkuwalutowa”. Owszem, powiązana z więcej niż jednym rachunkiem bankowym, pozwala płacić również w złotych, ale z walut często obsługuje tylko euro, dolary, franki szwajcarskie i funty. Do podróży po części Europy i USA wystarcza, ale Polacy jeżdżą po całym świecie. Potrzebna im zatem karta naprawdę wielowalutowa. Jest takich kilka.

Warto sprawdzić: Kobieta dostała lepszy kurs waluty niż mąż. Bank tłumaczy

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Jak zacząć oszczędzanie w złocie
Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał