Rodzina 500 plus: nowe rozdanie

Jeśli masz dostęp do systemu bankowego przez internet, wykorzystaj to do złożenia wniosku o świadczenie z rządowego programu.

Publikacja: 19.08.2017 10:45

O świadczenie dla dziecka na kolejny rok najlepiej wystąpić do końca sierpnia.

O świadczenie dla dziecka na kolejny rok najlepiej wystąpić do końca sierpnia.

Foto: shutterstock

Od początku sierpnia gminy rozpoczęły przyjmowanie wniosków o świadczenia na kolejny rok z rządowego programu Rodzina 500 plus. Można je złożyć bezpośrednio w urzędzie, wysłać pocztą czy przez internet, w tym za pośrednictwem systemu bankowego. Spośród osób wybierających kanał internetowy (w ubiegłym roku było to 550 tys. osób) większość korzysta właśnie z tej ostatniej możliwości.

Przypominamy: żeby zachować ciągłość otrzymywania świadczenia, wniosek o 500 plus na kolejny rok należy złożyć do końca sierpnia.

Można też w banku spółdzielczym

Jak wynika z informacji podanej na stronie www.rodzina500plus.gov.pl, wniosek o świadczenie można złożyć w serwisach 24 banków komercyjnych oraz w bankach spółdzielczych, ale nie we wszystkich, z grupy BPS.

– W naszej grupie są zrzeszone 352 banki spółdzielcze. Obecnie 56 z nich oraz Bank BPS umożliwiają złożenie wniosku za pośrednictwem bankowości internetowej – mówi Agnieszka Chrobot z zespołu komunikacji Grupy BPS.

Jak dodaje, z platformy obsługującej wnioski 500 plus mogą korzystać klienci mający ROR i dostęp do bankowości elektronicznej. Bank występuje tu w charakterze podmiotu potwierdzającego tożsamość klienta. Lista banków spółdzielczych udostępniających taką usługę będzie się wydłużać.

Wśród banków komercyjnych nastawionych na obsługę indywidualnych klientów również są takie, w których nie da się złożyć wniosku o świadczenie.

– Na tę chwilę nie ma takiej możliwości. Ale bankowość elektroniczna jest stale rozwijana. Jeśli ze strony naszych klientów pojawi się zapotrzebowanie na taką usługę, na pewno rozważymy jej wprowadzenie – zapewnia Paweł Florkiewicz, rzecznik Santander Consumer Banku.

Bank ten specjalizuje się w udzielaniu kredytów konsumenckich. Nie ma w ofercie kont osobistych.

Potwierdzenie tożsamości

Najczęściej jest tak, że funcja składania wniosków online jest dostępna dla klientów mających w danym banku konto osobiste. Taką zasadę stosują np.: PKO BP, Inteligo, Pekao SA, mBank czy BPS. Ale np. w ING Banku Śląskim wystarczy mieć Otwarte Konto Oszczędnościowe. Z kolei w BZ WBK z usługi skorzysta klient, który ma aktywny numer identyfikacyjny i poda PESEL.

Natomiast w Alior Banku, jak twierdzi Julian Krzyżanowski, wniosek może złożyć każdy klient pod warunkiem, że jego tożsamość została zweryfikowana w oddziale oraz że ma aktywny dostęp do systemu bankowości internetowej.

W zasadzie we wszystkich bankach chodzi o to, by możliwe było potwierdzenie tożsamości osoby ubiegającej się o świadczenie z programu 500 plus. Banki przywiązują do tego dużą wagę. I na przykład w mBanku wniosku online nie prześle klient, który otworzył konto osobiste przez internet i potwierdził swoje dane przelewem autoryzacyjnym z innego banku.

– W takiej sytuacji trzeba pójść do dowolnej placówki mBanku z dokumentem tożsamości – tłumaczy Marta Rutkowska z biura prasowego.

Niewielkie modyfikacje formularzy

Przez bankowość elektroniczną wnioski o świadczenie dla dzieci z nowej transzy złożyło już kilkaset tysięcy osób. W Alior Banku do 9 sierpnia z takiej możliwości skorzystało 5,8 tys. klientów, w Pekao24 – ponad 28 tys., w PKO BP – powyżej 70 tys., w BZ WBK – ponad 20 tys., w ING Banku Śląskim – ponad 21 tys., a w mBanku – 37,5 tys.

Czy są jakieś różnice w sposobie przesyłania wniosku w porównaniu z ubiegłym rokiem?

– Zgodnie z wytycznymi ministerstwa wynikającymi z ustawy bank dodał możliwość złożenia wniosku na nowy okres, a także możliwość obsługi załączników i oświadczeń – mówi Julian Krzyżanowski z Aliora.

W PKO BP procedura składania wniosku jest taka sama jak rok temu, ale bank wprowadził ułatwienia.

– Część danych jest zaciągana automatycznie. Dodatkowe dokumenty wymagane są tylko w dwóch sytuacjach: jeśli rodzina osoby składającej wniosek ma dochody opodatkowane w formie ryczałtu bądź karty podatkowej lub gdy na dziecko pobierane są alimenty; wtedy potrzebna jest kopia dokumentów potwierdzających otrzymywanie tych świadczeń oraz ich wysokość – tłumaczy Roman Grzyb z biura prasowego PKO BP.

Kaja Matyjuk z BZ WBK mówi, że zmiany wprowadzone w internetowym wniosku są zgodne z wytycznymi ministerstwa rodziny. Dotyczą głównie klientów składających dokumenty na pierwsze i kolejne dziecko.

ING Bank Śląski, jak informuje Miłosz Gromski z zespołu prasowego, przebudował formularz tak, aby był bardziej intuicyjny i przyjazny dla użytkownika. W mBanku w tym roku wniosek również jest trochę inny. Formularz został maksymalnie uproszczony. Na przykład ograniczono liczbę miejsc, w których konieczne jest załączanie dokumentów.

Z bankomatu PKO BP

Klient PKO BP składając wniosek o 500 plus za pośrednictwem serwisu internetowego może wskazać dowolny rachunek, na który ma wpływać świadczenie. Nie musi to być konto w PKO BP. Podobnie jest w innych bankach.

– Pieniądze mogą też być wypłacane w inny, dogodny dla rodziców sposób przewidziany w danej gminie – mówi Tomasz Bogusławski z Pekao SA.

Ale na przykład w mBanku klient, który chciałby odbierać pieniądze w innej formie niż przelew na konto, nie może złożyć wniosku w systemie bankowym. – Powinien wtedy np. złożyć tradycyjny papierowy wniosek w swojej gminie – wyjaśnia Marta Rutkowska.

Nową możliwość pobierania świadczenia udostępnił właśnie PKO BP. Teraz pieniądze będzie można podjąć także w bankomatach tej instytucji (jest ich 3 tys.). Klient otrzyma od banku dziewięciocyfrowy identyfikator, którym będzie mógł się „zalogować” do bankomatu. Operację zatwierdzi kodem PIN, który otrzyma w formie SMS. Karta płatnicza nie będzie potrzebna.

Zachęty dla klientów

Bankom zależy oczywiście, aby pieniądze z rządowego programu trafiały na ich konta. Dlatego kuszą klientów zniżkami czy bonusami.

– Dla beneficjentów programu mamy specjalną ofertę Konta za Zero. Jest ono darmowe pod warunkiem, że na rachunek wpływa świadczenie 500 plus – tłumaczy Roman Grzyb z PKO BP.

Dodajmy, że pozostali klienci także nie muszą płacić za to konto, jeśli spełnią niewygórowane warunki; trzeba mieć kartę do rachunku i dokonać nią płatności na kwotę co najmniej 300 zł miesięcznie.

Nest Bank osobom, które za pośrednictwem jego systemu złożą wniosek o świadczenie 500 plus i zlecą przelewanie pieniędzy na konto w tym banku, oferuje „Nest Kieszonkowe”. ROR jest wówczas bezpłatny. Dodatkowo raz na kwartał bank wypłaci premię w wysokości 50 zł pod warunkiem, że na konto trafia również wynagrodzenie rodzica.

Od początku sierpnia gminy rozpoczęły przyjmowanie wniosków o świadczenia na kolejny rok z rządowego programu Rodzina 500 plus. Można je złożyć bezpośrednio w urzędzie, wysłać pocztą czy przez internet, w tym za pośrednictwem systemu bankowego. Spośród osób wybierających kanał internetowy (w ubiegłym roku było to 550 tys. osób) większość korzysta właśnie z tej ostatniej możliwości.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
Dokąd z kartą, gdzie z gotówką? Jak przygotować się do wakacyjnego wyjazdu za granicę
Planowanie Wydatków
Ile zapłacisz na igrzyskach olimpijskich w Paryżu? Jak można zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
Ile kosztuje wyprawa na piłkarskie Euro 2024? Jak kibic może zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca