W kilku wybranych oddziałach PKO BP ruszył pilotaż innowacyjnej obsługi osób głuchych i słabosłyszących. Pilotaż obejmuje siedem placówek, w tym trzy z największą liczbą klientów mających wadę słuchu. Każdy z oddziałów został wyposażony w specjalnie przygotowany tablet.
Połączenie wideo z tłumaczem
Na początku spotkania z klientem nawiązywane jest połączenie wideo z tłumaczem języka migowego. Obsługa osoby głuchej i słabosłyszącej przebiega dzięki temu w ten sam sposób co klienta słyszącego. W pilotażu biorą udział wybrane placówki w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Opolu i Krakowie.
– Chcemy zaoferować jakość obsługi na takim samym poziomie wszystkim klientom. Zależy nam na tym, aby każdy miał możliwość swobodnego załatwienia spraw bankowych bez korzystania z pomocy np. słyszących członków rodziny lub prywatnego tłumacza. Wdrożenie usługi pozwoli przede wszystkim zapewnić większy komfort kontaktu i zachowanie prywatności finansowej – tłumaczy Patryk Korus z centrum bankowości mobilnej i internetowej w PKO BP.
Wybrani pracownicy oddziałów przeszli szkolenia. W ich trakcie zostali zapoznani ze środowiskiem głuchych i słabosłyszących oraz z problemami, jakie napotykają ci ludzie. Chodziło też o poznanie różnic w sposobie komunikacji z użyciem polskiego języka migowego, systemu migowo-językowego, czytania z ust oraz komunikacji na piśmie. Pozwala to zrozumieć, jak wygląda komunikacja między osobami głuchymi.
– Dzięki uruchomieniu Tłumacza Migam w oddziałach PKO BP głusi będą się czuli bezpieczniej w kontakcie z bankiem. Nie będą musieli podpisywać dokumentów w ciemno. Otrzymają pełny dostęp do informacji i ofert dzięki tłumaczeniu rozmów na polski język migowy. Będą mieli również bliższy kontakt z pracownikami PKO BP, nabiorą większego zaufania do banku i poczują się pewniej. Co najważniejsze, poczują, że bank liczy się z ich potrzebami – mówi Iwona Cichosz, szef zespołu tłumaczy języka migowego, Projekt Migam.