Potwierdzenie spłaty kredytu. Zapodział się dokument? Nie szkodzi

Pani Monika ponad 20 lat temu zaciągnęła w PKO BP niewielki kredyt hipoteczny na wykup zakładowej kawalerki. Jego zabezpieczeniem było m.in. obciążenie hipoteki.

Publikacja: 01.07.2017 14:28

Potwierdzenie spłaty kredytu. Zapodział się dokument? Nie szkodzi

Foto: PhotoXpress

W 1999 r. czytelniczka kredyt spłaciła, ale nie zadbała o wykreślenie banku z księgi wieczystej. O sprawie zapomniała.

O formalnie istniejącym zabezpieczeniu hipotecznym przypomniała sobie w maju tego roku. W sądzie w wydziale ksiąg wieczystych dowiedziała się, że jej hipoteka jest nadal obciążona. – Chcę to w końcu wyprostować, ale nie mogę znaleźć zaświadczenia z banku o spłacie kredytu. Czy bank wyda mi teraz nowe zaświadczenie, żebym mogła uwolnić hipotekę? – pyta pani Monika.

Iwona Radomska, ekspert z PKO BP zapewnia, że bank może wystawić zaświadczenie o braku aktywnych wierzytelności danego klienta, nawet jeśli kredyt został spłacony przed 20 laty. Istnieją specjalne procedury stosowane wtedy, gdy chodzi o wpisy na rzecz banku w księgach wieczystych lub zastawie rejestrowym.

Klient powinien zgłosić się do banku i okazać wypis z księgi wieczystej, gdzie widnieje zapis o ustanowionym zabezpieczeniu kredytu. Bank w swoich systemach potwierdzi, że klient nie ma zobowiązań, bo już kredyt spłacił. I wtedy wystawi dokument o zwolnieniu zabezpieczenia. Będzie on podstawą do złożenia wniosku do sądu o wykreślenie wpisu.

Ile trwają takie procedury? – Zaświadczenie z reguły wydajemy w ciągu jednego dnia roboczego od złożenia wniosku – zapewnia Iwona Radomska.

Wydanie zaświadczenia, że klient nie ma aktywnych wierzytelności, jest darmowe. Płaci się natomiast za oświadczenie o zwolnieniu zabezpieczenia, czyli za dokument, który stanowi podstawę do złożenia wniosku do sądu o wykreślenie wpisu z księgi wieczystej. Dokument taki kosztuje 50 zł.

Jak to wygląda w innych bankach? W ING Banku Śląskim, jak mówi Miłosz Gromski z biura prasowego, jeśli w systemach bankowych znajduje się informacja , że kredyt hipoteczny został spłacony, klient może otrzymać potwierdzający to dokument niezależnie od czasu, jaki upłynął. Były kredytobiorca płaci za taką czynność zgodnie z zapisami umowy kredytowej lub na podstawie aktualnego cennika. Obecnie opłata wynosi 50 zł.

Problemów z zaświadczeniem nie mają również klienci Credit Agricole. Po całkowitej spłacie kredytu bank wystawia zaświadczenie wraz z dokumentami o zwolnieniu zabezpieczenia. Jeśli ten dokument na przykład zaginie, a klient sprawy nie załatwi, można wystąpić o nowy. Za takie kolejne zaświadczenie bank nie pobiera opłat. Natomiast koszt zaświadczenia dotyczącego czynnych umów hipotecznych to 150 zł. Niezależnie od rodzaju dokumentu, jak zapewnia Przemysław Przybylski, rzecznik banku, na jego wydanie czeka się maksymalnie siedem dni roboczych.

W przypadku innych kredytów czy pożyczek gotówkowych zaciągniętych w Credit Agricole opłata za zaświadczenie o spłacie jest uzależniona od daty zawarcia umowy i wynosi od 20 do 50 zł.

Klient mBanku (czy były klient) może zamówić zaświadczenie o spłaconym kredycie tak długo, jak długo przepisy prawa pozwalają bankowi przetwarzać dane. Koszt takiego zaświadczenia wynosi 40 zł. Otrzymuje się je najpóźniej następnego dnia roboczego po złożeniu wniosku.

– Zaświadczenie można zamówić przez system transakcyjny (wraz z podglądem wzoru przed zamówieniem), na mLinii, w placówce banku czy wysyłając tradycyjny list – dodaje Marta Rutkowska z mBanku. ©?

Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe