Kartę debetową, bez żadnych formalności, można otrzymać przy okazji zawierania umowy o rachunek osobisty. Aby stać się posiadaczem karty kredytowej, należy złożyć w banku wniosek o przyznanie wybranego plastiku i przedstawić zaświadczenie o zarobkach. Bank oceniając pozytywnie zdolność kredytową klienta udzieli mu odnawialnego kredytu do wskazanego przez siebie limitu.
Dzięki karcie debetowej można dokonywać transakcji gotówkowych i bezgotówkowych: wpłat we wpłatomatach i wypłat z bankomatów oraz płatności w punktach usługowo – handlowych stacjonarnych oraz internetowych do kwoty środków dostępnych na koncie właściciela. Kartą kredytową również, z tą tylko różnicą, że użytkownik karty kredytowej korzysta z limitu kredytowego udostępnionego przez bank, a nie środków własnych.
Oba typy kart mogą być wyposażone w funkcje zbliżeniową (PayPass lub payWave). Pozwala ona na dokonywanie płatności do kwoty 50 zł bez konieczności podawania PIN-u i przekazywania karty sprzedawcy. Każda transakcja ponad tę wartość wymaga potwierdzenia czterocyfrowym kodem.
W przypadku karty kredytowej nie opłaca się wypłacać środków z bankomatów. Każda taka operacja niesie za sobą wysokie koszty: prowizję za wypłatę gotówki z maszyny, a dodatkowo utratę okresu bezodsetkowego, czyli tzw. „grace period”.
Z nieodpłatnego kredytu na karcie można korzystać około 56 dni. Przy racjonalnym korzystaniu z plastiku, za pożyczone środki można nic nie płacić. Jeśli posiadacz karty nie zwróci środków w wyznaczonym przez bank czasie, będą one oprocentowane według stawki oprocentowania wskazanej w umowie.