Dywidendy 2023. Te spółki z GPW sypną groszem

W 2023 roku będzie można upolować atrakcyjne dywidendy. Na warszawskiej giełdzie nie zabraknie bowiem spółek, które będą hojne dla swoich akcjonariuszy.

Publikacja: 18.02.2023 15:11

W 2022 roku wyniki znacząco poprawiły duże spółki z WIG20, zwiększając swoje możliwości w zakresie w

W 2022 roku wyniki znacząco poprawiły duże spółki z WIG20, zwiększając swoje możliwości w zakresie wypłaty

Foto: Mirosław Stelmach

Sezon dywidend na warszawskiej giełdzie dopiero przed nami. – Moim zdaniem ten rok może być stosunkowo dobry dla inwestorów dywidendowych. Po bardzo dużej niepewności związanej z pandemią wiele przedsiębiorstw mimo wojny za naszą wschodnią granicą osiągało solidne wyniki finansowe za 2022 r. i jest w stanie podzielić się zyskami – uważa Mateusz Namysł, menedżer ds. portfeli w Santander BM.

Czytaj więcej

Dywidendy 2023. Gdzie inwestorzy mogą liczyć na żniwa

Giganci podzielą się kasą

W 2022 roku wyniki znacząco poprawiły duże spółki z WIG20, zwiększając swoje możliwości w zakresie wypłaty. W przypadku banków ich wielkość jest dodatkowo uzależniona od wymogów narzuconych przez KNF. To oznacza, że tylko niektóre banki w tym roku będą mogły podzielić się zyskiem.

– W przypadku branży finansowej dywidendami wyróżniać mogą się dobrze dokapitalizowane banki bez dużego udziału walutowych kredytów hipotecznych, jak Bank Handlowy czy Pekao, ale też takie spółki jak Kruk czy PZU – wylicza Namysł.

Najbardziej hojny w tym roku będzie Bank Handlowy, który zdaniem analityków jako jedyny może przeznaczyć na dywidendę 100 proc. jednostkowego zysku z 2022 r. Z pozostałych banków spełniających wymogi KNF akcjonariusze mogą wypatrywać dywidendy również z Pekao (50–75 proc. zysku netto), PKO BP (50 proc.), Santander Bank Polska (do 50 proc.) i ING BSK (do 50 proc.). Wymogi spełnia także Alior Bank, ale zdaniem analityków potrzeba wzmocnienia bazy kapitałowej przesądzi o wstrzymaniu się z wypłatą.

Z oczekiwań niektórych analityków wynika, że na wyższą wypłatę od ubiegłorocznej mogą liczyć posiadacze akcji PKN Orlen. W zeszłym roku do akcjonariuszy trafiło prawie 1,5 mld zł, co dało wypłatę w wysokości 3,5 zł na akcję.

– Uważamy, że w tym roku dywidenda rzędu 3,5 zł na akcję lub wyższa nie jest wykluczona. Zdolność Orlenu do wypłaty większej dywidendy jest spora ze względu na to, że wskaźnik długu netto/EBITDA na 2023 r. jest zbliżony do zera. Trzeba brać jednak pod uwagę program inwestycyjny na kolejne lata – zauważa Michał Kozak, analityk Trigona DM.

Pozytywną niespodziankę może sprawić KGHM.

– Zakładam, że KGHM wypłaci 5 zł na akcję z zysku za 2022 r. wobec 3 zł przed rokiem, ale jakby trzymać się maksymalnych poziomów z polityki dywidendowej, to mogłoby to być 7–8 zł na akcję – szacuje Robert Maj, analityk Ipopemy. Nie spodziewa się dywidendy z JSW.

– Wygodnym wyjaśnieniem jest tutaj pożyczka z PFR i potrzeba budowy poduszki kapitałowej na gorsze czasy czy ewentualny windfall tax – wskazuje.

Czytaj więcej

Prognozy giełdowe na 2023 już nie są tak dobre

Dywidendy 2023 - spółki sypną groszem

Na atrakcyjne dywidendy można liczyć u deweloperów mieszkaniowych, dla których 2022 rok pod względem wyników sprzedaży był bardzo udany. Równocześnie wielu z nich było w stanie utrzymać marże na stosunkowo wysokim poziomie.

– Obecny rok w branży deweloperskiej powinien być obfity pod względem wypłat dywidendy. Liczba spółek dzielących się zyskiem za rok poprzedni powinna być podobna, lecz skumulowana suma wypłaconej gotówki powinna być nieco wyższa. Wynika to po prostu z wyższych zysków wypracowanych w 2022 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednocześnie sytuacja bilansowa dużych deweloperów jest na tyle dobra, że nie spodziewamy się, aby odeszli od polityki dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami mimo obecnego słabszego otoczenia – uważa Adam Anioł, analityk BM BNP Paribas Bank Polska.

Wśród obserwowanych deweloperów pod względem wysokości potencjalnej stopy dywidendy wyróżniły się Dom Development (rekordowe wyniki za 2022 r., mocny bilans) oraz Echo Investment (sprzedaż aktywów komercyjnych).

Hojne w tym sezonie mogą być spółki budowlane, gdzie lista firm dzielących się zyskiem może się wydłużyć.

– Do grona spółek budowlanych wypłacających dywidendę mogą dołączyć w tym roku Elektrotim oraz Mostostal Zabrze. Z kolei na wyższe nominalnie dywidendy dostrzegamy miejsce w Mirbudzie czy Pekabeksie, jednak może to zależeć od zapotrzebowania na kapitał obrotowy i inwestycje w tych podmiotach. Nieco niższą z kolei rok do roku dywidendę może wypłacić Budimex, jeżeli weźmiemy pod uwagę wynik jednostkowy (w 2021 r. rozpoznano zysk ze sprzedaży części deweloperskiej). Biorąc pod uwagę stopę dywidendy, to najwyższych, dwucyfrowych poziomów oczekiwalibyśmy w Torpolu. Z zastrzeżeniem, że zapowiadane zmiany w akcjonariacie nie wpłyną na politykę spółki w tym zakresie – podkreśla Krzysztof Pado, analityk DM BDM.

Zyskiem tradycyjnie chętnie dzielą się spółki przemysłowe, ale zdaniem ekspertów coraz bardziej wymagające i niepewne otoczenie powoduje, że w tym roku wcale nie muszą być tak hojne dla akcjonariuszy jak w poprzednim.

– Potencjalnie wysoką stopę dywidendy mogą zaprezentować przedsiębiorstwa związane z branżą metalową, jak Cognor, Kęty czy Alumetal – uważa Namysł.

Pewniakiem wśród firm przemysłowych jest Alumetal, który ma za sobą rekordowy rok pod względem wyników. Wprawdzie nie ma jeszcze decyzji o wysokości ewentualnej dywidendy za 2022 r., ale zarząd spółki zasygnalizował, że całkowita dywidenda za miniony rok powinna być znacząco wyższa, mając na uwadze politykę dywidendową Alumetalu, która zakłada wypłatę na poziomie minimum 70 proc. znormalizowanego zysku netto. Według szacunków spółki w 2022 roku Alumetal miał 216,1 mln zł znormalizowanego zysku netto, o 48 proc. więcej niż w poprzednim roku. Warto zauważyć, że w grudniu spółka wypłaciła zaliczkę na poczet dywidendy za 2022 r. w kwocie 3,30 zł na akcję (prawie 52 mln zł).

Czytaj więcej

Bessa im niestraszna. Spółki z GPW z rekordowymi wycenami

Wypłatę dywidendy ma w planach także Grupa Kęty, która dzieli się zyskiem regularnie od kilkunastu lat. Polityka dywidendowa zakłada wypłatę dywidendy na poziomie 60–100 proc. skonsolidowanego zysku netto. W zeszłym roku do akcjonariuszy trafiło ponad 0,5 mld zł, co dało 52,37 zł na walor. W tym spółka może być bardziej ostrożna, zapowiadając trudniejszy rok w związku z osłabieniem koniunktury w budownictwie.

Słabszy pod względem dywidend rok zapowiada się w branży gier, co zdaniem Macieja Kietlińskiego, analityka DM XTB, w dużej mierze będzie wynikiem wypracowania mniej efektownych zysków.

– Rok 2022 nie był wyjątkowo dobry dla rodzimych spółek z tej branży z uwagi na brak dużych premier, co przełożyło się również na wyniki. Pozytywnie zaskoczył CD Projekt, który za okres trzech kwartałów 2022 r. wypracował zysk netto powyżej 212 mln zł wobec 121 mln zł w analogicznym okresie roku 2021 r. Spółka nie ma jednak przyjętej polityki dywidendowej, za rok 2021 wypłaciła 1 zł na akcję przy stopie wynoszącej 1,02 proc. Biorąc pod uwagę bogaty plan produktów w 2023 r. zarówno w przypadku CD Projektu, jak i 11 bit studios, Playwaya i CI Games, bardziej upatrywałbym szansy na uzyskanie dywidendy od spółek z branży gier w roku przyszłym – wskazuje.

Sezon dywidend na warszawskiej giełdzie dopiero przed nami. – Moim zdaniem ten rok może być stosunkowo dobry dla inwestorów dywidendowych. Po bardzo dużej niepewności związanej z pandemią wiele przedsiębiorstw mimo wojny za naszą wschodnią granicą osiągało solidne wyniki finansowe za 2022 r. i jest w stanie podzielić się zyskami – uważa Mateusz Namysł, menedżer ds. portfeli w Santander BM.

Giganci podzielą się kasą

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek Kapitałowy
Polskie akcje z brzydkiego kaczątka zamieniły się w pięknego łabędzia
Rynek Kapitałowy
W co inwestować w 2024 roku. Specjaliści polecają
Rynek Kapitałowy
Duże spółki z WIG20 na celowniku inwestorów. Które wybrać?
Rynek Kapitałowy
Branże z GPW, które mogą pozytywnie zaskoczyć po zmianie rządu
Rynek Kapitałowy
W Revolut moża handlować akcjami spółek z Europy od 1 euro