Nowy bank rewolucji nie zrobi. Porównujemy Aion z resztą

Na wejście Aion Banku do Polski długo trzeba było czekać. Oferowane warunki mogą jednak rozczarować.

Publikacja: 17.08.2021 16:13

Nowy bank rewolucji nie zrobi. Porównujemy Aion z resztą

Foto: Adobe Stock

Na pewno plusem jest bezwarunkowo bezpłatne prowadzenie rachunku bieżącego. Oferuje je jednak również kilka polskich banków. Nie płaci się za Konto Otwarte na Ciebie w BNP Paribas, Citikonto, eKonto w mBanku, Nest Konto, PKO Konto za Zero i Konto Plus w Plus Banku.

Warto sprawdzić: Przelał za prąd 832 zł. Do odbiorcy trafiło 19 gr

W innych bankach opłaty są przewidziane, ale można je ominąć, zapewniając na konto odpowiednie wpływy, od 500 zł w Santander Banku do 1,5 tys. zł w Alior Banku. Czasem potrzebne jest zawarcie chociaż jednej transakcji bezgotówkowej. Banki odbijają to sobie opłatami za kartę, ale nagradzają aktywność, nie potrącając prowizji. Najczęściej jest to zawarcie transakcji w poprzednim miesiącu za łączną kwotę 300 lub 500 zł. Przy obecnych płacach – nawet minimalnych – i codziennych wydatkach na życie nie są to więc bardzo wygórowane żądania, choć niektórym mogą się wydawać uciążliwe. Aion Bank daje kartę bezpłatną, ale tylko wirtualną, za plastik trzeba płacić 11,99 zł i opłaty tej ominąć się nie da.

"kotna bankowe oferta aion"

pieniadze.rp.pl

Aion – atrakcyjnie tylko w promocji

Konkurencyjna w Aion Banku jest obecna oferta depozytowa. W darmowym planie Light odsetki na koncie oszczędnościowym, bez względu na wysokość jego salda, wynoszą 1 proc. w skali roku, w planie Smart 1,25 proc., a w planie All-Inclusive 1,5 proc. Wysoko oprocentowane są również konta walutowe prowadzone w euro. Jest to odpowiednio 0,5 proc., 0,75 proc. i 1 proc. To jednak łączne oprocentowanie podstawowe, które wynosi 0,05 proc., i dodatkowe – promocyjne, które będzie obowiązywało do końca roku, a to w przypadku kont złotowych oznacza warunki niewiele lepsze od oferowanych przez większość banków tradycyjnych lub porównywalne.

Na tyle samo można teraz liczyć na Koncie Oszczędnościowym EKOprofit w BOŚ Banku i na Otwartym Koncie Oszczędnościowym w ING Banku Śląskim. Citibank oferuje natomiast na Koncie Super Oszczędnościowym 0,07 proc. dla wpłat do 20 tys. zł, a 0,05 proc. dla wyższych oszczędności. Obecne wysokie procenty Aiona trzeba więc traktować jako promocyjne, a takie też oferują niektóre inne banki.

Warto sprawdzić: Co mogą, a czego nie mogą młodzi klienci banków

W Credit Agricole można wpłacić pieniądze na trzy miesiące na 1,5 proc., a w Nest Banku na 1,1 proc. na dwa miesiące. Są też atrakcyjne promocje lokat, np. sześciomiesięczna Nest Lokat Witaj, z której odsetki wynoszą 2,1 proc. Przewagą Aion Banku jest brak limitu wpłat, które dla najatrakcyjniejszych ofert pod względem wysokości odsetek ustanawiają inne banki. Podobnie jest w przypadku depozytów walutowych, na których w większości banków trudno zyskać. Są jednak wyjątki. W Getin Banku roczna lokata w euro da 0,3 proc. zysku, a w BOŚ Banku 0,1 proc., tymczasem po upływie promocji w Aion Banku będzie można liczyć tylko na 0,05 proc. Wyższe odsetki w promocji są w pakietach płatnych, ale czy warto za nie dopłacać, to już zupełnie inna sprawa.

Rewolucji nie będzie

Karol Sadaj, country head Aion Banku, związany wcześniej z Revolutem, nie ma jednak wątpliwości, że dzisiejszy konsument poszukuje wartościowych usług finansowych, a nie kolejnej tradycyjnej instytucji bankowej.

– Stąd pomysł na Aion Bank, z którego może skorzystać każdy, kto chce mieć w pełni cyfrowy dostęp do bankowości z poziomu aplikacji mobilnej na smartfonie. Dotyczy to również osób, które posiadają główne konto w tradycyjnym banku, ale nadal szukają wysoko oprocentowanych kont oszczędnościowych, platformy do globalnych inwestycji, najkorzystniejszych na rynku przewalutowań. Bez zbędnych prowizji, limitów i ograniczeń – zachęcał do oferty w dniu debiutu banku.

Zwolennicy inwestycji zagranicznych będą najpewniej zainteresowanie platformą inwestycyjną Aiona, z dostępem do globalnych rynków Europy, Stanów Zjednoczonych i Azji oraz do najbardziej przyszłościowych sektorów gospodarki, na których można inwestować już od 20 euro.

Do wyboru są trzy portfele inwestycyjne obejmujące spółki i giełdy z całego świata, skupione na inflacji, globalnych wzrostach gospodarek i nowej, postpandemicznej rzeczywistości. Platforma jest dostępna tylko w pakietach płatnych, a w planie Light trzeba za nią płacić 19,99 zł miesięcznie.

Warto sprawdzić: Jak bank zmienia konto dla młodych w „dorosły” rachunek

Karol Sadaj zapewnia, że każdy użytkownik, na podstawie wstępnej ankiety profilu inwestorskiego otrzyma dostęp do platformy Aion Globalne Inwestycje z dopasowanym, indywidualnym poziomem ryzyka. Pomóc ma w tym sztuczna inteligencja. Takie rozwiązanie wprowadziły jednak już wcześniej ING Bank Śląski i PKO BP.

Na pewno plusem jest bezwarunkowo bezpłatne prowadzenie rachunku bieżącego. Oferuje je jednak również kilka polskich banków. Nie płaci się za Konto Otwarte na Ciebie w BNP Paribas, Citikonto, eKonto w mBanku, Nest Konto, PKO Konto za Zero i Konto Plus w Plus Banku.

Warto sprawdzić: Przelał za prąd 832 zł. Do odbiorcy trafiło 19 gr

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Jak zacząć oszczędzanie w złocie
Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?