Uniknięcie opłat nie jest trudne

Banki premiują klientów przelewających na rachunek pensje i płacących kartami.

Publikacja: 24.02.2016 21:00

Uniknięcie opłat nie jest trudne

Foto: Bloomberg

W bankach nie ma już właściwie kont osobistych bezpłatnych bezwarunkowo. Żeby nie ponosić kosztów, trzeba zapewnić wpływy na rachunek w odpowiedniej wysokości albo aktywnie korzystać z karty debetowej wydanej to konta. Jak to wygląda w praktyce?

W Alior Banku Konto Wyższej Jakości jest darmowe, jeśli w danym miesiącu wpłynie na nie jednorazowo kwota minimum 2500 zł lub klient wykona transakcje bezgotówkowe kartą na kwotę co najmniej 700 zł.

Bank BGŻ w Planie Aktywnym wymaga średniego salda w wysokości 9 tys. zł.

Bank Millennium (Konto 360o) chce, by w poprzednim miesiącu została zaksięgowana na koncie minimum jedna płatność bezgotówkowa kartą, a łączne wpływy zewnętrzne na rachunek wynosiły nie mniej niż 1 tys. zł.

Bank Pekao zwalnia z opłat za Eurokonto Mobilne w przypadku regularnych wpływów na rachunek – jednorazowo minimum 500 zł miesięcznie.

Klient BOŚ Banku mający EKOkonto bez Kosztów musi przeprowadzić transakcje bezgotówkowe kartą o wartości minimum 300 zł miesięcznie.

Citibank (Citi Priority) wymaga, aby łączna suma wpływów na rachunek wynosiła 5 tys. zł i klient miał produkt kredytowy lub żeby łączne saldo na wszystkich rachunkach przekraczało 30 tys. zł.

W Credit Agricole za konto nie płacą klienci z miesięcznymi wpływami powyżej 1,5 tys. zł (Konto PROSTOoszczędzające Plus) lub 10 tys. zł (Konto Premium).

W Getin Noble Banku (Konto Osobiste Noble) aktywa klienta w poprzednim miesiącu powinny wynosić minimum 200 tys. zł lub miesięczne wpływy na rachunek minimum 10 tys. zł.

W mBanku wystarczą wpływy na eKonto mobilne plus w wysokości co najmniej 1 tys. zł miesięcznie.

W PKO BP w przypadku PKO Konta za Zero warunkiem jest używanie karty debetowej, a Toyota Bank Polska (Konto Jedyne) domaga się transakcji bezgotówkowych kartami o wartości min. 400 zł miesięcznie.

Opinie

Marcin Data | dyrektor ds. produktów oszczędnościowych i daily banking w Credit Agricole

Dzięki aktywnemu korzystaniu z rachunku bankowego i karty debetowej klient uniknie opłat za konto osobiste. Warto przed zawarciem umowy zapoznać się z warunkami, jakie oferuje dany bank. Konto w pierwszej chwili może wydawać się bardzo atrakcyjne, za darmo, i to na zawsze, bez żadnych dodatkowych warunków, ale wydawana do niego karta może być już płatna, podobnie jak przelewy w internecie, a sieć darmowych bankomatów – ograniczona. W sumie to spowoduje, że niby darmowe konto będzie droższe w utrzymaniu od tego niedarmowego, które w praktyce nie będzie kosztować ani złotówki, ponieważ korzystamy z niego aktywnie. Warto również przyjrzeć się posiadanym już kontom: czy potrzebne są nam wszystkie, czy z nich naprawdę korzystamy. Może warto przenieść wszystkie operacje do jednego banku? Wtedy na pewno łatwiej będzie spełnić warunki aktywności. Co ważne, kwestie związane z przeniesieniem konta bank może w większości przypadków załatwić za klienta, łącznie z ustanowieniem na nowym koncie stałych zleceń czy przekazaniem salda z dotychczasowego banku.

Justyna Giżewska | wydział rachunków bieżących Banku Millennium

Obecnie wiele oferowanych na rynku kont w mniejszym lub większym stopniu może być prowadzonych bezpłatnie. Zazwyczaj wiąże się to z koniecznością spełnienia co miesiąc kilku łatwych warunków. Aby wybór rachunku był trafny, warto przeanalizować oferty właśnie pod tym kątem. Należy też pamiętać, że najlepsze na rynku konta, oprócz zwolnienia z opłaty miesięcznej, umożliwiają np. korzystanie z bezpłatnych przelewów przez internet. Warto zadbać także o to, by nasze konto zapewniało bezpłatną kartę oraz darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą. Istotna jest możliwość obsługi rachunku nie tylko w oddziałach, ale także przez aplikację mobilną i internet. To bardzo wygodne. Poza tym często większość transakcji dokonywanych online jest bezpłatna lub znacznie tańsza niż w placówce. Warto też sprawdzić, czy bank oferuje karty z opcją płatności zbliżeniowych, możliwością dokonywania bezpiecznych płatności internetowych (np. z usługą 3D Secure), przelewy na adres e-mail, na numer telefonu komórkowego oraz możliwość korzystania z BLIKA w aplikacji mobilnej. Z dobrze wybranego konta można mieć korzyści wykraczające poza tradycyjne funkcje rachunku bankowego. Na przykład w ramach dołączonego do rachunku pakietu assistance można zamówić wizytę domową lekarza, a w razie awarii w domu skorzystać z pomocy fachowca (np. hydraulika, elektryka).

Iwona Markiewicz-Zaleta | zespół rachunków i produktów oszczędnościowych w Banku BGŻ BNP Paribas

Wybierając konto osobiste, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na opłaty za prowadzenie rachunku, za obsługę karty do konta, wypłaty z bankomatów oraz przelewy z konta w preferowanym przez nas kanale obsługi. W Banku BGŻ BNP Paribas opłaty miesięcznej za Konto Praktyczne (10 zł) nie ponoszą klienci, którzy w każdym miesiącu zasilają rachunek kwotą w wysokości co najmniej 1 tys. zł. W przypadku karty do konta zwolnienie z opłaty (7 zł) dotyczy tych klientów, którzy wykonują w danym miesiącu transakcje bezgotówkowe na minimum 300 zł. Spełniając te dwa warunki, znacznie obniżamy koszty związane z rachunkiem. Warto się także zastanowić, które z regularnie wykonywanych operacji mogą się przyczynić do podrożenia obsługi konta. Mogą to być m.in. wypłaty z bankomatów. Bank może za darmo udostępnić wyłącznie własne bankomaty lub urządzenia wybranych sieci albo proponować kilka wypłat w miesiącu bez prowizji. Nie bez znaczenia jest również kanał obsługi, w którym realizujemy płatności. Przelewy internetowe są zwykle za darmo, ale takie same zlecenia wykonywane w oddziale lub przez telefon są zazwyczaj płatne.

W bankach nie ma już właściwie kont osobistych bezpłatnych bezwarunkowo. Żeby nie ponosić kosztów, trzeba zapewnić wpływy na rachunek w odpowiedniej wysokości albo aktywnie korzystać z karty debetowej wydanej to konta. Jak to wygląda w praktyce?

W Alior Banku Konto Wyższej Jakości jest darmowe, jeśli w danym miesiącu wpłynie na nie jednorazowo kwota minimum 2500 zł lub klient wykona transakcje bezgotówkowe kartą na kwotę co najmniej 700 zł.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy