Uważaj na podejrzane linki i pliki

Błędy najczęściej wynikają z nieuwagi, pośpiechu, a czasem także rutyny – mówi Wojciech Toboła, ekspert mBanku w zakresie produktów podstawowych.

Publikacja: 23.09.2015 21:00

Uważaj na podejrzane linki i pliki

Foto: materiały prasowe

Rz: Kto odpowiada za bezpieczeństwo w bankowości elektronicznej?

Wojciech Toboła: Za bezpieczeństwo finansów w sieci odpowiadają dwie strony: bank i klient. Bank zapewnia właściwy poziom zabezpieczeń, klient zaś powinien zwrócić uwagę na to, czy wszystkie jego zachowania można uznać za bezpieczne. Aby ustrzec się zagrożeń, często wystarczy uważne działanie i zachowanie sceptycyzmu w nietypowych sytuacjach. Ta rada, choć bardzo uniwersalna, pozwala zminimalizować zagrożenia płynące z sieci. Podstawowe nawyki dbałości o swój komputer – zabezpieczanie go oprogramowaniem antywirusowym i tzw. firewallem, chronienie haseł i PIN czy uważne czytanie komunikatów i alarmowanie banku, gdy tylko coś odbiega od normy – są niezbędne, by czuć się komfortowo.

Czy Polacy potrafią bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej na komputerach? Jakie błędy najczęściej popełniamy?

Zdecydowana większość użytkowników bankowości internetowej i mobilnej korzysta z tych rozwiązań bezpiecznie. Tymczasem błędy najczęściej wynikają z nieuwagi, pośpiechu, a czasem także rutyny. Niektórzy nie czytają dokładnie SMS z hasłami autoryzacyjnymi do transakcji, ekranów pojawiających się podczas realizowania operacji finansowych. Inni nie zwracają uwagi na nadawcę e-maila lub jego treść, klikają w podejrzane linki i ściągają niesprawdzone programy czy pliki. Szczególnie w przypadku tego typu korespondencji przestępcy często odwołują się do socjotechnik, podszywając się pod bank i wymuszając podanie przez nas poufnych danych. Wiele transakcji realizuje się rutynowo, wręcz automatycznie, przez co czasem łatwo przeoczyć nietypowe komunikaty czy elementy strony. Powinniśmy pamiętać, że jeśli tylko coś wzbudzi nasze podejrzenia, zawsze możemy przerwać operację i skontaktować się z bankiem o każdej porze dnia i nocy, np. dzwoniąc do centrum obsługi.

Czy wobec dynamicznego postępu technologicznego i rozwoju internetu jest jeszcze alternatywa dla bankowości elektronicznej?

Bankowość elektroniczna powstała jako alternatywa dla tradycyjnego modelu, w którym pierwsze skrzypce grał doradca w placówce. Była rozwijana etapami, wraz z kolejnymi możliwościami, jakie dawała technologia. Jako jeden z kanałów dostępu do banku pokonała imponującą drogę. Jak wynika z raportu Efma i CapGemini „World Retail Banking Report 2015″, dziś ponad 65 proc. klientów banków na świecie przynajmniej raz w tygodniu korzysta ze swojego konta online. Sam mBank jest przykładem na to, że można z sukcesem oferować usługi w tej formule. Zatem klienci z postępu technologicznego nie tylko korzystają, ale też czerpią korzyści, np. oszczędzając czas. Niemniej placówka bankowa jest klientom potrzebna, chociaż w innych celach niż kiedyś. Z tej perspektywy nie warto określać poszczególnych kanałów – bankowości tradycyjnej, elektronicznej i najmłodszej z nich wszystkich: mobilnej – jako rozdzielnych. Alternatywa nie jest potrzebna.

Planowanie Wydatków
Polacy pożyczają w bankach coraz więcej. Skąd ten boom?
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Planowanie Wydatków
Dokąd z kartą, gdzie z gotówką? Jak przygotować się do wakacyjnego wyjazdu za granicę
Planowanie Wydatków
Ile zapłacisz na igrzyskach olimpijskich w Paryżu? Jak można zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
Ile kosztuje wyprawa na piłkarskie Euro 2024? Jak kibic może zaoszczędzić?
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska