W Pekao można założyć dziecku – nawet już w dniu jego narodzin – bezpłatny rachunek oszczędnościowy Mój Skarb i wpłacać choćby niewielkie kwoty – bank nie wymaga deklaracji ich wysokości. Kiedy dziecko podrośnie, może wpłacać kieszonkowe lub gotówkowe prezenty od rodziny samodzielnie. W ten sposób uzbiera pieniądze na wybrany cel.
Oszczędzać na takim koncie można do 18. roku życia (umowa wygasa 30 dni po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości, jeżeli nie zostanie wcześniej rozwiązana). Oprocentowanie wynosi 1,5 proc. w skali roku, ale jest zmienne. Jest więc szansa, że w razie wzrostu stóp procentowych stawka zostanie podniesiona.
Zaletą oferty jest miesięczna kapitalizacja odsetek. Poza tym istnieje możliwość przelewania oszczędności, bez utraty premii, na dowolny rachunek bankowy wskazany przez osobę, która podpisała umowę, lub przez dorosłe dziecko. Większość bankowych ofert skierowana jest do dzieci powyżej 13. roku życia; wtedy nastolatki zaczynają mieć ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Jednym z wyjątków jest PKO BP, który prowadzi serwis bankowości internetowej dla najmłodszych (poniżej 13 lat) – PKO Junior.
Można w nim założyć bezpłatne PKO Konto Dziecka z oprocentowaniem 2,5 proc. w skali roku (wpłaty do 2,5 tys. zł) oraz 0,5 proc. (wyższe kwoty). Odsetki są kapitalizowane raz w tygodniu. Serwis umożliwia zakładanie świnek-skarbonek, dzięki którym dzieci mogą zbierać pieniądze na określony cel. System podpowiada, jaka suma już jest i ile jeszcze brakuje. Dopłacać można w każdej chwili, a w razie zmiany planów świnkę rozbić. Pieniądze wrócą wówczas na konto.
W promocji…
W PKO BP w ramach promocji, która trwa do 9 czerwca, każdy kto otworzy PKO Konto Dziecka lub PKO Konto Pierwsze (przeznaczone dla młodzieży od 13. roku życia), może otrzymać e-kartę zakupową o wartości 50 zł do wykorzystania na stronie empik.com.