Kredyt studencki, do którego na podstawie ustawy (Prawo o szkolnictwie wyższym – Dz. U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.) uprawnieni są studenci i doktoranci, którzy rozpoczęli studia wyższe przed ukończeniem 25 roku życia, jest udzielany na preferencyjnych warunkach. Jest to możliwe dzięki dopłatom z budżetu państwa, które pokrywają część oprocentowania. Aby taki kredyt otrzymać, należy złożyć wniosek o przyznanie kredytu w jednym z czterech banków komercyjnych(PKO BP, Pekao, BPS S.A., SGB-Bank), z dołączonym zaświadczeniem z uczelni potwierdzającym status studenta. Oprócz tego, w banku należy przedstawić oświadczenie o aktualnej liczbie członków rodziny oraz dokument przedstawiający informacje o uzyskanych przez nich dochodach. Jest to wymagane, ponieważ podstawowym kryterium uprawniającym do otrzymania kredytu jest spełnienie kryterium dochodowego. W roku obecnym, maksymalny dochód na osobę w rodzinie, uprawniający do otrzymania kredytu wynosi 2500 złotych.
Oprócz tego, potencjalny kredytobiorca musi zadeklarować, którą z czterech wysokości rat wypłaty kredytu wybiera ( 400, 600, 800 lub 1000 złotych miesięcznie). Kandydat, którego wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony ma czas na podpisanie umowy kredytowej z bankiem do końca tego roku.
Aby bank udzielił kredytu, student musi ponadto sprostać wymogom zabezpieczenia kredytu, które są zróżnicowane w zależności od wysokości rat. Mimo to, nawet jeśli nie jest on w stanie należycie zabezpieczyć kredytu, może on liczyć na poręczenie z Banku Gospodarstwa Krajowego, który zabezpiecza kredyty wszystkim studentom pozbawionym opieki rodzicielskiej, lub tym w których rodzinach dochód na osobę nie przekracza 1000 złotych. Maksymalny okres, w jakim kredyt jest wypłacany to 6 lat. Co ważne, transze wypłacane są jedynie przez 10 miesięcy, a więc tylko w czasie roku akademickiego. Jeżeli student uzna że chciałby zmienić wysokość transz, ma taką możliwość i może tego dokonać w dowolnym momencie.
Spłata kredytu rozpoczyna się z upływem dwóch lat od ukończenia przez kredytobiorcę-studenta studiów, zaś liczba rat stanowi dwukrotność liczby wypłaconych rat kredytu. Znaczną zaletą kredytu jest to, że w trakcie studiów oraz dwuletniej karencji, odsetki od kredytu spłacane są przez budżet państwa.
Odsetki płacone po tym okresie przez studenta są naliczane w wysokości połowy stopy redyskontowej weksli Narodowego Banku Polskiego (obecnie 1,75 proc. – red.). Najlepsi studenci ( 5 proc. najlepszych absolwentów uczelni) mogą uzyskać umorzenie 20 proc. kredytu na podstawie wniosku z ocenami przedstawionymi w banku.