W srebro można inwestować na kilka różnych sposobów. Jednym z tych najlepszych jest zakup srebra inwestycyjnego, czyli sztabek lub srebrnych monet bulionowych. Co warto wiedzieć o tych ostatnich?

Srebrne monety bulionowe, zwane również lokacyjnymi oraz inwestycyjnymi, służą stricte do inwestowania w fizyczne srebro. Jest tak dlatego, że podobnie jak sztabki nie mają określonego nakładu, ani walorów kolekcjonerskich, a przy tym są wytwarzane z czystego srebra. Cechy te sprawiają, że na wartość srebrnych monet inwestycyjnych wpływa głównie ilość i bieżąca cena zawartego w nich kruszcu.

 Srebrne monety inwestycyjne – najważniejsze parametry

Większość srebrnych monet inwestycyjnych waży jedną uncję (31,1 gramów), choć dostępne są także wyroby zarówno o mniejszej, jak i większej gramaturze. Najpopularniejsze produkty jednouncjowe mają podobną średnicę, która zwykle nie przekracza 40 milimetrów, a jednocześnie odznaczają się zbliżoną wartością. Jeśli chodzi o tę ostatnią, to jest ona również podobna do tej, którą wykazują sztabki srebra o tej samej masie. Z tego względu nie ma większego znaczenia, który rodzaj srebra inwestycyjnego nabywa inwestor – korzystnym wyborem są zarówno sztabki, jak i monety lokacyjne.

Według stanu na grudzień 2020 roku, za jedną srebrną monetę bulionową trzeba zapłacić około 140-160 zł, przy czym jest to kwota typowa dla drobnych transakcji. Jeśli inwestor chce nabyć większy zestaw monet, składający się z 50, 100 czy 500 sztuk, może uzyskać o co najmniej kilka procent niższą cenę jednostkową.

W które monety bulionowe inwestować?

Chcąc inwestować w srebro z pomocą monet bulionowych, należy skupić się na znanych i cenionych przez inwestorów produktach. Jest tak dlatego, że choć srebrne monety wytwarza wiele mennic na całym świecie, to jednak nie każdy ich produkt łatwo jest później odsprzedać po godziwej cenie. Najlepszym wyborem są takie srebrne monety inwestycyjne, jak Krugerrand, Amerykański Orzeł, Australijski Kangur, Wiedeńscy Filharmonicy czy Britannia. Niezależnie którą z tych monet wybierze inwestor, może liczyć na wysoką płynność inwestycji, a także łatwość w weryfikacji autentyczności produktu – zapewniają to stosowane w nim specjalne zabezpieczenia.

Wymienione monety można znaleźć w ofercie między innymi Mennicy Polskiej. Ten największy w kraju producent oraz dostawca złota i srebra inwestycyjnego udostępnia je za pośrednictwem strony: https://inwestycje.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/srebro/srebrne-monety-bulionowe/. Produkty z oferty sprzedawcy dostępne są również w jego kilku oddziałach stacjonarnych.

Czy warto inwestować w srebrne monety?

Srebrne monety bulionowe oraz sztabki srebra obarczone są 23-procentowym podatkiem VAT, ale mimo to w średnim i długim horyzoncie czasowym mogą okazać się trafioną inwestycją. Zakup srebra, podobnie jak inwestycja w złoto, uważa się za dobry sposób na zabezpieczenie kapitału przed inflacją, a także kryzysem gospodarczym. Dlatego też, choć w dobie pandemii koronawirusa srebro wyraźnie przybrało już na wartości, to wciąż jest przestrzeń do dalszych wzrostów jego ceny. Warto też zaznaczyć, że stosunek cen złota i srebra wynosi obecnie około 1 do 75, podczas gdy w przeszłości był kilkukrotnie wyższy. Sugeruje to, że srebrny bulion nadal jest relatywni tani – przynajmniej względem złota.

Materiał Promocyjny