Ranking: gdzie po najtańszy kredyt wakacyjny

Decydując się na pożyczkę, trzeba dokładnie przejrzeć ofertę.

Publikacja: 11.07.2018 19:58

Ranking: gdzie po najtańszy kredyt wakacyjny

Foto: pieniadze.rp.pl

W bankach nie ma specjalnych kredytów z przeznaczaniem na wyjazdy wakacyjne, ale można skorzystać z kredytu gotówkowego. Poprosiliśmy banki o podanie rzeczywistego kosztu kredytu 12-miesięcznego w wysokości 5 tys. zł, oraz 18-miesięcznego w wysokości 10 tys. zł dla osób będących klientami danego banku oraz niekorzystających jeszcze z jego oferty. Całkowity koszt kredytu uwzględnia wszelkie opłaty pobierane przez bank: oprocentowanie, prowizję, ubezpieczenie kredytu czy coraz częściej spotykaną opłatę operacyjną za administrację kredytu. Jest to kwota, jaką rzeczywiście spłacimy do banku.

Najtańszy kredyt gotówkowy z przeznaczeniem na wyjazdy wakacyjne oferują, w zależności od parametrów: Getin Bank, Citi Handlowy oraz Plus Bank.

Pożyczając w banku 5 tys. zł na 12 miesięcy, do banku trzeba będzie zwrócić od 247 do nawet 940 zł więcej. Całkowity koszt kredytu waha się między 5247,2 a 5942,7 zł. Miesięczna rata kredytu wyniesie od 430 do prawie 490 zł. Niektóre banki mają specjalną ofertę dla osób będących ich klientami.

Decydując się na kredyt w wysokości 10 tys. zł na 18 miesięcy, do banku oddamy od 727,6 do 2135,6 zł. Miesięcznie będziemy spłacać od 582 do 657 zł. Tu też niektóre banki oferują tańsze kredyty swoim klientom.

Kredyt gotówkowy pozostaje jednym z najprostszych i najszybszych do uzyskania kredytów w bankach. Zobowiązanie spłaca się w ratach kapitałowo-odsetkowych, są to przeważnie raty równe. Maksymalny okres kredytowania w zależności od banku wynosi od pięciu do dziesięciu lat. Banki ustalają maksymalną wysokość udzielonego kredytu bez zabezpieczeń. W zależności od banku jest to od 500 zł do nawet 250 tys. zł. Jednak ostatecznie na kwotę udzielonego kredytu wpływa zdolność kredytowa pożyczającego.

Kredyt gotówkowy można uzyskać w kilka minut w zasadzie na podstawie historii rachunku i dowodu osobistego. Banki deklarują, iż maksymalny okres czekania na decyzję kredytową wynosi dwa–trzy dni robocze.

Udzielany jest na dowolny cel, co oznacza, iż bank nie wymaga zabezpieczeń. Uproszczone procedury i proste formy zabezpieczeń banki rekompensują sobie wyższym oprocentowaniem i prowizją. Ustawa antylichwiarska reguluje maksymalną wysokość oprocentowania kredytów, co oznacza, że na obecnie nie może ono przekraczać 10 proc. w skali roku. Niskie oprocentowanie banki rekompensują sobie wysokimi prowizjami i opłatami dodatkowymi. Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących m.in. prowizji za udzielenie kredytu czy za rozpatrzenie wniosku. Stąd nawet 13-proc. prowizje za udzielenie kredytu. Coraz więcej banków wlicza prowizję do kwoty kredytu, podnosząc w ten sposobów wysokość zadłużenia, od którego będziemy spłacać odsetki. Wzrasta tym samym koszt zaciągniętego zobowiązania.

Krótko mówiąc, pożyczamy w banku 5 tys. zł na 12 miesięcy z oprocentowaniem 7 proc., prowizja wynosi 10 proc., w przypadku prowizji zapłaconej z góry całkowity koszt kredytu wyniesie 5692 zł, a doliczonej do kwoty zadłużenia 5711 zł. Rata kredytu wyniesie odpowiednio 432,63 zł oraz 475,9 zł. W przypadku doliczonej prowizji bak pobierze odsetki od kwoty 5,5 tys. zł.

Ile kosztują wakacje

Koszty 10–11-dniowego pobytu dla jednej osoby, all inclusive, w hotelu ****(ceny orientacyjne termin wakacyjny)

  •  Bułgaria – 4700 zł
  •  Egipt – 3600 zł
  •  Grecja – 5900 zł
  •  Hiszpania – 6000 zł
  •  Turcja – 5700 zł

Koszty 10–11-dniowego pobytu dla czteroosobowej rodziny, all inclusive, 
w hotelu ****( ceny orientacyjne termin wakacyjny)

  •  Bułgaria – 10 700 zł
  •  Egipt – 8800 zł
  •  Grecja – 12 600 zł
  •  Hiszpania – 16 700 zł
  •  Turcja – 11 500 zł

Opinie:

Warto zacząć od własnego banku

""

pieniadze.rp.pl

W sytuacji, gdy nie mamy możliwości sfinansowania wyjazdu wakacyjnego z własnych środków, możemy do tego celu wykorzystać pieniądze pożyczone z banku. Przy wyborze oferty kredytowej warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, jednak najważniejszym jest całkowity koszt, jaki poniesiemy spłacając powstałe zadłużenie. Powinniśmy poświęcić trochę czasu na porównanie dostępnych ofert w zakresie związanych z nimi kosztów. Poszukiwania warto zacząć od banku, w którym mamy rachunek, na który przelewamy wynagrodzenie. Często banki przygotowują dla stałych klientów specjalne oferty kredytowe. Taka oferta może być nie tylko tańsza od innych, dostępnych na rynku, ale również proces otrzymania pożyczki będzie znacznie krótszy i bank nie będzie wymagał od nas dostarczenia dodatkowych dokumentów. W Banku Millennium tego typu oferta dostępna jest m.in. w aplikacji mobilnej i potrzeba jedynie kilku chwil, by pieniądze trafiły na konto klienta.

Jeśli nasz bank nie przygotował dla nas żadnej propozycji, spróbujmy wyszukać odpowiadającą nam ofertę wśród banków, które w danym momencie proponują klientom różne promocje. Jeśli są to promocje związane z atrakcyjnymi warunkami cenowymi, pozwoli to na obniżenie kosztów finansowania naszych wakacji. W Banku Millennium, w ramach promocji „100 zł raty” można wybrać jedną z trzech kwot pożyczki – 5 tys., 10tys. i 15 tys. zł, każda dostępna na tych samych warunkach, z miesięczną ratą w wysokości odpowiednio 100 zł, 200 zł i 300 zł, udzielanej bez prowizji, na okres 5 lat.

Różne koszty prowizji

Magdalena Michalska – dyrektor sprzedaży w BOŚ Banku

Decydując się na pożyczkę wakacyjną należy zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale też na kilka innych kwestii. W kontekście całości kosztów związanych z kredytem, ważna jest wysokość prowizji, jaką pobiera bank oraz sposób jej spłaty. Na rynku funkcjonują dwa rozwiązania: jednorazowa opłata- pobrana z pierwszą ratą lub rozłożenie kwoty prowizji na pełen okres spłaty. Kolejnym ważnym elementem jest okres kredytowania. Warto pamiętać, że im wydłużony czas spłaty zobowiązania, oznacza wprawdzie niższe raty miesięczne, ale wyższy całkowity koszt kredytu.

Dla osób, które potrzebują pieniędzy np. na sfinansowanie wyjazdu wakacyjnego ważna będzie także szybkość rozpatrzenia wniosku kredytowego. Zwykle proces ten trwa kilka dni, dlatego należy uwzględnić to przy planowaniu wakacji.

W bankach nie ma specjalnych kredytów z przeznaczaniem na wyjazdy wakacyjne, ale można skorzystać z kredytu gotówkowego. Poprosiliśmy banki o podanie rzeczywistego kosztu kredytu 12-miesięcznego w wysokości 5 tys. zł, oraz 18-miesięcznego w wysokości 10 tys. zł dla osób będących klientami danego banku oraz niekorzystających jeszcze z jego oferty. Całkowity koszt kredytu uwzględnia wszelkie opłaty pobierane przez bank: oprocentowanie, prowizję, ubezpieczenie kredytu czy coraz częściej spotykaną opłatę operacyjną za administrację kredytu. Jest to kwota, jaką rzeczywiście spłacimy do banku.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?