Reklama
Rozwiń
Reklama

Realne straty stają się faktem

Oprocentowanie lokat spada, choć i tak wciąż jest niskie, a inflacja rośnie. Odsetki proponowane w wielu bankach są mniejsze od grudniowej inflacji.

Publikacja: 01.02.2017 19:01

Realne straty stają się faktem

Foto: Fotorzepa/Marta Bogacz

W grudniu ceny w porównaniu z listopadem wzrosły o 0,7 proc., a w stosunku do grudnia ubiegłego roku (dzięki ponad dwóm latom deflacji) o 0,8 proc. Ostatnie listopadowe prognozy NBP zakładają, że w tym roku inflacja wyniesie 1,3 proc., ale można się spodziewać, że założenia te zostaną zweryfikowane w górę. Prezes NBP Adam Glapiński w wywiadzie dla PAP wspomniał o wzroście cen o 1,5 proc., ale nie wykluczył, że może być to nieco więcej. Oznacza to, że oprocentowanie poniżej tej granicy będzie powodowało utratę wartości pieniądza, czyli realne straty.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

RP.PL i The New York Times w pakiecie za 199zł!

Kup roczną subskrypcję w promocji Black Month - duet idealny i korzystaj podwójnie!

Zyskujesz:

- Roczny dostęp do The New York Times, w tym do- News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

- RP.PL- twoje rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i świata z dodatkową weekendową porcją błyskotliwych tekstów, wnikliwych analiz i inspirujących rozmów w ramach magazynu PLUS MINUS.

Reklama
Portfel inwestycyjny
Zbrojeniowa hossa trwa. Jak na niej zarobić?
Materiał Promocyjny
Czy polskie banki zbudują wspólne AI? Eksperci widzą potencjał, ale też bariery
Portfel inwestycyjny
Przed funduszami dłużnymi kilka niezłych kwartałów
Portfel inwestycyjny
Obligacje korporacyjne wciąż atrakcyjnym wyborem dla inwestorów
Portfel inwestycyjny
Widać odbudowę zaufania do obligacji korporacyjnych
Materiał Promocyjny
Urząd Patentowy teraz bardziej internetowy
Portfel inwestycyjny
Czas na dywidendowe żniwa na warszawskiej giełdzie
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama