Darmowe bankowanie jak bieg z przeszkodami

Bezwarunkowo bezpłatnych kont coraz mniej, oprocentowanie lokat jest na niemal zerowym poziomie, a omijanie opłat wymaga spełnienia warunków. Przy okazji pojawienia się nowego banku robimy przegląd oferty rynku.

Publikacja: 19.08.2021 17:06

Darmowe bankowanie jak bieg z przeszkodami

Foto: Shutterstock

W środowisku coraz droższych usług bankowych bezpłatna platforma Aiona, nowego banku na polskim rynku, może wzbudzić zainteresowanie. Dopóki nie przeczyta się warunków.

Warto sprawdzić: Nowy bank rewolucji nie zrobi. Porównujemy Aion z resztą

Nowy bank Wojciecha Sobieraja, twórcy Alior Banku, zadebiutował w Polsce przed tygodniem i wzbudził duże poruszenie na rynku. Głośno jest zwłaszcza o wysoko oprocentowanym koncie oszczędnościowym. Bank nie jest jednak tani, a oprocentowanie konta w dłuższym terminie niepewne.

Aion Bank działa w systemie abonamentowym. Dostępne są trzy plany: Light, Smart i All-Inclusive. Pierwszy jest bezpłatny, za drugi trzeba płacić 29,99 zł miesięcznie, a za trzeci 49,99 zł. Wabikiem dwóch ostatnich jest darmowy miesiąc próbny.

Główną zaletą Aiona ma być możliwość obsługi wszystkich usług bankowych, również inwestycji, w aplikacji mobilnej, choć obsługa elektroniczna też jest możliwa. Powstaje jednak pytanie, czy najbardziej mobilni, a więc młodzi, będą chcieli za konto płacić, bo w darmowej wersji niewiele dostaną. Najwięcej mówi się o konkurencyjnym oprocentowaniu konta oszczędnościowego, które wynosi 1 proc. dla pakietu darmowego, 1,25 proc. dla tańszego i 1,5 proc. dla droższego. Warto jednak zwrócić uwagę na szczegóły, ponieważ zgodnie z warunkami umownymi dla wszystkich planów odsetki podstawowe wynoszą 0,05 proc. w skali roku. Reszta jest w promocji do 31 grudnia bieżącego roku. Dotyczy to również kont prowadzonych w euro. Nie wiadomo więc, czy będzie się można cieszyć wysokimi i atrakcyjnymi na tle konkurencji odsetkami dłużej niż niecałe cztery miesiące.

Aion reklamował się jako bank jak Netflix, podobieństwo polega głównie na opłacie abonamentu za określony zestaw produktów i usług. Wprawdzie plan Light jest bezpłatny, ale niewiele usług obejmuje. Są to: darmowe prowadzenie konta bez dodatkowych warunków, bezprowizyjne wypłaty z bankomatów, ale tylko do końca września, wypłaty do równowartości 900 zł na świecie, bo za wyższe bank potrąci już 2 proc., darmowe przelewy krajowe, które online są w innych bankach standardem, i – co zasługuje na uwagę, ale tylko niektórych osób, bo nie wszyscy na co dzień je realizują – również zagraniczne. Największą zaletą jest jednak możliwość wymiany walut po kursie międzybankowym bez żadnego limitu. Pozostałe usługi są już jednak płatne.

Dostęp do platformy do inwestowania na globalnych rynkach i w kluczowe sektory światowej gospodarki kosztuje 19,99 zł miesięcznie, możliwość darmowej wypłaty z bankomatów na świecie 9,99 zł, a karta do konta w formie fizycznej 11,99 zł, tylko za wirtualną płacić nie trzeba, więc jest to propozycja dla korzystających głównie z portfeli elektronicznych Google Pay lub Apple Pay, pod które kartę można podpiąć. Niebawem mają być dostępne również przelewy natychmiastowe, ale każdy będzie kosztował 4,99 zł – o grosz mniej, niż oferuje większość standardowych banków w Polsce.

Oprócz konta złotowego można mieć w Aion Banku subkonta walutowe w euro, dolarach, funtach i frankach szwajcarskich. W walutach tych można zakładać również konta oszczędnościowe, ale ich teraz atrakcyjne oprocentowanie również może spaść od nowego roku. Czy oferta jest więc na pewno konkurencyjna? Warto porównać ją z tym, co już jest na rynku.

W środowisku coraz droższych usług bankowych bezpłatna platforma Aiona, nowego banku na polskim rynku, może wzbudzić zainteresowanie. Dopóki nie przeczyta się warunków.

Warto sprawdzić: Nowy bank rewolucji nie zrobi. Porównujemy Aion z resztą

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Jak zacząć oszczędzanie w złocie
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży