Nieczytelny bilet na pociąg i rady internautów. Wcale tak nie jest

To na podróżnym koleją spoczywa obowiązek by wykupiony bilet papierowy był czytelny, a elektroniczny – w naładowanym urządzeniu, aby można było go okazać konduktorowi.

Publikacja: 28.06.2023 08:55

Nieczytelny bilet na pociąg i rady internautów. Wcale tak nie jest

Foto: Adobe Stock

- Wszystkie dane na bilecie muszą być czytelne. Jeśli z powodu uszkodzenia biletu zakupionego w kasie jak zalania, przedarcia, zamalowania drużyna konduktorska nie będzie mogła odczytać którychkolwiek danych, to bilet będzie uznany za nieważny – przestrzega Marta Ziemska, z biura prasowego PKP Intercity. I dodaje, że w takim przypadku takim przypadku należy kupić nowy bilet.

Dbaj o bilet, bo zniszczony nie jest ważny

Na jednej z grup facebookowych poświęconych kolei jeden z internautów pytał się innych co ma zrobić, bo jego zakupiony bilet ucierpiał lekko po kontakcie z jakimś płynem.

- Kod kreskowy wygląda teraz jak rozmazany, choć reszta biletu jest nienaruszona. Mogę bez problemu go użyć? A jeśli nie, to co powinienem zrobić, żeby nie kupować od nowa? – pytał pasażer.

Dostał różne rady: - Czy masz dowód zakupu, potwierdzenie z kart? Jak tak to nie powinno być żadnego problemu – napisał jeden z internautów. Inny dodał, że „każdy bilet i tak ma jeszcze w innym miejscu "kod awaryjny", właśnie na takie przypadki”.

Ale okazuje się, że wcale tak nie jest. - Podróżny ma obowiązek pokazać bilet, zarówno ten zakupiony w kasie, jak i w internecie, przy każdej kontroli – mówi Marta Ziemska. I podkreśla, że wszystkie dane na bilecie muszą być czytelne.

Czytaj więcej

Wpisała dwa nazwiska na bilecie PKP Intercity. Kosztowny błąd

Donata Nowakowska, rzecznik Kolei Mazowieckich mówi, że przewoźnik nie zwraca zapłaconej należności za zniszczone bilety i nie wydaje ich duplikatów. - Bilety zalane, podarte, uniemożliwiające odczyt danych uznawane są za nieważne. Dokumentem przewozu jest bilet. Potwierdzenie transakcji może jedynie stanowić dowód zakupu biletu w przypadku np. złożenia reklamacji – mówi Donata Nowakowska.

Dodaje, że podróżny może jednak ubiegać się o zwrot kosztów. Musi jednak zakupić nowy bilet i złożyć reklamację np. w kasie biletowej, drogą pocztową lub mailową. Musi także okazać oba bilety lub ich skany czy kserokopie

Także Maciej Zaremba z Kolei Śląskich podkreśla, że dokument przewozu zniszczony w stopniu uniemożliwiającym odczytanie danych czy któregokolwiek zapisu lub zabezpieczenia, czy też podarty i sklejony, zafoliowany, zagubiony lub skradziony uznaje się za nieważny.

– Koleje Śląskie nie zwracają za ten dokument przewozu zapłaconych należności i nie wydają duplikatów, także w przypadku wskazania daty i miejsca zakupu, numeru dokumentu oraz zgłoszenia straty do organów ścigania –mówi Maciej Zaremba.

Smartfon gotowy do kontroli

Jeśli bilet kolejowy mamy w formie elektronicznej to warto zadbać by smartfon, czy tablet był naładowany. - Wsiadam do pociągu. Bilet mam tylko w telefonie, a telefon ma pięć procent baterii i za chwilę padnie, a ja nie będę mógł go podładować. Czy mogę pójść do konduktora od razu po wejściu i dostać jakiś glejt, że mam bilet albo jakoś inaczej to załatwić? – zastanawia się jeden z pasażerów.

Marta Ziemska z PKP Intercity mówi, że jeżeli pasażer nabył bilet elektroniczny i z powodu uszkodzenia lub rozładowania telefonu/tabletu czy laptopa nie będzie mógł go pokazać drużynie konduktorskiej, to zostanie uznany za osobę bez ważnego dokumentu przewozu.

- Zapewnienie sprawnego urządzenia do kontroli jest obowiązkiem podróżnego, który zdecydował się na taką formę biletu. Jednocześnie informujemy, że w większości naszych pociągów są gniazdka elektryczne i telefon lub inne urządzenie można podładować – zauważa Marta Ziemska.

Donata Nowakowska, z Kolei Mazowieckich mówi, że to podróżny odpowiada za stan techniczny urządzenia, na którym posiada bilet.

- Jeżeli podczas kontroli nie posiada urządzenia, na którym może okazać bilet elektroniczny w aplikacji mobilnej, lub nie może na tym urządzeniu okazać go do kontroli np. z powodu awarii urządzenia, traktowany jest jako osoba bez ważnego biletu na przejazd – przyznaje rzeczniczka Kolei Mazowieckich. - W takiej sytuacji wystawia się mu wezwanie do zapłaty. Podróżny może jednak złożyć odwołanie do Kolei Mazowieckich, gdy nie zgadza się z treścią wystawionego wezwania do zapłaty i może udowodnić, że posiadał wtedy ważny dokument przewozu uprawniający do przejazdu – dodaje Donata Nowakowska.

Także Maciej Zaremba z Kolei Śląskich mówi, że podróży w pociągu podczas kontroli dokumentów przewozu zobowiązany jest okazać personelowi pokładowemu właściwy bilet elektroniczny w postaci kodu 2D wyświetlony na urządzeniu mobilnym, wyposażonym w ekran o przekątnej min. trzech cali. Może to np. telefon komórkowy, smartfon, tablet, netbook. A podczas kontroli biletu na urządzeniu mobilnym powinna być ustawiona max. jasność ekranu,

-  Podróżnego, który nie spełni powyższych warunków traktuje się jak osobę bez ważnego biletu na przejazd. Wyczerpanie baterii w urządzeniu lub brak zasięgu nie zwalnia z obowiązku okazania ważnego biletu na przejazd – dodaje Maciej Zaremba.

Przewoźnicy kolejowi zgodnie przyznają, że takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko - Uszkodzony bilet lub niesprawne urządzenie, na którym zapisany jest bilet zdarzają się incydentalnie – zapewnia Marta Ziemska z PKP Intercity.

- Wszystkie dane na bilecie muszą być czytelne. Jeśli z powodu uszkodzenia biletu zakupionego w kasie jak zalania, przedarcia, zamalowania drużyna konduktorska nie będzie mogła odczytać którychkolwiek danych, to bilet będzie uznany za nieważny – przestrzega Marta Ziemska, z biura prasowego PKP Intercity. I dodaje, że w takim przypadku takim przypadku należy kupić nowy bilet.

Dbaj o bilet, bo zniszczony nie jest ważny

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podróże
Uwaga na fałszywe oferty turystyczne
Podróże
Atrakcyjne kraje w Europie na urlop poza sezonem. Dokąd jechać?
Podróże
Za granicą Polacy wolą płacić gotówką. Warto pamiętać o kilku zasadach
Podróże
PKP Intercity zapowiada wielką obniżkę cen biletów okresowych
Podróże
Urlop w Chorwacji nie jest tani. Lepsze ceny u sąsiadów
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił