Last minute, czyli urlop tańszy niż w sezonie

Turcja, Hiszpania, Portugalia, Egipt, egzotyka jak Madagaskar, Malediwy, Dominikana – takie kraje wybierają teraz Polacy. Atrakcyjna jest też Polska.

Publikacja: 17.10.2022 13:43

Pogoda zwykle sprzyja, tłumów nie ma nigdy

Pogoda zwykle sprzyja, tłumów nie ma nigdy

Foto: shutterstock

Niewątpliwą zachętą do urlopu po sezonie jest oczywiście cena. Turyści mają spore szanse na przyjazną pogodę. Do tego brak tłumów, które są zawsze i wszędzie w szczycie sezonu. Ci, którzy chcą w spokoju poplażować i pozwiedzać, wybierają wczasy jesienią – przekonuje Dominika Jurkowska, manager marketingu Biura Podróży Exim Tours.

Słońca nigdy dosyć

Sezon letni już dawno za nami i pewnie dlatego jesienią Polacy lubią wyjechać na urlop do cieplejszych krajów. – Największą popularnością cieszą się teraz Turcja, Madera w Portugalii oraz hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie i Majorka – wyliczają eksperci z Biura Podróży Rego-bis.

Dominika Jurkowska z Exim Tours dodaje, że we wrześniu na podium uplasowały się Turcja, Bułgaria i Hiszpania. – Z naszej analizy sprzedaży wynika, że większość rezerwacji w październiku–listopadzie stanowią Egipt, Cypr i Zjednoczone Emiraty Arabskie, w szczególności Dubaj i Ras Al Khaimah – wylicza Jurkowska.

Piotr Henicz, prezes Biura Podróży Itaka, mówi, że teraz popularna jest przede wszystkim egzotyka: Madagaskar, Malediwy, Dominikana, Wyspy Zielonego Przylądka, a także Oman, Wyspy Kanaryjskie, Egipt, portugalska Madera. – Czyli kraje, gdzie zimy są gorące lub przynajmniej przyjemnie ciepłe – mówi prezes Henicz.

Czytaj więcej

Za opóźniony lot nie zawsze dostaniemy odszkodowanie

Klientów kuszą przede wszystkim ceny. – Teraz, rezerwując wakacje na Cyprze Północnym, klient zapłaci ok. 1000 zł mniej niż w sezonie, więc różnica jest znacząca – podkreśla Jurkowska.

Przedstawiciele Biura Podróży Rego-bis podają, że oferty są tańsze, ponieważ jest mniejszy popyt. O ile tańsze? – Mowa o cenach niższych nawet do 30 proc. niż te w pełni sezonu – podaje Rego-bis.

Trudno mówić o „lastach”, czyli atrakcyjnych ofertach last minute. – Staramy się mieć zawsze atrakcyjne ceny dla klientów, ale zwykle mamy wykupioną większość turnusów i zostaje tylko kilka miejsc dla tych, którzy o wyjeździe zagranicznym decydują w ostatniej chwili – przyznaje Biuro Podróży Rego-bis.

Wszystkie pokolenia

Jak zauważa Dominika Jurkowska, październik kończy sezon „last minute”, ale mimo to jest sporo osób, które pytają o oferty z wylotami „na już”. – Ci, którzy chcą naprawdę skorzystać z plaży i pozwiedzać, wybierają wczasy jesienią. To także doskonały pomysł dla osób, które chciałyby wyjechać w ciepłe kraje, ale nie mogą tego zrobić w lipcu czy sierpniu, bo źle znoszą upały – podkreśla.

Biuro ma klientów, którzy wracają co roku i zawsze wybierają wyjazdy jesienią. – Są to zarówno młode osoby, jak i rodziny z dziećmi. Często dziadkowie, czyli osoby w sile wieku, chcą się zrelaksować z dala od domu – wylicza Jurkowska.

Przedstawiciele Biura Podróży Rego-bis mówią, że klienci decydują się teraz na wyjazdy za granicę, bo gdy jest mniejszy tłok, można lepiej poznać i okolice hotelu, i kraj, do którego się wybraliśmy. – Mało ludzi, nie ma kolejek, no i pogoda zdecydowanie bardziej znośna niż latem, bo nie każdy lubi upały po 40 st. Celsjusza – wyliczają.

Ich zdaniem łatwiej o urlop w jesiennych terminach. – U nas wyjazdy jesienne mają tendencję wzrostową. Mit o drogiej Hiszpanii powoli wygasa, przeciętne wynagrodzenia idą w górę, co wpływa na to, że klienci często jadą gdzieś dwa razy w roku zamiast raz – podaje Rego-bis.

Atrakcyjna jest też o tej porze roku Polska, bo nie bez przyczyny mamy powiedzenie o „złotej jesieni”. Można przebierać w kwaterach, dyskutować o cenach noclegu. Po sezonie paragony grozy, przywożone masowo znad morza i z gór raczej nie grożą.

Dominika Jurkowska potwierdza, że chętnych na last minute jest sporo, ale klienci jej firmy już myślą o wyjazdach zimowych w góry.

Czytaj więcej

Jak płacić za granicą, by nie przepłacać

Ile to kosztuje

Zdaniem Piotra Henicza, prezesa Itaki, średnie ceny wyjazdów w sezonach zimowych są z zasady wyższe niż w lecie, ponieważ dalekie przeloty znacząco wpływają na cenę pakietu turystycznego, co szczególnie widać, analizując szalejące kursy walut, inflację i ceny paliw.

– Z bliższych kierunków nasi klienci chętnie wybierają wysokiej klasy sieciowe hotele na Wyspach Kanaryjskich czy na Maderze, a to zdecydowanie droższe miejsca niż liderzy letniej sprzedaży, czyli Turcja i Grecja – mówi Piotr Henicz.

Jego zdaniem w październiku Polacy chętnie rezerwują wyloty do Turcji i Grecji, w tym także wycieczki objazdowe, bardzo atrakcyjne po głównym sezonie.

Jesienią... lato roku 2023

– Pogoda sprzyja wypoczynkowi, a puste plaże i brak kolejek do atrakcji turystycznych są kolejnymi atutami. Późna jesień i zima to wyjazdy po słońce lub na narty – mówi Henicz. Podkreśla, że zarówno latem, jak i zimą wyjeżdżają wszystkie grupy klientów. – Jeszcze do niedawna w destynacjach egzotycznych przeważały pary i grupy przyjaciół, teraz podróżuje coraz więcej rodzin z dzieciakami. W dalszym ciągu mamy spore grono klientów, którzy korzystają z naszych usług co najmniej dwa razy w roku – mówi prezes Itaki.

Dodaje, że od kilku lat niezwykle dynamicznie rosła sprzedaż oferty zimowej, w okresie pandemii ten trend wyhamował. – Ideałem dla touroperatora byłaby jak najmniejsza różnica między sprzedażą wyjazdów latem i zimą, ale na to jeszcze musimy trochę poczekać – uważa Piotr Henicz.

Biuro Podróży Exim Tours we wrześniu wyszło z ofertą... Lato2023. Mimo niesprzyjającej aury geopolitycznej i ekonomicznej sprzedaż wyjazdów jest zaskakująco dobra. – Prym wiedzie Tunezja, która kusi bardzo atrakcyjnymi cenami, gdy rezerwujemy wakacje z dużym wyprzedzeniem – mówi ekspertka z Exim Tours.

Niewątpliwą zachętą do urlopu po sezonie jest oczywiście cena. Turyści mają spore szanse na przyjazną pogodę. Do tego brak tłumów, które są zawsze i wszędzie w szczycie sezonu. Ci, którzy chcą w spokoju poplażować i pozwiedzać, wybierają wczasy jesienią – przekonuje Dominika Jurkowska, manager marketingu Biura Podróży Exim Tours.

Słońca nigdy dosyć

Pozostało 94% artykułu
Podróże
Atrakcyjne kraje w Europie na urlop poza sezonem. Dokąd jechać?
Podróże
Za granicą Polacy wolą płacić gotówką. Warto pamiętać o kilku zasadach
Podróże
PKP Intercity zapowiada wielką obniżkę cen biletów okresowych
Podróże
Urlop w Chorwacji nie jest tani. Lepsze ceny u sąsiadów
Podróże
Ubezpieczenie bagażu. Sposób na letni kłopot
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości