Karta wielowalutowa w wielu przypadkach powinna się nazywać „kilkuwalutowa”. Owszem, powiązana z więcej niż jednym rachunkiem bankowym, pozwala płacić również w złotych, ale z walut często obsługuje tylko euro, dolary, franki szwajcarskie i funty. Do podróży po części Europy i USA wystarcza, ale Polacy jeżdżą po całym świecie. Potrzebna im zatem karta naprawdę wielowalutowa. Jest takich kilka.

Warto sprawdzić: Kobieta dostała lepszy kurs waluty niż mąż. Bank tłumaczy

11 walut

Karta na ogół wymaga podpięcia pod konta. Ale mBank proponuje, aby było to tylko jedno konto – i to nie walutowe. Zwykłą kartą debetową można płacić we wszystkich walutach świata z prowizją za przewalutowanie 3,5 proc. dla karty VISA i 0,5 proc. dla karty Mastercard. Bez potrzeby otwierania kont walutowych i kupowania waluty.

Druga opcja jest standardowa. Należy wybrać i zasilić rachunki w walutach, w których planuje się płacić. Do wyboru jest 11 walut. Karta rozpozna walutę i pobierze odpowiednią kwotę z rachunku walutowego bez prowizji za przewalutowanie.

Niektóre bankomaty i terminale płatnicze mogą proponować usługi generujące dodatkowe opłaty, na które bank nie ma wpływu.

DCC (Dynamic Currency Conversion) to usługa polegająca na możliwości wypłaty gotówki z bankomatu lub płatności bezgotówkowej kartą za granicą w walucie, w jakiej karta została wydana. Bankomat czy terminal dokonuje przewalutowania transakcji po kursie dostarczanym przez operatora jednego z tych urządzeń – czyli najczęściej niekorzystnym dla klienta. Z kolei surcharge to dodatkowa opłata za wypłatę gotówki w niektórych bankomatach.

W aplikacji mobilnej mBanku jest możliwość zablokowania transakcji z takimi dodatkowymi opłatami. Wtedy jeśli bank zauważy, że bankomat lub terminal chce do transakcji doliczyć dodatkową prowizję, odrzuca ją i powiadamia o tym komunikatem w aplikacji mobilnej.

Również 11 walut obsługuje karta debetowa PKO Ekspres wydana do konta w PKO BP; każda jest wyposażona w funkcję wielowalutową. Oznacza to, że wypłaty gotówki oraz płatności w kraju i za granicą (także przez internet) dokonywane są bez przewalutowania. Jedna karta może być podpięta nawet do 11 kont – osobistego w zł i walutowych w EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HRK i HUF. Prowadzenie konta walutowego, które zostało wskazane jako podpięte do karty debetowej z funkcją wielowalutową, jest bezpłatne. Konta można zasilać w kantorze internetowym PKO BP z bezpłatnym dostępem przez serwis iPKO i aplikację mobilną IKO.

Więcej niż 11 walut

Usługa Citibank Global Wallet pozwala płacić na całym świecie jedną kartą debetową bez kosztów przewalutowania. Obsługuje 15 walut. Wybierze jedno z kont walutowych, dopasowując je do waluty transakcji. Oprócz złotych, karta obsługuje USD, EUR, CHF, GBP, AUD, CAD, RUB, SEK, NOK, DKK, CZK, HUF, HRK i ZAR. W przypadku wszystkich innych walut przewalutowania dokona Mastercard, a transakcje zostaną przewalutowane i rozliczone z konta wskazanego przez klienta jako domyślne.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Warto sprawdzić: Na co uważać, płacąc kartą za granicą

Alior Bank oferuje kartę wielowalutową swojego Kantoru Walutowego, która umożliwia płatności w blisko 160 walutach, bezpośrednie w 23 dostępnych w Kantorze Walutowym (bank proponuje kartę do rachunków w walutach obcych – EUR, USD, GBP). Karta wielowalutowa Kantoru Walutowego automatycznie rozpoznaje walutę i dobiera odpowiedni rachunek walutowy (z 23 rachunków), do realizacji płatności kartą. Wtedy środki pobierane są bezpośrednio z danego rachunku walutowego i nie pojawia się koszt przewalutowania.

Karta umożliwia płatności mobilne: Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay, SwatchPAY! Daje także darmowy dostęp do programu Flight Delay Pass. W przypadku opóźnienia lotu wystarczy zarejestrować jego numer w programie, by uzyskać bezpłatny dostęp do saloników lotniskowych.

Karty wielowalutowe to nie tylko domena banków (lub ich spółek). Kartę wielowalutową oferuje Cinkciarz.pl. Umożliwia dostęp do darmowych rachunków w 20 walutach oraz płacenie w ponad 160 walutach. Użytkownicy unikają wysokich kosztów przewalutowania i prowizji podczas wypłat z bankomatów (obowiązuje miesięczny limit), nie płacą też za prowadzenie rachunku. Karta dostępna jest dla mieszkańców prawie wszystkich krajów UE i Norwegii. Rozpoczęliśmy już prace, aby w przyszłości udostępnić karty wielowalutowe mieszkańcom pozostałych krajów, m.in. Wielkiej Brytanii. Realizujemy ambicje, aby osiągnąć nie tylko czołową pozycję wśród pozabankowych dostawców usług wielowalutowych w Polsce, ale też w dalszej perspektywie poza granicami kraju, gdzie działamy jako marka Conotoxia – mówi Piotr Kiciński, wiceprezes Cinkciarz.pl.

Ofertę wyróżnia rozwiązanie polegające na rozdzieleniu salda rachunku od salda karty. Dzięki temu klienci mogą utrzymywać saldo na karcie dokładnie odpowiadające wydatkom, jakie w danej chwili chcą ponieść. Kolejny poziom zabezpieczenia stanowią indywidualnie ustawiane limity transakcyjne na karcie oraz uwierzytelnienie dwuetapowe. W celu zrealizowania transakcji, wystarczy przesunąć dowolną kwotę z portfela na kartę. Doładowania są natychmiastowe.

Warto sprawdzić: Zakupy kartą za granicą. Czemu z konta znika więcej niż miało

Aplikacja mobilna do obsługi karty na systemy Android i iOS umożliwia, poza doładowaniami portfela, zmianę limitów wydatków i PIN-u, a także blokadę karty. W razie potrzeby można również zdecydować o wyłączeniu możliwości wypłat gotówki lub płatności zbliżeniowych, zagranicznych czy internetowych.

Portal Cinkciarz.pl udostępnia karty w formie fizycznej oraz wirtualnej. Posiadacze mogą płacić zbliżeniowo telefonem i zegarkiem, korzystać z płatności online oraz wypłacać gotówkę z bankomatów za pomocą Google Pay. Mają też możliwość płacenia zbliżeniowo zegarkiem i opaską oraz wypłacania pieniędzy z bankomatów dzięki Fitbit Pay i Garmin Pay.

„Karta Otwarta na Świat” przeznaczona jest dla posiadaczy Konta „Otwarte na Ciebie” w Banku BNP Paribas. Pozwala ona realizować płatności bez dodatkowych kosztów przewalutowania w prawie 160 walutach. Koszt ”Karty Otwartej na Świat” z bezpłatnym przewalutowaniem wynosi miesięcznie. Pzewalutowanie dokonuje się po kursie ustalonym przez Mastercard. Kursy dla klientów BNP Paribas są publikowane codziennie o północy.

Z bankomatów Grupy BNP Paribas i Global Alliance klient podejmie kwotę do 20 000 zł dziennie za darmo, bez żadnych dodatkowych obciążeń: nie obowiązują dodatkowe koszty przewalutowania. Takich bankomatów jest łącznie ponad 70 tysięcy (m.in BNL, TEB, Bank of the West, Barclays, Bank of America, Deutsche Bank czy Westpac). W przypadku korzystania z bankomatów spoza listy, jednorazowy koszt wypłaty gotówki wynosi 5 zł.

Do karty jest też ubezpieczenie Rezygnacja z podróży, pokrywające wydatki poniesione w przypadku konieczności anulowania wyjazdu, m.in. w przypadku:
• nagłego zachorowania,
• nieszczęśliwego wypadku,
• zgonu bliskiej osoby,
• wypadku drogowego
• kradzieży z włamaniem.

Warunkiem ubiegania się o odszkodowanie jest opłacenie kosztów podróży z konta BNP Paribas w czasie trwania ochrony ubezpieczeniowej. Co ważne: składkę takiego ubezpieczenia pokrywa bank, nie klient.