Ponadprzeciętnie rentowne spółki z GPW. Nie ma ich wiele

W warunkach rosnących kosztów giełdowe firmy mogące się pochwalić bardzo wysoką rentownością biznesu są poszukiwane przez inwestorów. Takich okazji na rynku nie ma jednak zbyt wiele.

Publikacja: 10.10.2023 14:46

Spółki, które mogą pochwalić bardzo wysoką rentownością.

Spółki, które mogą pochwalić bardzo wysoką rentownością.

Foto: Adobe Stock

Wysokość osiąganej marży jest jednym z najważniejszych czynników świadczących o efektywności prowadzonego biznesu. Ponadprzeciętna rentowność nie jest częstym zjawiskiem na warszawskim parkiecie. Jest ona z reguły jest uwarunkowana posiadaniem przewagi konkurencyjnej czy to w postaci unikalnego know-how, znanej marki, czy też dużej skali produkcji lub sprzedaży.

Czytaj więcej

Giełdowe perełki w drodze na nowe szczyty

Text

Pod względem osiąganych marż w ścisłej czołówce branży IT jest Text (dawny LiveChat). Producent oraz globalny dostawca oprogramowania komunikacyjnego, który może się pochwalić rentownością operacyjną sięgającą ok. 60 proc. To zasługa modelu biznesowego spółki, który oparty jest na globalnym zasięgu sprzedaży, który oznacza niskie koszty pozyskiwania nowego klienta.

– Wysoka rentowność operacyjna Text została w ostatnim czasie jeszcze poprawiona ze względu na podwyższenie cen usług, co było dostosowaniem się do ruchów innych graczy na rynku. Text od lat utrzymuje wysoką rentowność operacyjną, co wynika z bardziej zrównoważonego modelu wzrostu biznesu oraz dobrej dyscypliny kosztowej (postawienie na automatyzację, zatrudnienie specjalistów głównie w Polsce) – wyjaśnia Piotr Bogusz, analityk Erste Securities. – Wiele podmiotów z branży decyduje się na szybszy wzrost skali biznesu, co odbija się na rentowności – zauważa.

XTB

Ponadprzeciętnie wysoką rentownością operacyjną wyróżniają się firmy brokerskie, czego przykładem jest XTB. Broker był jednym z największych beneficjentów wzrostu zmienności notowań na rynkach. Większa aktywność inwestorów oraz napływ nowych klientów oznaczały dużo wyższe wpływy. - Wybuch pandemii zapoczątkował okres korzystnego otoczenia dla brokerów, zarówno od strony przychodów jak i osiąganych marż. Skumulowanie się odłożonego w czasie popytu spowodowało, że konsumenci osiągali ponadnormatywną stopę oszczędności. W konsekwencji wzrosło zainteresowanie tematyką inwestycyjną, co bezpośrednio przełożyło się na wzrost przychodów, a pośrednio, poprzez efekt dźwigni operacyjnej, na wyższe marże. Marże były wspierane również podwyższoną zmiennością na rynkach finansowych, która pobudzała klientów do działania- wyjaśnia Mateusz Chrzanowski, analityk Noble Securities. Równocześnie podkreśla, że sytuacja w branży ostatnio uległa normalizacji, natomiast rentowność wciąż pozostanie wysoko względem innych sektorów giełdowych, co oznacza, że to specyfika branży a nie korzystne otoczenie są głównymi czynnikami kształtującymi marże.

Czytaj więcej

Lokaty, nieruchomości, akcje, obligacje, złoto. Tak Polacy chronią oszczędności

Deweloperzy mieszkaniowi

Wysokie marże od lat generuje branża deweloperska, gdzie oprócz efektywności kosztowej istotne znacznie ma elastyczność cenowa popytu. – W poprzednich latach składały się na to relatywnie stabilne koszty budowlane oraz tańsze grunty, których udział w cenie sprzedaży lokali oscylował w okolicy 20 proc. Należy też pamiętać o głównym czynniku, czyli cenach mieszkań, które pozostają w długoletnim trendzie wzrostowym – wskazuje Adrian Górniak, analityk Ipopemy.

Zauważa, że miniony rok przyniósł sporo zawirowań, zwłaszcza z cenami materiałów budowlanych, co przy cyklu produkcyjnym w inwestycjach mieszkaniowych (ok. dwóch lat) mogło się przełożyć na rentowność w okresie 2023–2024. – Deweloperzy na tę sytuację (oraz spadek zdolności kredytowej klientów) odpowiedzieli ograniczeniem rozpoczynanych budów oraz mocnymi podwyżkami cen mieszkań. Dlatego też słychać coraz więcej głosów, że rentowność inwestycji w przyszłych okresach może być wyższa niż wcześniej oczekiwana – dodaje. W dłuższej perspektywie jego zdaniem zagrożeniem dla marż będą coraz droższe grunty, spowodowane nie tylko czynnikami popytowymi na mieszkania, ale także ograniczoną dostępnością atrakcyjnych działek czy kwestiami proceduralnymi.

Mo-Bruk

Jednym z czynników sprzyjających osiąganiu wysokich marż jest ograniczona konkurencja na rynku, czego przykładem jest Mo-BRUK, działający w branży przetwarzania odpadów. – Tu wysokie marże wynikają głównie ze specyfiki branży, która jest mocno reglamentowana, a to wpływa na mniejszą konkurencję. Szacuje się, że proces uzyskania wszystkich pozwoleń potrzebnych do rozpoczęcia działalności zajmuje około trzech lat. Po stronie spółki pozostaje know-how, które jest relatywnie łatwiejsze do pozyskania, poza opatentowanymi rozwiązaniami – wyjaśnia Dariusz Dadej, analityk Noble Securities.

Najbardziej rentowna część działalności spółki to likwidacja „bomb ekologicznych”, na które ma wpływ stan finansów samorządów, co związane jest z decyzjami politycznymi. – W ostatnich dwóch latach przychody z tego tytułu są słabe, a to ma m.in. negatywny wpływ na marże. Rentowność EBITDA w Mo-BRUKU od szczytu (67,1 proc.) z III kw. 2020 r. konsekwentnie spada – wskazuje. – Ponieważ marża EBITDA w okolicy 50 proc. to łakomy kąsek, konkurencja z czasem będzie się zwiększać. Łącznie z tym, że w branży pojawią się duże państwowe podmioty, z którymi konkurowanie może być trudniejsze. Dlatego też za mało prawdopodobną uważam możliwość utrzymania tak wysokich marż w długim okresie – ocenia.

Wysokość osiąganej marży jest jednym z najważniejszych czynników świadczących o efektywności prowadzonego biznesu. Ponadprzeciętna rentowność nie jest częstym zjawiskiem na warszawskim parkiecie. Jest ona z reguły jest uwarunkowana posiadaniem przewagi konkurencyjnej czy to w postaci unikalnego know-how, znanej marki, czy też dużej skali produkcji lub sprzedaży.

Text

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek Kapitałowy
Polskie akcje z brzydkiego kaczątka zamieniły się w pięknego łabędzia
Rynek Kapitałowy
W co inwestować w 2024 roku. Specjaliści polecają
Rynek Kapitałowy
Duże spółki z WIG20 na celowniku inwestorów. Które wybrać?
Rynek Kapitałowy
Branże z GPW, które mogą pozytywnie zaskoczyć po zmianie rządu
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Rynek Kapitałowy
W Revolut moża handlować akcjami spółek z Europy od 1 euro