Giełdowe perełki w drodze na nowe szczyty

Mimo zawirowań na rynkach na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których wyceny rynkowe w ostatnim czasie osiągnęły rekordowe poziomy.

Publikacja: 13.09.2023 09:19

Na GPW nie brakuje spółek, których akcje mimo słabszych nastrojów na rynku, cieszą się niesłabnącym

Na GPW nie brakuje spółek, których akcje mimo słabszych nastrojów na rynku, cieszą się niesłabnącym powodzeniem i biją rekordy cenowe

Foto: AdobeStock

Spółki, których ceny akcji zdołały wspiąć się na nowe historyczne szczyty w ostatnich tygodniach, zwykle same zapracowały na ten sukces, choć nierzadko istotny udział miały w tym rozbudzone oczekiwania inwestorów związane z dalszym wzrostem zysków.

Benefit Systems

Niesłabnącym popytem w tym roku cieszą się akcje Benefit Systems. Od początku roku jego wycena giełdowa wzrosła o prawie 150 proc., a kapitalizacja przekroczyła 5 mld zł. Rajd notowań rozpoczął się mniej więcej przed rokiem, gdy rynek zorientował się, że branża usług fitness okres słabości, który zafundowała jej pandemia, ma już za sobą. Skala poprawy operatora kart sportowych była jednak dla wielu inwestorów sporym zaskoczeniem, co wywindowało kurs na nowe rekordowe poziomy.

– Tegoroczna zwyżka jest jak najbardziej uzasadniona świetnymi wynikami raportowanymi przez spółkę. Jest to spowodowane utrzymującą się dobrą sytuacją na rynku pracy, co w połączeniu z powrotem klientów do aktywności sportowej po pandemii utrzymuje popyt na produkty spółki na wysokim poziomie. Dzięki temu Benefit był też w stanie zwiększyć średnie ceny kart sportowych oraz karnetów fitness, co w połączeniu z efektami skali pozwoliło zwiększyć marże i poradzić sobie z presjami kosztowymi. Spółka z sukcesem kontynuuje także stopniową ekspansję zagraniczną – wyjaśnia Michał Krajczewski, analityk BM BNP Paribas. Jednocześnie wskazuje, że zarząd spółki widzi też duży potencjał w dalszej optymalizacji biznesu klubów sportowych oraz stopniowym zwiększaniu liczby klientów w obszarze kart oraz produktów kafeteryjnych, co jego zdaniem powinno pozwolić na kontynuację rozwoju w dłuższym terminie.

– To przekłada się na korzystną ocenę spółki przez analityków, których wyceny wskazują na potencjał wzrostowy względem obecnej ceny rynkowej – zauważa ekspert.

Czytaj więcej

Sztuka komiksu na inwestycję i do zbioru

Mercor

Stabilnym wzrostem biznesu, znajdującym uznanie u inwestorów, może się pochwalić Mercor. Tylko od początku bieżącego roku papiery spółki podwoiły już wartość, a kapitalizacja osiągnęła ponad 400 mln zł. Mimo trudnego otoczenia i słabszych perspektyw branży budowlanej nie ma ona problemów z pozyskiwaniem nowych zamówień, czego potwierdzeniem jest stabilny portfel zleceń. Motorem wzrostu sprzedaży są dynamicznie rosnące przychody z rynków zagranicznych.

– Mercor jest jednym z liderów europejskiego rynku biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz wiodącym podmiotem na rynku krajowym. Pomimo nadchodzącego spowolnienia w branży spółka jest dobrze przygotowana na trudniejsze czasy – wskazuje Damian Szparaga, analityk BM Pekao.

– Mimo że spółce nie uda się powtórzyć rekordowych wyników z roku obrotowego 2022/2023, osiągane rezultaty wciąż będą solidne – dodaje. Dodatkowym atutem Mercoru jest dywidenda, która w tym roku wyniosła 1,51 zł, co jest poziomem od dziewięciu lat. – W naszej ocenie Mercor ma szansę dołączyć do spółek regularnie wypłacających przyzwoitą dywidendę, co powinno podnieść jego atrakcyjność w oczach inwestorów – wskazuje Szparaga.

Grupa Kęty

W tym roku wyraźnie przyspieszyły zwyżki akcji Grupy Kęty, wspinając się na nowe cenowe szczyty. Tegoroczna stopa zwrotu przekracza 50 proc. Inwestorów przekonały lepsze od oczekiwań tegoroczne wyniki spółki, które skłoniły zarząd do podniesienia prognozy na 2023 rok.

– Wyniki zarówno za I, jak i II kwartał br. były lepsze od założeń zarządu i rynku, co pozwoliło na odbudowę kursu. Zarząd zdecydował się ostatecznie na podniesienie prognozy. Spółka awansowała w sierpniu do indeksu small cap MSCI, co wygenerowało dodatkowy popyt na akcje – zauważa Krzysztof Pado, analityk DM BDM.

Czytaj więcej

Na rynku sztuki potrzebna korekta. Nikt nie chciał pewniaków aukcyjnych

Dom Development

Solidne wzrosty były także udziałem deweloperów mieszkaniowych. W tym gronie wśród najmocniej rozchwytywanych były walory Dom Development, które w wyniku tegorocznej hossy znalazły się na nowych historycznych szczytach po zwyżce o ponad 90 proc. od początku tego roku.– Dla części inwestorów jest to zaskoczenie, biorąc pod uwagę wysokie stopy procentowe i trudność w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Niemniej, patrząc na otoczenie, wiele elementów było bardzo sprzyjających. Po pierwsze, wszedł w życie rządowy program, który wyraźnie pobudził popyt, co widać już po pierwszych danych o liczbie wnioskujących o kredyt. Po drugie, sytuacja konsumentów okazała się być lepsza, niż można było oczekiwać jeszcze kilka miesięcy temu (między innymi za sprawą dobrej sytuacji na rynku pracy czy podwyżek wynagrodzeń). Raportowana przez największe spółki sprzedaż mieszkań w drugim kwartale tego roku była pozytywnym zaskoczeniem – wskazuje Emil Łobodziński, analityk BM PKO BP. Równocześnie zauważa, że od strony podażowej sytuacja również jest korzystna. – Liczba uruchamianych nowych projektów czy pozwoleń na budowę spadła w tym roku. Zestawiając to z rosnącym popytem, efektem może być wzrost cen nieruchomości oraz możliwość utrzymania wysokich marż przez deweloperów, co powinno wspierać ich wyceny – podsumowuje

Spółki, których ceny akcji zdołały wspiąć się na nowe historyczne szczyty w ostatnich tygodniach, zwykle same zapracowały na ten sukces, choć nierzadko istotny udział miały w tym rozbudzone oczekiwania inwestorów związane z dalszym wzrostem zysków.

Benefit Systems

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek Kapitałowy
Polskie akcje z brzydkiego kaczątka zamieniły się w pięknego łabędzia
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Rynek Kapitałowy
W co inwestować w 2024 roku. Specjaliści polecają
Rynek Kapitałowy
Duże spółki z WIG20 na celowniku inwestorów. Które wybrać?
Rynek Kapitałowy
Branże z GPW, które mogą pozytywnie zaskoczyć po zmianie rządu
Rynek Kapitałowy
W Revolut moża handlować akcjami spółek z Europy od 1 euro