Przeanalizowanie danych dotyczących miesięcznych wydatków klientów aplikacji pozwoliło na przybliżone oszacowanie jakie są koszty życia w europejskich stolicach . Ile kosztuje utrzymanie w Londynie? Ile wynoszą koszty wynajmu domu w Berlinie? Ile miesięcznie wydajemy w Polsce na artykuły spożywcze? Gdzie jest najdroższy transport? Wyniki są dość zaskakujące.

Czytaj także: Jakie są koszty używania lodówki?

Koszty życia w europejskich stolicach – zarobki

By ustalić w której europejskiej stolicy życie jest najtańsze, a w której kosztuje ono najwięcej, należy zacząć od zarobków.

Najwięcej zarabiają Szwajcarzy, których średnie zarobki wynoszą 14 259 tysięcy złotych miesięcznie. Tuż po Szwajcarii z wynikiem 14 014 tysięcy złotych miesięcznie znajduje się Dania, a pierwszą trójkę zamyka Szwecja ze średnimi zarobkami sięgającymi 11 092 tysięcy złotych.

Pierwszą dziesiątkę wyznacza Wielka Brytania z zarobkami w granicach 10 000 tysięcy złotych. Gdzie w rankingu znajduje się Polska?

Średnia wysokość zarobków w Polsce, wyliczona na podstawie wpływów na konta w aplikacji, wynosi 3385 złotych, co plasuje nas na 24 miejscu w zestawieniu.

Koszty życia w europejskich stolicach – zakwaterowanie

Koszty wynajmu mieszkania lub domu w większości krajów pochłaniają przynajmniej połowę miesięcznych zarobków. Bywa czasem tak, że miesięczny czynsz wynosi więcej niż wypłata. Najwięcej za dach nad głową płacą Brytyjczycy. Średni koszt wynajmu mieszkania w Londynie wynosi 10 471tysięcy złotych, co przewyższa średnie zarobki o niemal 500 złotych. O wiele lepiej wypada Berlin, który przy niewiele niższych zarobkach (około 9 tysięcy złotych) oferuje mieszkania za średnią kwotę 4 254 złotych. Warszawie bliżej do Londynu niż Niemców – średnia zarobków wynosi 3385 złotych, a wynajmu 3099 złotych.

Koszty życia w europejskich stolicach – artykuły spożywcze

Artykuły spożywcze stanową ważną część miesięcznych wydatków każdego człowieka, niezależnie od wieku, płci czy miejsca zamieszkania. Najkorzystniej w zestawieniu wypada Polska, z wynikiem 388 złotych miesięcznie. Wnioski? Albo ceny artykułów spożywczych są w naszym kraju wyjątkowo niskie, albo wydatki z tej kategorii częściej opłacamy gotówką niż przy pomocy aplikacji. Pierwsza na liście znów znalazła się Wielka Brytania, z łączną sumą wynoszącą średnio 999 złotych wydawanych na jedzenie.

Koszty życia w europejskich stolicach – transport publiczny

W kwestiach transportu publicznego Polska znów wypada całkiem nieźle. W ciągu miesiąca w Warszawie wydajemy na komunikację średnio 134 złote, co w porównaniu z niechlubnym pierwszym miejscem (Tu znów Wielka Brytania) jest kwotą niemal sześć razy niższą. Anglicy wydają miesięcznie 665 złotych na transport publiczny. Taniej niż w naszej ojczyźnie, pojedziemy tylko w Rumunii i Bułgarii.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Podsumowując: choć wielu Polaków wyjeżdża na Wyspy za lepszym życiem, okazuje się, że niekoniecznie jest to życie tańsze. Londyn wypada bardzo drogo na tle innych krajów, z kolei Warszawa okazuje się natomiast całkiem tanim miejscem do życia.