Jak nie tracić na przelewach zagranicznych

Publikacja: 19.10.2018 17:50

Jak nie tracić na przelewach zagranicznych

Foto: Adobe Stock

Przelew zagraniczny i jeszcze w obcej walucie może być kosztowny. Są sposoby na uniknięcie obciążeń.

Żyjąc w czasach mediów społecznościowych i swobodnego dostępu do internetu, mogłoby się wydawać, że rzeczy tak proste jak przelewy zagraniczne powinny być zupełnie darmowe. Niestety, nic bardziej mylnego.

Czytaj także: Przelewy bankowe mogą czasem słono kosztować

Banki często pobierają ogromne marże, których wartość może sięgać kilkuset złotych w zależności od wysokości przelewanej kwoty. Do tego dochodzą jeszcze opłaty manipulacyjne, a przewalutowanie często jest niezbyt korzystne dla wykonującego przelew klienta. Jak uniknąć ogromnych opłat? Odpowiedzią na wysokie stawki w bankach są aplikacje zewnętrzne, pozwalające na wykonywanie przelewów międzynarodowych za niewielkie pieniądze. W niektórych przypadkach możliwe jest nawet uniknięcie opłat. Jak korzystać, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać?

Uwaga na koszty przewalutowania

Na co należy zwrócić uwagę podczas szukania aplikacji do przelewów zagranicznych? Przede wszystkim na tabele opłat. Wiele firm kusi potencjalnych klientów obietnicami wysokiego kursu wymiany, ale zapomina wspomnieć o marżach za transfery. Mogą one sięgnąć kilkuset złotych i często są mniej opłacalne niż usługi dowolnego banku, zwłaszcza przy dużych kwotach. W bankach takich jak Credit Agricole, Deutsche Bank czy Getin Bank maksymalna kwota za przelew może wynosić aż 250 złotych. Najmniej zapłacimy, korzystając z usługi Orange Finanse – 20 złotych.

W przypadku takich aplikacji jak TransferGo, Grosik czy EasySend za przelanie kwoty w wysokości 4 tysięcy złotych zapłacimy od 5 do 10 złotych, różnice są więc ogromne.

Warto też zwrócić uwagę na to, czy aplikacja umożliwia wykonanie pierwszego przelewu za darmo. To dobry sposób na przekonanie się, czy oferowane przez firmę usługi spełniają nasze oczekiwania, bez ponoszenia niepotrzebnych kosztów. Dostępność aplikacji mobilnej oraz czas, w którym przelew dotrze do odbiorcy, również są istotnymi wytycznymi podczas dokonywania wyboru.

"przelewy zagraniczne"

Banki często pobierają marże za przelewy zagraniczne, których wartość może sięgać kilkuset złotych w zależności od przelewanej kwoty . Fot. Adobe Stock

pieniadze.rp.pl

Tabele opłat, o których wspomniano wcześniej, są właściwie jedyną rzeczą, na którą naprawdę należy zwrócić uwagę w przypadku korzystania z usług aplikacji oferujących przelewy międzynarodowe. Niska marża za przelew może oznaczać wysokie koszty przewalutowania, które jest korzystniejsze dla oferującego usługę niż klienta. Czasem przewalutowanie dużo korzystniejsze dla klienta niż normalnie może oznaczać bardzo wysokie opłaty za usługę. Większość aplikacji przewalutuje środki według średniej krajowej obowiązującej w bankach, ale zdarzają się nieuczciwe firmy, co może doprowadzić do straty pieniędzy i wysokich opłat za przelew, których można było uniknąć.

Przelewy zagraniczne: Jak korzystać

Ogromną zaletą firm oferujących tanie przelewy zagraniczne – niebędących bankami – są przejrzyste aplikacje na telefon, pozwalające na szybkie i bezbolesne wykonanie przelewu. Posiadają je właściwie wszystkie portale. Kolejną zaletą jest fakt, że wszystkie z nich posiadają wersje w języku polskim i nieskomplikowany proces, co docenią zwłaszcza starsi ludzie i ci, którym zależy na czasie i skuteczności. W większości przypadków trzeba więc jedynie zainstalować odpowiednią aplikację i uważnie przeczytać instrukcję.

Jakkolwiek na to spojrzeć – przelewy za pośrednictwem odpowiedniej aplikacji są dużo korzystniejsze niż korzystanie z usług banku. 2 października w Polsce uruchomiono usługę TransferGo, która pozwala na całkowicie darmowe przelewy międzynarodowe, które docierają do odbiorcy w ciągu trzech dni. To dużo bardziej opłacalne niż płacenie kilkuset złotych za przelew bankowy, a zaoszczędzone środki można wykorzystać w mądrzejszy sposób.

Karty Płatnicze
Kartę bank może wysłać nie tylko zwykłym listem
Karty Płatnicze
Czasem trzeba iść do oddziału banku, by zmienić PIN do karty
Karty Płatnicze
Klient za granicą kartę nie zawsze dostanie. A czasem trzeba za nią dopłacić
Karty Płatnicze
Karta płatnicza częściowo uszkodzona. Bez wymiany się nie obejdzie
Karty Płatnicze
Uwaga na marże przy płatnościach kartą na wakacjach za granicą