Fajne aplikacje, niskie opłaty i… odsetki

Gdzie można założyć atrakcyjne konto dla dzieci i młodzieży

Publikacja: 03.06.2017 15:25

Fajne aplikacje, niskie opłaty i… odsetki

Foto: Fotolia

W Pekao można założyć dziecku – nawet już w dniu jego narodzin – bezpłatny rachunek oszczędnościowy Mój Skarb i wpłacać choćby niewielkie kwoty – bank nie wymaga deklaracji ich wysokości. Kiedy dziecko podrośnie, może wpłacać kieszonkowe lub gotówkowe prezenty od rodziny samodzielnie. W ten sposób uzbiera pieniądze na wybrany cel.

Oszczędzać na takim koncie można do 18. roku życia (umowa wygasa 30 dni po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości, jeżeli nie zostanie wcześniej rozwiązana). Oprocentowanie wynosi 1,5 proc. w skali roku, ale jest zmienne. Jest więc szansa, że w razie wzrostu stóp procentowych stawka zostanie podniesiona.

Zaletą oferty jest miesięczna kapitalizacja odsetek. Poza tym istnieje możliwość przelewania oszczędności, bez utraty premii, na dowolny rachunek bankowy wskazany przez osobę, która podpisała umowę, lub przez dorosłe dziecko. Większość bankowych ofert skierowana jest do dzieci powyżej 13. roku życia; wtedy nastolatki zaczynają mieć ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Jednym z wyjątków jest PKO BP, który prowadzi serwis bankowości internetowej dla najmłodszych (poniżej 13 lat) – PKO Junior.

Można w nim założyć bezpłatne PKO Konto Dziecka z oprocentowaniem 2,5 proc. w skali roku (wpłaty do 2,5 tys. zł) oraz 0,5 proc. (wyższe kwoty). Odsetki są kapitalizowane raz w tygodniu. Serwis umożliwia zakładanie świnek-skarbonek, dzięki którym dzieci mogą zbierać pieniądze na określony cel. System podpowiada, jaka suma już jest i ile jeszcze brakuje. Dopłacać można w każdej chwili, a w razie zmiany planów świnkę rozbić. Pieniądze wrócą wówczas na konto.

W promocji…

W PKO BP w ramach promocji, która trwa do 9 czerwca, każdy kto otworzy PKO Konto Dziecka lub PKO Konto Pierwsze (przeznaczone dla młodzieży od 13. roku życia), może otrzymać e-kartę zakupową o wartości 50 zł do wykorzystania na stronie empik.com.

Promocję zorganizowało też Pekao. Kto otworzy Eurokonto Kieszonkowe do 31 lipca, do końca grudnia 2018 r. będzie mógł za darmo podejmować gotówkę ze wszystkich bankomatów w Polsce, nie będzie płacić za obsługę karty do rachunku i za realizację zleceń stałych. Po okresie promocji skorzystanie z krajowego bankomatu będzie kosztowało 2 proc., minimum 5 zł, a standardowa miesięczna opłata za kartę MasterCard Debit Young i WOŚP Kieszonkowe to 0,99 zł (w innych bankach za kartę do konta dla młodych się nie płaci).

Zaletą oferty Pekao jest jednak Assistance Informacyjny. Jest to usługa stworzona specjalnie z myślą o młodzieży powyżej 13. roku życia (teraz jest bezpłatna). Telefonicznie można uzyskać informacje na temat imprez w najbliższej okolicy, rozrywek, repertuaru kin i teatrów, kursów językowych. Warto wiedzieć, że z promocji można skorzystać jedynie w oddziałach banku; w placówkach partnerskich i agencyjnych – już nie.

…z bonusem i bez

Najciekawszą propozycję konta dla młodych z aplikacją mobilną ma BZ WBK. I to niezależnie od promocji. Ani za Konto20, ani za kartę do niego nic się nie płaci, podobnie jak za podejmowanie gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce. Co więcej, oprocentowanie oszczędności do 3 tys. zł wynosi 3 proc. rocznie. To więcej niż na lokatach z czołówki rankingów.

Bank gwarantuje też, że nie wprowadzi opłat aż do ukończenia przez młodego człowieka 20. roku życia. Ma też częste promocje, np. 10-proc. zniżki cen biletów do kin i teatrów.Poza tym nie trzeba być klientem BZ WBK, żeby móc założyć konto dla swojej pociechy.

Rachunek z wysokim oprocentowaniem ma też Toyota Bank. Konto Click (jest darmowe) zapewnia 2,5 proc. rocznie aż do salda 8 tys. zł. Można także założyć dodatkowe konto oszczędnościowe Super Click z odsetkami 3 proc. dla salda do 10 tys. zł. Jedynym minusem oferty są tylko trzy miesięcznie darmowe wypłaty z bankomatów (co prawda ze wszystkich). Koszt każdej kolejnej to aż 3 proc., minimum 10 zł.

Bank nagradza dobrych uczniów. Za świadectwo ze średnią wyższą niż 5 można dostać 200 proc. odsetek – do 200 zł, za świadectwo ze średnią od 4,75 do 4,99 – 100 proc. odsetek, maksimum 100 zł. Są też nagrody dla aktywnych: karty do App Store oraz Google Play o wartości 100 zł.

Oprocentowane jest również Konto H2O w BOŚ.

Polecony przez klienta

Eurobank zwraca nastolatkom 5 proc. kwoty wydanej kartą przypisaną do Konta Junior. Odzyskać można w ten sposób do 60 zł miesięcznie, do 720 zł rocznie.

Rachunek założony przez rodzica lub opiekuna z polecenia, w ramach programu „Rodzina i Przyjaciele”, jest prowadzony za darmo. Opłatę za kartę bank zwróci, jeżeli zaksięguje w danym miesiącu płatności powyżej 50 zł. W przeciwnym razie pobierze 4,90 zł za każdy miesiąc.

Wygodną ofertę dla nastolatków, również poniżej 13. roku życia ma także Alior Bank. Konto i nowoczesna aplikacja mobilna z komunikatorem HAIZ są bezpłatne. Dzieci do 18. roku życia nie płacą również za kartę. Konto mogą założyć tylko rodzice lub opiekunowie posiadający rachunek w Alior Banku. ©?

Ubezpieczenia posagowe >G6

Planowanie Wydatków
Dokąd z kartą, gdzie z gotówką? Jak przygotować się do wakacyjnego wyjazdu za granicę
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Planowanie Wydatków
Ile zapłacisz na igrzyskach olimpijskich w Paryżu? Jak można zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
Ile kosztuje wyprawa na piłkarskie Euro 2024? Jak kibic może zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca