Aktualizacja: 08.12.2024 20:08 Publikacja: 04.08.2022 17:10
Foto: Adobe Stock
Przede wszystkim - unikać kupowania waluty w kantorze stacjonarnym już na lotnisku lub płacić swoją kartą debetową prowadzoną w polskich złotych. To najmniej opłacalne sposoby płacenia za granicą. Kantory stacjonarne bardzo często oferują niekorzystne kursy walut. Im bardziej turystyczna lokalizacja, tym zazwyczaj wyższy spread, czyli różnica między ceną zakupu i sprzedaży waluty. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz próbował wymienić walutę choćby na praskiej starówce. Zostawiający wymianę walut na ostatnią chwilę mogą za jednostkę waluty w kantorze stacjonarnym zapłacić kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt groszy więcej. W przypadku zakupu np. 500 euro taka wymiana wygeneruje sporo niepotrzebnych kosztów.
Urokliwy pensjonat z widokiem na góry, mocno przeceniona oferta last minute na tygodniowy pobyt pod palmami, tani apartament blisko centrum zabytkowego miasta – uwaga: tak mogą wabić oszuści. Wysyp takich ofert ma miejsce przed zimowymi feriami.
We wrześniu słońca i ciepłej wody w morzu wcale nie trzeba szukać w Afryce czy na Karaibach. Są w Europie kraje, które nawet poza szczytem sezonu zapewniają sprzyjające warunki do plażowania i morskich kąpieli.
Podczas swojego ostatniego urlopu poza krajem 40 proc. osób płaciło wyłącznie fizycznym pieniądzem. Na bezgotówkowe transakcje zdecydowało się 14 proc. respondentów, a z obu metod korzystało 46 proc. osób.
Cięcia cen biletów kolejowych ogłosił wiceprezes państwowego przewoźnika. Bilety na kilkudziesięciu relacjach mają potanień nawet o 68 proc.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Urlop w Chorwacji nie jest tani - bardziej z powodu inflacji niż wprowadzenia w tym roku euro. Cenowo bardziej opłaca się wypocząć w sąsiedniej Czarnogórze lub Albanii.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Przedsiębiorcy mogą już składać wniosek o wakacje składkowe przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Przedstawiamy instrukcję krok po kroku, jak wypełnić wniosek RWS.
Przedstawiciele pokolenia Z coraz chętniej jeżdżą na wakacje z. Chociaż to ci ostatni często płacą rachunki, młode pokolenie decyduje o tym, dokąd pojechać. W swoich wyborach niejednokrotnie kieruje się tym, co widzi w mediach społecznościowych.
Samotni podróżnicy nie są wbrew pozorom odludkami, przeciwnie - szukają kontaktów z innymi, są otwarci na nowe doświadczenia i ciekawi innych kultur, a w podróż wyruszają sami, bo cenią sobie wolność i niezależność - wynika z raportu przygotowanego przez platformę rezerwacyjną Hostelworld.
Moda plażowa stanowi esencję letnich miesięcy, a stroje kąpielowe mogą być wyrazem osobistego stylu, ale również odzwierciedleniem aktualnych trendów. Trendy w bikini i strojach kąpielowych zmieniają się z sezonu na sezon, wpisując się w dynamikę współczesnej mody. Bikini 2024 to sentymentalny powrót do plażowej mody z lat 60. i 70. oraz ekologia, funkcjonalność i zmysłowość. Jakie bikini damskie będzie modne tego lata?
Wakacje z biurami podróży kosztowały w tym roku tyle, ile rok wcześniej. Pojechało na nie o 20-25 procent klientów więcej. Najczęściej Polacy wybierali wypoczynek w Turcji, Grecji i w Egipcie.
Rekordowa sierpniówka i mocne ostatnie weekendy poprawiły wyniki branży turystycznej w drugim miesiącu wakacji. Rezerwacji w sierpniu było o 35 procent więcej niż w lipcu, a chętnych do spędzenia nad morzem najbliższego weekendu wciąż przybywa.
Już w najbliższych dniach termometry we Włoszech pokażą średnio 34–35 stopni, co jest kontynuacją trwających tam upałów. Wysokie temperatury nie odpuszczają, a związki zawodowe i stowarzyszenia nauczycieli apelują o przedłużenie letnich wakacji.
Łatwy dostęp do natury, atrakcyjny stosunek ceny do jakości, domowe jedzenie i gościnność gospodarzy - to powody, dla których Polacy wybierają wakacje w kraju. Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród turystów przeanalizował je serwis Nocowanie.pl.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas