Atrakcyjne odsetki nie dla każdego

Najlepsze oferty to promocje dla klientów spełniających określone warunki.

Publikacja: 21.06.2017 18:44

Atrakcyjne odsetki nie dla każdego

Foto: Bloomberg

Średnie oprocentowanie kont oszczędnościowych wynosi teraz około 1,5 proc. w skali roku. Jest porównywalne z przeciętnym oprocentowaniem depozytów trzymiesięcznych. W bankach można znaleźć nawet znacząco wyższe stawki, ale przeważnie dotyczą one tylko określonej kwoty lub okresu oszczędzania.

Konto osobiste lub wpływy z 500+

Najwyżej oprocentowane konto lokacyjne proponuje Orange Finanse. Odsetki wynoszą tam 3,5 proc. w skali roku. Jest to jednak stawka promocyjna dla nowych klientów, którzy złożą wniosek o rachunek oszczędnościowy podczas zakładania konta osobistego (lub w ciągu następnych 60 dni) poprzez infolinię lub w bankowości internetowej.

Są też dodatkowe ograniczenia. Oprocentowanie 3,5 proc. dotyczy wkładu do 10 tys. zł, obowiązuje przez sześć miesięcy od zawarcia umowy, a poza tym od klienta wymaga się zapłacenia kartą minimum 300 zł miesięcznie.

Bank Pocztowy oferuje Pocztowe Konto 500+, które zapewnia 3 proc. w skali roku przy wkładzie do 10 tys. zł (stawka ta obowiązuje do 30 czerwca 2017 r.). Warunkiem jest wpływ na konto w danym miesiącu co najmniej 500 zł. Co więcej, pieniądze te muszą pochodzić z programu Rodzina 500+ (w tytule przelewu należy wpisać: „R.500+”). Oprocentowanie kwoty powyżej 10 tys. zł lub innych środków niż z 500+ wynosi zaledwie 0,4 proc.

Bank Pocztowy nie pobiera opłaty za prowadzenie konta oszczędnościowego, za dowolną liczbę przelewów wewnętrznych oraz za jedną wypłatę miesięcznie w placówkach banku i Poczty Polskiej (kolejne po 5 zł). W przypadku standardowego konta lokacyjnego tak dobrze już nie jest. Każda wypłata w okienku (również pocztowym) kosztuje 10 zł, jeden przelew wewnętrzny miesięcznie jest darmowy, pozostałe po 10 zł i każdy przelew zewnętrzny – 10 zł (tak samo jak w Pocztowym Koncie 500+).

W BOŚ Banku w ramach Programu Systematycznego Oszczędzania EKOprofit można otrzymać dodatkowy bonus za regularne wpłaty. Ma on postać wyższego oprocentowania – 3 proc. w skali roku (dotyczy kwoty do 50 tys. zł). Z promocji mogą skorzystać osoby, których comiesięczne wpływy na ROR wynoszą co najmniej 1 tys. zł lub które przekazują pieniądze z programu Rodzina 500+. Dodatkowe warunki to: aktywna karta debetowa do konta osobistego, comiesięczne zlecenie stałe z ROR na EKOprofit (minimum 500 zł), brak jakichkolwiek wypłat z EKOprofitu w danym kwartale.

Kto nie spełnia tych rozbudowanych warunków, może w BOŚ liczyć najwyżej na 1,65 proc. rocznie (saldo do 50 tys. zł).

W Idea Banku odsetki w wysokości 2,8 proc. przysługują wtedy, gdy w danym miesiącu klient przeprowadzi transakcję bezgotówkową kartą wydaną do konta na kwotę nie niższą niż 100 zł, a na konto wpłynie co najmniej 1 tys. zł.

W Deutsche Banku przez pierwsze cztery miesiące od otwarcia db Konta Oszczędnościowego Plus obowiązuje stawka 2,55 proc. w skali roku. Dotyczy to kwoty do 100 tys. zł. Po upływie czterech miesięcy, a także gdy saldo na rachunku przekroczy 100 tys. zł oprocentowanie spada do 1,05 proc.

Uwaga na opłaty

Konta oszczędnościowe są dość wygodną formą odkładania pieniędzy. Środki można podjąć praktycznie w dowolnym momencie bez utraty odsetek, ale często płaci się za taką operację, jeśli jest wykonywana zbyt często albo np. w formie niepreferowanej przez bank.

Zazwyczaj pierwszy przelew w miesiącu jest bezpłatny, ale pozostałe transakcje (przelew czy wypłata gotówki) mogą kosztować nawet 20 zł. Są instytucje, które nie pobierają opłaty za przelewy robione w ramach tego samego banku (przelewy wewnętrzne). Można więc za darmo przekazać pieniądze z konta oszczędnościowego na ROR w tym samym banku, a potem bez problemu podjąć gotówkę. W niektórych instytucjach możliwe jest tylko takie rozwiązanie.

Promocje to stała praktyka

Większość banków stosuje różne stawki w zależności od zdeponowanej kwoty. Niejednokrotnie najwyższe oprocentowanie dotyczy nowych środków czy kwot do 10 – 20 tys. zł. Na lepsze traktowanie mogą także liczyć nowi klienci banków.

Warto pamiętać, że konta oszczędnościowe, podobnie jak inne depozyty oferowane przez banki, podlegają gwarancjom Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza to, że w razie niewypłacalności banku klient odzyska powierzone mu pieniądze do równowartości 100 tys. euro.

Średnie oprocentowanie kont oszczędnościowych wynosi teraz około 1,5 proc. w skali roku. Jest porównywalne z przeciętnym oprocentowaniem depozytów trzymiesięcznych. W bankach można znaleźć nawet znacząco wyższe stawki, ale przeważnie dotyczą one tylko określonej kwoty lub okresu oszczędzania.

Konto osobiste lub wpływy z 500+

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?