I właśnie ten dzień jest przyjmowany za datę, kiedy został spełniony warunek uruchomienia gwarancji BFG. Od tej daty, zgodnie z nową ustawą o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów i przymusowej restrukturyzacji (weszła w życie 9 października 2016 r.), BFG ma siedem dni roboczych na uruchomienie wypłat (zgodnie z poprzednimi przepisami było to maksymalnie 20 dni roboczych).
To nie jedyna zmiana w regulacjach prawnych dotyczących gwarantowania depozytów. Podstawowa zasada, że gwarancjami BFG objęte są wkłady do równowartości 100 tys. euro (niezależnie od tego, ile rachunków klient ma w danym banku czy SKOK; w przypadku rachunków wspólnych limit ten przysługuje każdemu współwłaścicielowi), została utrzymana. Ale w ustawie wymieniono kilka wyjątków, co jest nowością.
Gdy sprzedasz dom
Wyjątki te dotyczy przede wszystkim takich sytuacji, gdy na konto klienta w danej instytucji finansowej jednorazowo została przelana duża kwota. Chodzi o pieniądze pochodzące ze sprzedaży domu lub mieszkania (niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą), z nabycia spadku, wypłaty ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia NNW, odprawy pieniężnej, emerytalnej lub rentowej. Tak samo traktowana jest suma wynikająca z podziału majątku po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej.
Często sumy pochodzące z takich źródeł są wysokie i limit 100 tys. euro (teraz jest to mniej więcej 430 tys. zł) mógłby okazać się niewystarczający. Dlatego według nowej ustawy w tego typu sytuacjach przysługuje limit w wysokości 200 tys. euro (minus suma pozostałych środków deponenta nie wyższa niż równowartość 100 tys. euro).
Istnieje jednak ważne ograniczenie: taka gwarancja działa tylko przez trzy miesiące od dnia wpływu środków na rachunek. Zatem po sprzedaży np. dużego domu osoba rygorystycznie przestrzegająca zasad bezpieczeństwa powinna jednak w ciągu trzech miesięcy podzielić dużą kwotę na kilka mniejszych i ulokować je w różnych bankach.