1. Kto powinien złożyć pit 36 za rok 2019?
  2. Jak wypełnić pit 36 za rok 2019
  3. Pit 36 – o jakich załącznikach musisz pamiętać?
  4. Dlaczego warto skorzystać z programy do rozliczeń pit online?

Z artykułu dowiesz się kto zobowiązany jest do złożenia deklaracji PIT-36, jak wypełnić niezbędne dokumenty, jakie załączniki należy dodać do deklaracji podatkowej oraz dlaczego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z programu do rozliczeń PIT online.

Kto powinien złożyć pit 36 za rok 2019?

PIT-36 składają przede wszystkim podatnicy prowadzący działalność gospodarczą. Na mocy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, deklarację podatkową PIT-36 składają podatnicy, którzy prowadzili w 2019 roku pozarolniczą działalność gospodarczą i rozliczali się z fiskusem na ogólnych zasadach stosując skalę podatkową oraz działy specjalne produkcji rolnej, które również stosowały ogólne zasady i skalę podatkową. PIT-36 składają również ci podatnicy, którzy uzyskali w 2019 r. przychody z najmu, podnajmu lub dzierżawy, opodatkowane na zasadach ogólnych; przychody od których mieli obowiązek samodzielnie opłacać zaliczki czy przychody ze źródeł położonych za granicą. PIT-36 składają również ci, którzy korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 44 ustawy (tzw. kredyt podatkowy), którzy obniżają dochód o straty z lat ubiegłych oraz ci, którzy mają obowiązek doliczyć do własnych dochodów dochody swoich małoletnich dzieci.

Jak wypełnić pit 36 za rok 2019

Deklarację PIT-36 w szczególnie uważny sposób powinni rozliczyć podatnicy, którzy rozliczają się z urzędem skarbowym wspólnie z małżonkiem lub osoby, które samotnie wychowują dzieci. Małżeństwa muszą pamiętać, że łączne opodatkowanie dochodów dotyczy ich o ile objęci są skalą podatkową, czyli stawkami 18 i 32 proc. oraz pozostawali w związku małżeńskim przez cały ubiegły rok i przez cały ten czas obowiązywała ich wspólnota majątkowa oraz podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Ze wspólnego rozliczenia skorzystać mogą również osoby samotnie wychowujące dzieci, o ile rozliczają się według skali podatkowej. Dotyczy to osób, które wychowują samotnie dzieci: małoletnie; bez względu na wiek o ile na mocy odrębnych przepisów otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną; dzieci do ukończenia 25 roku życia, które uczą się w szkołach. Należy we wszystkich powyższych przykładach pamiętać jednak o terminowym złożeniu deklaracji podatkowej do właściwego urzędu skarbowego.

Pit 36 – o jakich załącznikach musisz pamiętać?

Wypełniając PIT-36, warto pamiętać o licznych odliczeniach od podatku. Wielu osobom przysługują rozmaite ulgi podatkowe, jednak aby taką ulgę uzyskać, należy załączyć do deklaracji odpowiedni dokument. Przykładowo, załącznik PIT/B obejmuje informacje na temat dochodu lub straty z pozarolniczej działalności gospodarczej, z kolei PIT/D dotyczy odliczeń od dochodu wydatków mieszkaniowych. Jeśli podatnik zgłasza dochody małoletnich dzieci, rozliczane wspólnie przez rodziców, zobowiązany jest złożyć załącznik PIT/M. Osoby, które odliczają od dochodu darowizny lub wydatki na cele rehabilitacyjne, składają razem z PIT-36 załącznik o nazwie PIT/O. Jeśli podatnik pracuje za granicą, to wraz ze standardową deklaracją podatkową, załącza PIT/ZG dzięki czemu urząd skarbowy ma informacje o dochodach z zagranicy i zapłaconym podatku. To jednak nie wszystko, gdyż załączników jest więcej. Informacje na ten temat bez problemu znajdziesz w sieci. Więcej o załącznikach dowiesz się np. z artykułu: https://www.podatnik.info/publikacje/pit_36_kto_wypelnia_i_jak_rozliczyc_pit_36_za_2018,pit,rozliczenie_roczne,48003a

Dlaczego warto skorzystać z programy do rozliczeń pit online?

Coraz więcej osób swoje deklaracje podatkowe rozlicza za pomocą internetowych programów do rozliczeń pit online. Dlaczego warto z nich skorzystać? Zalet jest kilka. Po pierwsze, składając PIT drogą elektroniczną dużo szybciej otrzymasz zwrot podatku, ponieważ Twoja deklaracja dotrze do urzędu szybciej i urzędnicy wcześniej zaakceptują podesłany formularz. Po drugie, wypełnienie deklaracji podatkowej online jest bardzo proste, gdyż system komputerowy sam dokonuje wybranych obliczeń, jeśli tylko uzupełnisz odpowiednie pola. Dzięki temu nie dojdzie do pomyłek, a czas wypełniania deklaracji będzie dużo krótszy! Po trzecie, zaoszczędzisz czas i pieniądze. Zamiast wybierać się do urzędu skarbowego lub na pocztę, możesz dokonać rozliczenia w kilkanaście minut ze swojego mieszkania lub biura. Szybko, wygodnie i dokładnie – rozliczenie PIT online to same korzyści. Proste w obsłudze, intuicyjne programy do rozliczeń pit online znajdziesz na stronie: https://www.podatnik.info/

Rozliczanie deklaracji podatkowych nigdy nie było tak szybkie proste! Programy do rozliczeń pit online to świetne rozwiązanie dla wszystkich.

Materiał Promocyjny