Najlepiej nie wszystko naraz
Aby jednorazowo wypłacić wszystkie środki zgromadzone w PPK, konieczne będzie złożenie kolejnego wniosku. Uczestnikowi PPK przysługuje prawo do złożenia wniosku o wypłatę pozostałych 75 proc. środków zgromadzonych w PPK w mniejszej ilości rat, a nawet całą kwotę za jednym razem.
Jednak w takim wypadku będzie trzeba zapłacić podatek od podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki). Obłożenie tym podatkiem 75 proc. środków wypłacanych z PPK, gdy liczba rat jest mniejsza niż 120, ma zniechęcać uczestników do szybkiej konsumpcji oszczędności zgromadzonych w PPK.
Twórcy systemu PPK obawiają się, że spora część uczestników przeznaczy jednorazowo wypłacone środki na konsumpcję np. dóbr luksusowych. W konsekwencji uczestnictwo w PPK minie się z głównym celem, jakim jest dodatkowa ochrona uczestnika przed ryzykiem dożycia wieku emerytalnego oraz negatywnymi skutkami długowieczności.
Wycofać można w każdej chwili
Pamiętajmy jednak, że uczestnictwo w systemie PPK jest dobrowolne, dlatego pracownik może w każdym momencie zrezygnować z przekazywania wpłat do PPK, podpisując deklarację rezygnacji. Składając wniosek o zwrot środków, uczestnik otrzyma jednak zgromadzone przez siebie oszczędności, pomniejszone ogólnie o obowiązujący podatek od zysków kapitałowych. Ponadto wypłata zostanie pomniejszona o 30 proc. wartości wpłat po stronie pracodawcy, ponieważ były one zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne – pobrane 30 proc. zapisywane jest pracownikowi jako jego składka na ubezpieczenie społeczne w ZUS. Wyciągany w ten sposób kapitał zmniejszy się także o wpłaty dokonane po stronie Państwa, co jest oczywiście logiczne.