Jak wybrać kartę wielowalutową?

Coraz więcej osób dokonuje zakupów w internecie. Ta opcja nie zna granic. Co jednak zrobić, by za zakupy nie przepłacić? Jak uchronić się przed ryzykiem niekorzystnych kursów walutowych?

Publikacja: 12.12.2017 12:20

Jak wybrać kartę wielowalutową?

Foto: Fotorzepa/Sławomir Mielnik

Jedno jest pewnie – nie warto płacić kartą debetową, która obsługuje wyłącznie złote polskie. Najlepiej wyposażyć się w kartę wielowalutową.

Nie znajdziesz jej w każdym banku

Kartę, która pozwala na dokonywanie swobodnych płatności zagranicznych mogą mieć w swoich portfelach posiadacze Konta Aurum lub Platinium II w PKO BP, Eurokont typu: Intro, Optymalnego, Aktywnego, Aktywnego Plus, Mobilnego lub Premium w Pekao SA, Konta z Lwem Direct i w ofercie Direct Bisiness w ING Banku Śląskim, Citigold, Priority, CitiKonta i Citigold Private Client w Banku Handlowym, mKonta Aquarius lub mKonta Aquarius Intensive w mBanku oraz Konta walutowego w eurobanku.

null

Ile to kosztuje

Większość banków wydaje karty bezpłatnie. 10 zł za plastik organizacji MasterCard pobiera wyłącznie ING Bank Śląski i to w przypadku klientów korporacyjnych.

Miesięczne koszty użytkowania karty wielowalutowej, w zależności od banku oraz spełnienia lub nie warunków zwolnienia z opłaty, wynoszą od 0 do 10 zł miesięcznie.

W PKO BP użytkowanie karty PKO Ekspres jest darmowe, podobnie jak w przypadku karty Citicard wydawanej do kont CitiGold i Priority oraz Word Elite Debit MasterCard, która sprzedawana jest z rachunkiem Citigold Private Client w Banku Handlowym.

Klienci mBanku, którzy do 28 grudnia zamówią kartę VISA Aquarius Świat mogą zaś skorzystać z promocji, w ramach której zostaną zwolnieni z opłaty za jej użytkowanie do 30 czerwca 2018 r. (potem opłata wzrośnie do 10 zł m-cznie). Osoby szukające tańszych rozwiązań mogą założyć rachunek eMax walutowy z kartą Visa Classic w GBP, EUR lub USD, w ramach której zapłacą 30 zł za cały rok korzystania z plastiku.

W Pekao SA, zwolnienie z opłaty miesięcznej za użytkowanie karty MasterCard Debit FX następuje w przypadku rozliczenia przez bank minimum 4 transakcji bezgotówkowych w danym miesiącu kalendarzowym. W innym wypadku opłata wynosi 6,99 zł lub 9,99 zł jeśli klient jest posiadaczem rachunku Eurokonto: Premium, Premium Plus, Prestiżowe (karta MasterCard Debit Gold FX).

Visa zbliżeniowa ING Banku Śląskiego może być darmowa, jeżeli klient dokona transakcji bezgotówkowych na kwotę min. 300 zł miesięcznie w okresie od 29 dnia danego miesiąca do 28 dnia kolejnego miesiąca (inaczej opłata wyniesie 7 zł).

Eurobank do końca marca 2018 roku pozwala na bezpłatne korzystanie z multiwalutowej opcji na kartach Mastercard Debit i Visa Electron (z opcją zbliżeniową). Od 1 kwietnia korzystanie z usługi będzie płatne – 1,90 zł miesięcznie.

5 zł miesięcznie w ramach oferty Direct Business pobiera ING, a 8 zł Citi Handlowy za kartę wydaną do CitiKonta.

Jedno jest pewnie – nie warto płacić kartą debetową, która obsługuje wyłącznie złote polskie. Najlepiej wyposażyć się w kartę wielowalutową.

Nie znajdziesz jej w każdym banku

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe