Leasing rośnie aż miło

Rynek leasingu w Polsce osiągnie w tym roku rekordową wartość 67 mld zł. Branża rozwija się w tempie dwucyfrowym. W 2017 roku według prognozy EFL wzrośnie o 16, 4 proc.

Publikacja: 10.06.2017 11:38

Przedsiębiorcy coraz odważniej korzystają z leasingu samochodów osobowych.

Przedsiębiorcy coraz odważniej korzystają z leasingu samochodów osobowych.

Foto: Fotolia

Nie jest tajemnicą, że parametry dotyczące rynku leasingowego są dobrym odzwierciedleniem stanu gospodarki. Co więcej, wartość rynku traktowana jest częstokroć jako wskaźnik wyprzedzający, choćby inwestycji. A branża od czterech lat notuje dwucyfrowe wzrosty.

– Prognozy wskazują, że taka sytuacja utrzyma się również w najbliższych latach. Rosnąca konsumpcja prywatna i sprzedaż nowych samochodów, większy eksport towarów z Polski, uruchomienie wydatkowania funduszy unijnych przełożą się na pokonanie kolejnej granicy udzielonego finansowania. Analizując trendy z ostatnich miesięcy szacujemy, że w całym 2017 roku wartość rynku leasingu w Polsce sięgnie 67,5 mld zł, czyli wzrośnie o 16,4 proc. wobec 2016 roku. Co więcej, branża zyska na automatyzacji procesów gospodarczych – uważa Marcin Nieplowicz z Europejskiego Funduszu Leasingowego.

Dobre dane makroekonomiczne, tak z Polski, jak i ze strefy euro, mają odzwierciedlenie w aktualnym boomie na rynku. Zgodnie z najnowszymi danymi GUS, w I kwartale br. dynamika PKB wyniosła 4,2 proc. r/r, po 2,9 proc. r/r w IV kwartale ub. roku (wg danych wyrównanych sezonowo). Gospodarka odczuwa wzrost popytu konsumpcyjnego, w szczególności dzięki gospodarstwom domowym, absorbującym program 500+. Warto zaznaczyć, że firmy leasingowe 75 proc. wartości usług kierują do mikro i małych przedsiębiorstw z sektora prywatnego.

– Przy tych parametrach makroekonomicznych naturalnym jest rosnący popyt na nowe maszyny i urządzenia, w dużej mierze finansowany za pośrednictwem leasingu. Mikro i małe przedsiębiorstwa mają mało kapitału własnego, więc leasing jest dogodną formą finansowania rozwoju. Jeżeli podmiotowi brakuje siły do przekonania banku, leasing jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli rząd podniesie płacę minimalną, to dodatkowo wpłynie na ożywienie w segmencie mikro i małych firm, które w pierwszym etapie odpowiadają swoją podażą na popyt konsumpcyjny gospodarstw domowych – mówi nam prof. Ryszard Domański ze Szkoły Głównej Handlowej

Podobną interpretację stymulowania popytu na leasing ze strony najmniejszych graczy uznaje również Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. – 70 proc. firm w Polsce nie korzysta z zewnętrznego finansowania, bo banki nie udzielają im kredytów. Leasing jest z kolei łatwo pozyskać, stąd taka popularność tej formy, która pozwala substytuować brak kapitału. Co więcej, w Polsce bardzo duża część konsumpcji prywatnej, ze względu na konstrukcję systemu podatkowego, jest przepuszczana przez mikro i małe firmy, w związku z tym dominacja na rynku zakupów usług leasingowych jest naturalna – mówi Cezary Kaźmierczak. Marcin Nieplowicz dodaje, że taka struktura rynku znajduje odzwierciedlenie na przykład w finansowaniu pojazdów lekkich. – W okresie od stycznia do kwietnia 2017 r. ten sektor wzrósł o 16,8 proc. r/r. – wyjaśnia Nieplowicz.

Stale rosną również inwestycje publiczne, napędzane projektami współfinansowanymi ze środków unijnych. Po latach spadku widać wyraźne odbicie. Zwiększenie aktywności inwestycyjnej samorządów w I kwartale br., wzrost produkcji budowlanej w marcu aż o 17,2 proc. r/r (po dwudziestu miesiącach spadków), również sprzyjają rynkowi leasingowemu. Ministerstwo Finansów deklaruje, że wzrost gospodarczy w całym 2017 roku może być wyższy niż prognozowane 3,7 proc.

– Do jakiegoś stopnia aktywność leasingową można uznać za wskaźnik wyprzedzający inwestycji, w szczególności prywatnych, choć na razie dane są fragmentaryczne. Po leasing maszyn i urządzeń sięgają głównie większe przedsiębiorstwa, po leasing samochodów bardziej mikroprzedsiębiorstwa. Można powiedzieć, że dane ze strefy euro są dobre, a powiązanie z leasingiem wśród polskich eksporterów jest oczywiste – mówi nam Piotr Bartkiewicz, starszy ekonomista mBanku.

Podobną analizę przedstawiają eksperci Europejskiego Funduszu Leasingowego. W strefie euro utrzymuje się przyzwoita dynamika wzrostu PKB (1,7 proc. r/r w I kw. 2017 roku), stopniowo zmniejsza się bezrobocie, a wzrost gospodarczy staje się w coraz większym stopniu oparty o produkcję przemysłową i eksport. – W efekcie, eksport towarów z Polski dynamicznie się zwiększa o 9,2 proc. r/r w I kwartale br. Stwarza to mocne podstawy do prognozowania wzrostów finansowania w tym segmencie w dalszej części roku – dodaje Nieplowicz.

Branża leasingowa odczuwa również stale spadające w Polsce bezrobocie. Pracodawcy, w obliczu braku siły roboczej, zwiększają nakłady na środki trwałe, celem zaspokojenia popytu. Albowiem, przy założeniu dostępności kapitału finansowego lub usług leasingowych, można go zaspokoić zwiększając efektywność produkcji przez inwestycje w maszyny. Zatem dedykowany głównie średnim i dużym graczom rynek pozyskiwania maszyn fabrycznych również rośnie, po pierwszych czterech miesiącach br. o 22 proc. r/r.

– Widzimy też dynamiczny wzrost przetwórstwa przemysłowego w Polsce, co przy wysokim poziomie wykorzystanie mocy produkcyjnych skutkuje wzrostem finansowania maszyn w leasingu – twierdzi Nieplowicz. ©?

Planowanie Wydatków
Polacy pożyczają w bankach coraz więcej. Skąd ten boom?
Planowanie Wydatków
Dokąd z kartą, gdzie z gotówką? Jak przygotować się do wakacyjnego wyjazdu za granicę
Planowanie Wydatków
Ile zapłacisz na igrzyskach olimpijskich w Paryżu? Jak można zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
Ile kosztuje wyprawa na piłkarskie Euro 2024? Jak kibic może zaoszczędzić?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe