Tak wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego. Według 60 proc. konsumentów likwidacja gotówki byłaby niekorzystna dla gospodarki i bezpieczeństwa konsumentów.

Czytaj więcej

Wypłata większej gotówki w banku. Czasem trzeba czekać

"W czasie pandemii 27 proc. konsumentów deklarowało częstsze korzystanie z zakupów w Internecie z wykorzystaniem komputera lub laptopa, a 22 proc. przyznało, że częściej niż dotychczas robią zakupy w sieci za pomocą urządzeń mobilnych. Co ciekawe, pandemia równocześnie wzmocniła przywiązanie konsumentów do gotówki, gdyż 64 proc. ankietowanych było przeciwnych całkowitemu wycofaniu banknotów i monet z użytku. Odsetek ten stopniowo wzrastał od 2017 r. Wyniósł wówczas 49 proc., a dodatkowo w tym czasie spadła liczba konsumentów, dla których ewentualne wycofanie gotówki z obiegu nie miało znaczenia (z 43 proc. w 2017 r. do 28 proc. w 2020 r.)" - czytamy w dokumencie "Raport o obrocie gotówkowym w Polsce w 2020 r."

Ok. 35 proc. respondentów wskazało, że pandemia miała wpływ na zmianę ich zachowań płatniczych - najczęściej na instrumenty bezgotówkowe. Osoby te w większości (73,2 proc.) wskazywały, że po zakończeniu pandemii zmiana ta się utrzyma.

W raporcie podano, że rodzaj punktu sprzedaży w znacznym stopniu wpływał na wykorzystanie instrumentu płatniczego. W I kw. 2021 r., ponad 80 proc. respondentów, dokonując płatności w sklepie stacjonarnym, używało kart płatniczych.

"W sektorze usługowym dominowały transakcje gotówkowe, które stanowiły 57,4 proc. liczby wszystkich transakcji i 57,2 proc. ich wartości, natomiast w sektorze handlowym większy udział miały transakcje bezgotówkowe (odpowiednio 57,5 proc. liczby i 77,1 proc. wartości)" - podano w raporcie.

Bank centralny podał również, że w II poł. 2020 r. liczba płatności kartami za zakupy internetowe przekroczyła 80 mln, a ich wartość opiewała łącznie na kwotę 11 mld zł, tj. o 1,9 mld zł więcej niż w I poł. 2020 r.

W raporcie przypomniano, że gotówka pozostaje najczęściej wykorzystywanym przez konsumentów środkiem płatniczym i w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających badanie z 2020 roku skorzystało z niej 97,8 proc. respondentów.

"Gotówką uregulowano 46,4 proc. transakcji w ujęciu liczbowym i 29,3 proc. transakcji z punktu widzenia ich wartości" - czytamy dalej.

Autopromocja
Panel dyskusyjny "Ach te magazyny"

Silniki boomu pracują pełną parą - rynek będzie rósł z uwagi na dalszy rozwój logistyki i e-commerce

OGLĄDAJ RELACJĘ

"Wyniki badań ujawniły, że w Polsce nie występuje jeden dominujący instrument płatniczy. Polacy, zgodnie z własnymi preferencjami i możliwościami dostępnymi na rynku, korzystają z wielu metod płatności, różnicując je w zależności od wydatkowanej kwoty, kategorii wydatku, dostępności urządzeń, czy miejsca realizacji transakcji" - podał bank centralny.