W 1999 r. czytelniczka kredyt spłaciła, ale nie zadbała o wykreślenie banku z księgi wieczystej. O sprawie zapomniała.
O formalnie istniejącym zabezpieczeniu hipotecznym przypomniała sobie w maju tego roku. W sądzie w wydziale ksiąg wieczystych dowiedziała się, że jej hipoteka jest nadal obciążona. – Chcę to w końcu wyprostować, ale nie mogę znaleźć zaświadczenia z banku o spłacie kredytu. Czy bank wyda mi teraz nowe zaświadczenie, żebym mogła uwolnić hipotekę? – pyta pani Monika.
Iwona Radomska, ekspert z PKO BP zapewnia, że bank może wystawić zaświadczenie o braku aktywnych wierzytelności danego klienta, nawet jeśli kredyt został spłacony przed 20 laty. Istnieją specjalne procedury stosowane wtedy, gdy chodzi o wpisy na rzecz banku w księgach wieczystych lub zastawie rejestrowym.
Klient powinien zgłosić się do banku i okazać wypis z księgi wieczystej, gdzie widnieje zapis o ustanowionym zabezpieczeniu kredytu. Bank w swoich systemach potwierdzi, że klient nie ma zobowiązań, bo już kredyt spłacił. I wtedy wystawi dokument o zwolnieniu zabezpieczenia. Będzie on podstawą do złożenia wniosku do sądu o wykreślenie wpisu.
Ile trwają takie procedury? – Zaświadczenie z reguły wydajemy w ciągu jednego dnia roboczego od złożenia wniosku – zapewnia Iwona Radomska.