Gdy zakładamy w banku lokatę odnawialną, po upływie ustalonego terminu automatycznie odnowi się ona na taki sam okres. Ale co wtedy, gdy mamy lokatę nieodnawialną? Niektóre banki powiadamiają klientów o kolejnym zasileniu konta osobistego. Jeśli więc pieniądze z depozytu terminowego trafią na takie konto, szybko się o tym dowiemy. Gorzej, gdy gotówka zostanie przekazana na konto techniczne.
Czasem przychodzi SMS z banku
– Po terminie zapadalności lokaty automatycznie przekazujemy środki wraz z naliczonymi odsetkami na konto osobiste klienta – tłumaczy Ewa Chojnacka z Credit Agricole. – Umożliwiamy zamówienie powiadomień w formie wiadomości SMS o wpływach na rachunek bieżący. W ten sposób klienci dostają na numer telefonu komórkowego wiadomość o każdym wpływie na rachunek. W naszym banku lokaty nie może założyć osoba, która nie ma ROR.
BGŻ BNP Paribas czasem informuje klientów o końcu terminu lokaty. – Zależy to od tego, czy mamy numer kontaktowy klienta i czy chce on otrzymywać takie informacje – tłumaczy Magdalena Ostrowska z biura prasowego banku.
W zależności od dyspozycji klienta pieniądze z lokaty wracają na rachunek, z którego zostały przekazane (np. rachunek osobisty lub konto oszczędnościowe) albo depozyt odnawia się na kolejny okres.
– Klient lub jego pełnomocnik realizuje dyspozycje w oddziale, posługując się dokumentem tożsamości. Chcąc korzystać z oferty lokat terminowych w BGŻ BNP Paribas, klient musi zawrzeć umowę na prowadzenie rachunku obsługującego lokatę (osobistego lub oszczędnościowego). Rozwiązanie umowy o prowadzenie rachunku oznacza rezygnację z lokat terminowych – informuje Magdalena Ostrowska.