Te spółki powinny poprawić wyniki. Ich akcje pójdą w górę

Rynek nagradza wzrostem notowań te spółki, które mogą się pochwalić efektowną poprawą wyników, przebijając przy tym oczekiwania analityków. Kto jest faworytem w tym sezonie wynikowym?

Publikacja: 05.11.2019 15:17

Te spółki powinny poprawić wyniki. Ich akcje pójdą w górę

Foto: Shutterstock

Najbliższe tygodnie będą dostarczać inwestorom dodatkowych emocji związanych z pojawiającymi się raportami wynikowymi za III kwartał. Sprawdziliśmy, które spółki nie powinny mieć problemów z poprawą rezultatów sprzed roku, mogąc się nawet pokusić o sprawienie pozytywnej niespodzianki.

Warto sprawdzić: Najlepsze fundusze inwestycyjne. Ranking „Rz” 2019

Umiarkowany optymizm

Analitycy są optymistycznie nastawieni do wyników dużych spółek, z których część może pozytywnie zaskoczyć (z tego grona PKN Orlen i Lotos już pokazały wyniki). – Solidne wyniki powinien dostarczyć sektor finansowy. Oczekujemy, że największe banki: PKO BP, Pekao, ING, Santander Polska, zaraportują dwucyfrową dynamikę zysku netto. Spadek zysku zobaczymy w przypadku Alior Banku (wysoki poziom rezerw) – uważa Ryszard Rusak, dyrektor inwestycyjny ds. akcji Generali Investments TFI. Pozytywnych wieści inwestorzy mogą też wypatrywać od spółek energetycznych. – Generalnie powinien być to dobry kwartał dla sektora, gdyż poza Tauronem, który zmaga się z dużymi problemami w segmencie wydobycia, reszta spółek powinna poprawić wynik EBITDA (licząc rok do roku), głównie na wyższych marżach na wytwarzaniu – uważa Kamil Kliszcz, analityk DM mBanku.

Kontynuacja pozytywnego trendu spodziewana jest w wynikach telekomów. Swoimi osiągnięciami zdążył się już pochwalić Orange. Poprawa przychodów i zysków przychody i zysków była nieco bardziej efektowna, niż zakładali analitycy. – W branży telekomunikacyjnej warto zwrócić uwagę na Play, gdzie jest spora szansa na utrzymanie dwucyfrowej pozytywnej dynamiki wyniku EBITDA, podobnie jak w pierwszych dwóch kwartałach tego roku. Mimo że kilkunastoprocentowa zmiana nie jest niecodziennym wynikiem na GPW, to na pewno stanowi wyróżnik w defensywnej branży telekomów – przekonuje Dominik Niszcz, analityk Raiffeisena.

Mocny konsument pomaga

Z przewidywań analityków wynika, że III kwartał był udany dla wielu spółek nastawionych na konsumenta, czego przykładem są firmy handlu detalicznego. Zdaniem Marii Mickiewicz, analityk Pekao IB, z uwagi na sprzyjające otoczenie w postaci mocnego konsumenta i inflację cen żywności, w III kwartale można się spodziewać wyraźnej poprawy wyników w branży FMCG. – W przypadku Dino spodziewamy się kontynuacji mocnych dwucyfrowych zwyżek zysku EBITDA (wzrost o 37 proc. rok do roku), choć zaznaczamy, że jeśli chodzi o bazę z zeszłego roku, to wydaje się ona najmniej wymagająca właśnie w tym kwartale (z uwagi na mocniejszy przyrost kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu rok temu), a wspomniany nieco słabszy wrzesień może jednak pozostawiać lekki niedosyt po stronie wzrostu przychodów. Sprzedaż porównywalna powinna zwiększyć się o około 12 proc. – szacuje.

W przypadku Eurocashu dynamikę wzrostu wyników powinna dodatkowo wspierać niska baza zeszłego roku w segmencie detalicznym oraz zdarzenie jednorazowe w postaci rozliczenia dodatkowego wynagrodzenia na sprzedaży PayUp. – Te czynniki w połączeniu z zakładaną przez nas lekką poprawą wyników w hurcie powinny się przełożyć na wzrost zysku EBITDA w Eurocashu aż o 28 proc. (16 proc. wzrostu po oczyszczeniu o zdarzenia jednorazowe) – przewiduje Mickiewicz.

Warto sprawdzić: Cała prawda o inwestowaniu w condohotele. Lepiej uważać

Wyraźna poprawa wyników spodziewana jest w Rainbow Tours. Zdaniem Michała Krajczewskiego, analityka BM BNP Paribas, wysoką dynamikę wyników w III kwartale br. wspierać będzie niska baza z ubiegłego roku (duża konkurencja i wyprzedaże wycieczek last minute). – W bieżącym sezonie obserwujemy wzrost cen wycieczek, czyli nie doszło do sytuacji z poprzedniego roku, kiedy agresywne działania konkurencji zaniżały ceny. Ponadto stabilne kursy walutowe i ceny paliw lotniczych, a także wzrost sprzedaży poprzez własne kanały są kolejnymi argumentami za poprawą marż przez giełdowego touroperatora – argumentuje.

Na kolejny udany kwartał mogą liczyć ci deweloperzy mieszkaniowi, którzy wysokie koszty są w stanie rekompensować podwyżkami cen. Efektowna poprawa spodziewana jest w tych spółkach, w których nastąpił największy wzrost liczby przekazanych mieszkań. – Wśród deweloperów mieszkaniowych bardzo dobrze powinny poradzić sobie Archicom i Dom Development. Archicom zaraportował wysoką kontraktację oraz wysoką sprzedaż notarialną (290 szt.), co powinno się przełożyć na zdecydowany wzrost wyniku netto. Dom Development istotnie zwiększył wolumen przekazań w relacji do III kwartału poprzedniego roku, co sugeruje silną poprawę rezultatów – oczekuje Adrian Górniak, analityk DM BDM.

Oczekiwana poprawa

Problemów z poprawą rezultatów nie powinni mieć przedstawiciele branży IT. – Warto zwrócić uwagę na istotną poprawę wyników, którą powinien pokazać Comarch, głównie dzięki wyższej rentowności i odwróceniu odpisu na KSI. Osłabienie krajowej waluty powinno również wspomagać wyniki LiveChatu, gdzie oczekujemy najwyższego kwartalnego zysku w historii spółki – zakłada Emil Popławski, analityk Erste Securities.

Optymistycznych wieści inwestorzy mogą też wyczekiwać z wybranych spółek gamingowych. – Najbardziej efektownej poprawy oczekujemy po wynikach Ten Square Games, który dzięki optymalnej efektywności wydatków marketingowych zaraportował wysokie wyniki sprzedażowe, co naszym zdaniem powinno się przełożyć również na wynik netto. Nie można też pominąć 11 bit studios, które powinny zaraportować poprawę wyników, zarówno w trzecim kwartale, jak i całym drugim półroczu, głównie dzięki nowym premierom i rozpoznaniu umowy z dystrybutorami zagranicznymi – uważa ekspert.

Bardzo zróżnicowane wyniki zaprezentują spółki przemysłowe, z których wiele w dalszym ciągu zmagało się z rosnącymi kosztami. Jednym z pozytywnych wyjątków będzie Famur, który może się pochwalić rekordowym portfelem zamówień dla górnictwa. Korzystne warunki do poprawy wyników mieli producenci nawozów. – Zdecydowanej poprawy wyników oczekujemy w Grupie Azoty ze względu na niską bazę poprzedniego roku, jak również sprzyjające ceny gazu. Europejskie magazyny gazu są zapełnione w 98 proc., co ma pozytywny wpływ na jego ceny spotowe i jest szczególnie istotne również w perspektywie następnego kwartału – wskazuje Popławski.

Wśród spółek budowlanych solidnie powinien się zaprezentować Unibep. – W wynikach III kwartału oczekujemy kontynuacji poprawy marży względem ubiegłego roku, w szczególności w generalnym wykonawstwie oraz segmencie budownictwa drogowego. Pozytywny wpływ na rezultaty w średnim terminie ma przede wszystkim stabilizacja cen materiałów oraz wynagrodzeń, jak również wysoki popyt na usługi wykonawcze w budownictwie kubaturowym z uwagi na rozgrzany rynek budownictwa mieszkaniowego – argumentuje Krajczewski.

Warto sprawdzić: W Polsce już bessa. Czas przebudować portfel inwestycyjny

Łukasz Rozbicki doradca inwestycyjny, MM Prime TFI

Publikacje wyników finansowych wpływają na kurs akcji spółki, a czasem też na kursy innych spółek z tej samej branży. Jest to jedna z najważniejszych i najbardziej cenotwórczych informacji. Natomiast przewidywanie ex ante, która spółka może pozytywnie zaskoczyć wynikami, jest dosyć trudnym zadaniem. Łatwiej już przewidzieć długoterminową tendencję na podstawie danych o rynku, sposobie zarządzania spółką, jej marżowości, kontraktach itd. Natomiast często jest tak, że publikacja dobrych wyników jest początkiem większego ruchu wzrostowego i warto kupić akcje spółki nawet na kilkuprocentowym wzroście. Ważne, aby w wynikach czy w późniejszych informacjach z konferencji powynikowej doszukiwać się argumentów świadczących za trwałością dobrego wyniku. Niestety w drugą stronę działa to podobnie – negatywne zaskoczenie połączone z brakiem nadziei na szybką poprawę sytuacji spółki zwykle prowadzi do głębokiej przeceny jej akcji.

Najbliższe tygodnie będą dostarczać inwestorom dodatkowych emocji związanych z pojawiającymi się raportami wynikowymi za III kwartał. Sprawdziliśmy, które spółki nie powinny mieć problemów z poprawą rezultatów sprzed roku, mogąc się nawet pokusić o sprawienie pozytywnej niespodzianki.

Warto sprawdzić: Najlepsze fundusze inwestycyjne. Ranking „Rz” 2019

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek Kapitałowy
Polskie akcje z brzydkiego kaczątka zamieniły się w pięknego łabędzia
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Rynek Kapitałowy
W co inwestować w 2024 roku. Specjaliści polecają
Rynek Kapitałowy
Duże spółki z WIG20 na celowniku inwestorów. Które wybrać?
Rynek Kapitałowy
Branże z GPW, które mogą pozytywnie zaskoczyć po zmianie rządu
Rynek Kapitałowy
W Revolut moża handlować akcjami spółek z Europy od 1 euro