Wojna winduje kursy tych spółek na GPW

Wojna nieco nieoczekiwanie stworzyła niektórym spółkom z warszawskiej giełdy doskonałe warunki do poprawy zysków i marż. Sprawdzamy, które akcje korzystają na tej sytuacji.

Publikacja: 01.03.2023 06:00

Wojna winduje kursy tych spółek na GPW

Foto: AdobeStock

Część z nich wykorzystała szansę, wypracowując dużo lepsze wyniki niż rok wcześniej, co nie pozostało bez wpływu na ceny ich akcji.

Spółki z branży węglowej

Za sprawą znakomitej koniunktury na rynku węgla w okres wynikowych żniw, odznaczający się ponadprzeciętnie wysokimi marżami, weszły spółki węglowe.

– Bardzo dobre wyniki zostały wypracowane przez spółki wydobywcze, takie jak Bogdanka i JSW, których kursy równie istotnie wzrosły od wybuchu wojny. Kluczową rolę w poprawie wyników tych spółek miały rosnące ceny węgla. W parze z dobrymi wynikami i wzrostem kursu (ok. 150 proc. r./r.) wypadły akcje spółki Bumech, które zyskały dzięki dobremu sentymentowi w górnictwie – zauważa Bartłomiej Zalewski, ekspert z BM Alior Banku.

Mimo stabilizacji cen węgla koksującego na niższych poziomach w ostatnich miesiącach, JSW była w stanie wygenerować wyższe zyski niż przed rokiem. Szacunki analityków mówią nawet o 8 mld zł zysku netto wobec niespełna 1 mld zł rok wcześniej.

Czytaj więcej

Akcje producentów uzbrojenia na celowniku inwestorów. Efekt wojny w Ukrainie

PKN Orlen

Nowa wojenna rzeczywistość nieco nieoczekiwanie stworzyła niektórym firmom doskonałe warunki do poprawy zysków i marż. – Atak agresji Rosji na Ukrainę spowodował duże zawirowania cen surowców, co miało istotne przełożenie na wyniki spółek, szczególnie tych z branży paliwowej. Patrząc na wyniki PKN Orlen (przejęcie Lotosu i PGNiG), były one imponujące na tle rynku, mimo że sam kurs giełdowy spadł w ciągu ostatnich 12 miesięcy – wskazuje Zalewski. Efektowna poprawa wyników to w znacznej mierze efekt dużo wyższych rok do roku marż rafineryjnych płockiego koncernu. Do tego trzeba też doliczyć pozytywny wpływ konsolidacji wyników przejętego PGNiG i Lotosu. W 2022 r. płocki koncern potroił zysk netto do rekordowych 35,3 mld zł.

Cognor

Z kolei Cognor skorzystał w 2022 r. na nagłym skoku cen stali i popytu, co miało przełożenie na rekordowe zyski hutniczej grupy, choć w dalszej części roku zaczął słabnąć popyt w branży budowlanej. Na czysto w minionym roku zarobiła ponad 600 mln zł. Zarząd podtrzymał niedawno wcześniejsze zapowiedzi, że rekordowe wyniki finansowe grupy z poprzedniego roku mogą być trudne do powtórzenia w 2023 roku z powodu dekoniunktury na rynku wyrobów stalowych. Spółka jednak liczy na odbudowę popytu na stale budowlane w II połowie roku. Od wybuchu konfliktu akcje Cognora podwoiły swoją wartość i są aktualnie najdroższe od o 2007 roku.

Unimot

Bardzo udany okres spod względem wyników zanotował Unimot, który skorzystał na zawirowaniach podaży na rynku surowców związanych z wojną w Ukrainie i ograniczeniem eksportu paliw z Rosji. – Spółka bardzo dobrze odnalazła się w nowej rzeczywistości. W 2022 roku odnotowała rekordowe wyniki. Skorzystała m.in. na zmianie kierunków dostaw paliw na rynku ukraińskim, co pośrednio wpłynęło także na rynek polski. Odcięcie się Ukrainy od importu paliw z Rosji i Białorusi wykreowało nowy popyt na paliwa z kierunku UE (głównie z Polski, Bałkanów i Litwy), a jednym z głównych eksporterów na rynek ukraiński stał się właśnie Unimot. Dodatkowo przełożyło się to także na podniesienie premii lądowych na rynku polskim, co pozwoliło na realizację przez spółkę bardzo wysokich marż na imporcie diesla do kraju – wyjaśnia Krzysztof Pado, analityk DM BDM. Aktualnie jej akcje Unimotu są warte o ponad 170 proc. więcej niż przed wojną.

Czytaj więcej

Dywidendy 2023. Te spółki z GPW sypną groszem

Arctic Paper

Spektakularną poprawą wyników może się pochwalić Arctic Paper, choć nałożył się na to także efekt popandemicznego ożywienia na rynku papieru. Papiernicza grupa osiągnęła rekordowe zyski dzięki korzystnej koniunkturze na rynkach papieru i celulozy. – Arctic Paper ma bez wątpienia za sobą rekordowy rok pod względem wyników. W 2022 r. spółka wypracowała przychody na poziomie 4,9 mld zł, co oznacza wzrost o 43,4 proc. r./r. Wyższe przychody przełożyły się na wyższe zyski. Zysk netto wyniósł 756,8 mln zł, co oznacza ponad czterokrotny wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2021 r. – zauważa Artur Wizner, analityk DM Banku BPS. Jego zdaniem w dłuższym horyzoncie czasowym możliwa jest kontynuacja trendu wzrostowego (od wybuchu wojny kurs zyskał ponad 150 proc.) pod warunkiem poprawy (już) bardzo dobrych wyników.

Część z nich wykorzystała szansę, wypracowując dużo lepsze wyniki niż rok wcześniej, co nie pozostało bez wpływu na ceny ich akcji.

Spółki z branży węglowej

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Rynek Kapitałowy
Złoty zaliczył solidną przecenę. Szybko się nie podniesie
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Rynek Kapitałowy
Giełdowe perełki w drodze na nowe szczyty
Rynek Kapitałowy
Dywidendowe ostatki na GPW w 2023 roku. Jeszcze można się załapać
Rynek Kapitałowy
Czarne chmury zbierają się nad giełdą
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Rynek Kapitałowy
Spółki z mWIG40 warte uwagi. Nawet trzycyfrowe zyski
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej