Wypadki czy stłuczki spowodowane przez więcej niż jedną osobę nie należą do rzadkości. Jak w takiej sytuacji wygląda wypłata odszkodowania z OC sprawcy?
Poszkodowany, który przez swoje zachowanie wpłynął na powstanie albo zwiększenie szkody, poniesie konsekwencje finansowe. Art. 362 kodeksu cywilnego mówi, że „jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron”.
Warto sprawdzić: Polacy nie mają pojęcia, co przysługuje im z polisy komunikacyjnej
Zatem ubezpieczyciel może obniżyć należne odszkodowanie z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, jeżeli poszkodowany przyczynił się do wypadku (np. jechał autem nocą bez włączonych świateł) albo do zwiększenia szkody (np. odmówił zalecanego leczenia). Zachowanie poszkodowanego musi być przy tym obiektywnie niewłaściwe, czyli jeśli ktoś uszkodzi samochód, gdyż ratuje komuś życie, to nie można obniżyć odszkodowania.
Ważne są przepisy
Zachowanie sprawców wypadku czy stłuczki ocenia się generalnie na podstawie zasad ruchu drogowego. Ubezpieczyciel nie może jednak obniżyć świadczenia tylko dlatego, że zachowanie poszkodowanego było niewłaściwe.