Rodzina 500 plus: nowe rozdanie

Jeśli masz dostęp do systemu bankowego przez internet, wykorzystaj to do złożenia wniosku o świadczenie z rządowego programu.

Publikacja: 19.08.2017 10:45

O świadczenie dla dziecka na kolejny rok najlepiej wystąpić do końca sierpnia.

O świadczenie dla dziecka na kolejny rok najlepiej wystąpić do końca sierpnia.

Foto: shutterstock

Od początku sierpnia gminy rozpoczęły przyjmowanie wniosków o świadczenia na kolejny rok z rządowego programu Rodzina 500 plus. Można je złożyć bezpośrednio w urzędzie, wysłać pocztą czy przez internet, w tym za pośrednictwem systemu bankowego. Spośród osób wybierających kanał internetowy (w ubiegłym roku było to 550 tys. osób) większość korzysta właśnie z tej ostatniej możliwości.

Przypominamy: żeby zachować ciągłość otrzymywania świadczenia, wniosek o 500 plus na kolejny rok należy złożyć do końca sierpnia.

Można też w banku spółdzielczym

Jak wynika z informacji podanej na stronie www.rodzina500plus.gov.pl, wniosek o świadczenie można złożyć w serwisach 24 banków komercyjnych oraz w bankach spółdzielczych, ale nie we wszystkich, z grupy BPS.

– W naszej grupie są zrzeszone 352 banki spółdzielcze. Obecnie 56 z nich oraz Bank BPS umożliwiają złożenie wniosku za pośrednictwem bankowości internetowej – mówi Agnieszka Chrobot z zespołu komunikacji Grupy BPS.

Jak dodaje, z platformy obsługującej wnioski 500 plus mogą korzystać klienci mający ROR i dostęp do bankowości elektronicznej. Bank występuje tu w charakterze podmiotu potwierdzającego tożsamość klienta. Lista banków spółdzielczych udostępniających taką usługę będzie się wydłużać.

Wśród banków komercyjnych nastawionych na obsługę indywidualnych klientów również są takie, w których nie da się złożyć wniosku o świadczenie.

– Na tę chwilę nie ma takiej możliwości. Ale bankowość elektroniczna jest stale rozwijana. Jeśli ze strony naszych klientów pojawi się zapotrzebowanie na taką usługę, na pewno rozważymy jej wprowadzenie – zapewnia Paweł Florkiewicz, rzecznik Santander Consumer Banku.

Bank ten specjalizuje się w udzielaniu kredytów konsumenckich. Nie ma w ofercie kont osobistych.

Potwierdzenie tożsamości

Najczęściej jest tak, że funcja składania wniosków online jest dostępna dla klientów mających w danym banku konto osobiste. Taką zasadę stosują np.: PKO BP, Inteligo, Pekao SA, mBank czy BPS. Ale np. w ING Banku Śląskim wystarczy mieć Otwarte Konto Oszczędnościowe. Z kolei w BZ WBK z usługi skorzysta klient, który ma aktywny numer identyfikacyjny i poda PESEL.

Natomiast w Alior Banku, jak twierdzi Julian Krzyżanowski, wniosek może złożyć każdy klient pod warunkiem, że jego tożsamość została zweryfikowana w oddziale oraz że ma aktywny dostęp do systemu bankowości internetowej.

W zasadzie we wszystkich bankach chodzi o to, by możliwe było potwierdzenie tożsamości osoby ubiegającej się o świadczenie z programu 500 plus. Banki przywiązują do tego dużą wagę. I na przykład w mBanku wniosku online nie prześle klient, który otworzył konto osobiste przez internet i potwierdził swoje dane przelewem autoryzacyjnym z innego banku.

– W takiej sytuacji trzeba pójść do dowolnej placówki mBanku z dokumentem tożsamości – tłumaczy Marta Rutkowska z biura prasowego.

Niewielkie modyfikacje formularzy

Przez bankowość elektroniczną wnioski o świadczenie dla dzieci z nowej transzy złożyło już kilkaset tysięcy osób. W Alior Banku do 9 sierpnia z takiej możliwości skorzystało 5,8 tys. klientów, w Pekao24 – ponad 28 tys., w PKO BP – powyżej 70 tys., w BZ WBK – ponad 20 tys., w ING Banku Śląskim – ponad 21 tys., a w mBanku – 37,5 tys.

Czy są jakieś różnice w sposobie przesyłania wniosku w porównaniu z ubiegłym rokiem?

– Zgodnie z wytycznymi ministerstwa wynikającymi z ustawy bank dodał możliwość złożenia wniosku na nowy okres, a także możliwość obsługi załączników i oświadczeń – mówi Julian Krzyżanowski z Aliora.

W PKO BP procedura składania wniosku jest taka sama jak rok temu, ale bank wprowadził ułatwienia.

– Część danych jest zaciągana automatycznie. Dodatkowe dokumenty wymagane są tylko w dwóch sytuacjach: jeśli rodzina osoby składającej wniosek ma dochody opodatkowane w formie ryczałtu bądź karty podatkowej lub gdy na dziecko pobierane są alimenty; wtedy potrzebna jest kopia dokumentów potwierdzających otrzymywanie tych świadczeń oraz ich wysokość – tłumaczy Roman Grzyb z biura prasowego PKO BP.

Kaja Matyjuk z BZ WBK mówi, że zmiany wprowadzone w internetowym wniosku są zgodne z wytycznymi ministerstwa rodziny. Dotyczą głównie klientów składających dokumenty na pierwsze i kolejne dziecko.

ING Bank Śląski, jak informuje Miłosz Gromski z zespołu prasowego, przebudował formularz tak, aby był bardziej intuicyjny i przyjazny dla użytkownika. W mBanku w tym roku wniosek również jest trochę inny. Formularz został maksymalnie uproszczony. Na przykład ograniczono liczbę miejsc, w których konieczne jest załączanie dokumentów.

Z bankomatu PKO BP

Klient PKO BP składając wniosek o 500 plus za pośrednictwem serwisu internetowego może wskazać dowolny rachunek, na który ma wpływać świadczenie. Nie musi to być konto w PKO BP. Podobnie jest w innych bankach.

– Pieniądze mogą też być wypłacane w inny, dogodny dla rodziców sposób przewidziany w danej gminie – mówi Tomasz Bogusławski z Pekao SA.

Ale na przykład w mBanku klient, który chciałby odbierać pieniądze w innej formie niż przelew na konto, nie może złożyć wniosku w systemie bankowym. – Powinien wtedy np. złożyć tradycyjny papierowy wniosek w swojej gminie – wyjaśnia Marta Rutkowska.

Nową możliwość pobierania świadczenia udostępnił właśnie PKO BP. Teraz pieniądze będzie można podjąć także w bankomatach tej instytucji (jest ich 3 tys.). Klient otrzyma od banku dziewięciocyfrowy identyfikator, którym będzie mógł się „zalogować” do bankomatu. Operację zatwierdzi kodem PIN, który otrzyma w formie SMS. Karta płatnicza nie będzie potrzebna.

Zachęty dla klientów

Bankom zależy oczywiście, aby pieniądze z rządowego programu trafiały na ich konta. Dlatego kuszą klientów zniżkami czy bonusami.

– Dla beneficjentów programu mamy specjalną ofertę Konta za Zero. Jest ono darmowe pod warunkiem, że na rachunek wpływa świadczenie 500 plus – tłumaczy Roman Grzyb z PKO BP.

Dodajmy, że pozostali klienci także nie muszą płacić za to konto, jeśli spełnią niewygórowane warunki; trzeba mieć kartę do rachunku i dokonać nią płatności na kwotę co najmniej 300 zł miesięcznie.

Nest Bank osobom, które za pośrednictwem jego systemu złożą wniosek o świadczenie 500 plus i zlecą przelewanie pieniędzy na konto w tym banku, oferuje „Nest Kieszonkowe”. ROR jest wówczas bezpłatny. Dodatkowo raz na kwartał bank wypłaci premię w wysokości 50 zł pod warunkiem, że na konto trafia również wynagrodzenie rodzica.

Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe