Frank szwajcarski jest postrzegany jako waluta stabilna i bezpieczna. Przez pewien czas waluta CHF cieszyła się dużą popularnością wśród osób poszukujących korzystnych warunków kredytowych. W naszym kraju kilkanaście lat temu kredyt we frankach faktycznie mógł się wydawać dobrym rozwiązaniem, ale tak było do czasu. Waluta helwecka znajduje się w koszyku najważniejszych walut świata – nie bez powodu. Poznaj kilka faktów na temat franka szwajcarskiego – waluty, która w naszym kraju niejednemu spędza sen z powiek.

Kredyt we frankach – dlaczego tak wielu się na niego zdecydowało

Frank szwajcarski często bywa określany przez specjalistów jako safe heaven, czyli bezpieczna przystań dla kapitału. Wynika to niejako z reputacji, jaką wyrobiło sobie CHF. Sama Szwajcaria jest określana jako kraj stabilny gospodarczo oraz politycznie. Właśnie ze względu na niskie i stabilne stopy procentowe kredyt we frankach był swojego czasu bardziej opłacalny niż w złotówkach. Niższe odsetki przekładają się na niższe raty. Problemy rozpoczęły się w momencie, gdy Narodowy Bank Szwajcarii postanowił zaprzestać obrony kursu minimalnego CHF. Czarnym czwartkiem określa się dzień 15 stycznia 2015 r., kiedy wielu posiadaczy kredytów frankowych obudziło się niejako w nowej rzeczywistości. Doprowadziło to do paniki na rynkach, a kurs franka poszybował gwałtownie w górę.

Co z kredytami we frankach aktualnie?

Kurs CHF nigdy nie wrócił na dawne poziomy, z roku na rok frankowicze byli w coraz gorszej sytuacji. Kolejni politycy obiecują zadłużonym, że zajmą się sprawą ich kredytów. Cześć kredytobiorców postanowiła samodzielnie zawalczyć w sądach, a inni szukają rozwiązań, które ułatwią im spłacanie kredytu frankowego. Jak najtańszy kurs franka jest dla wielu osób sporą ulgą dla portfela, a już w szczególności w czasach dynamicznych zmian na rynku walutowym w czasie pandemii. W grudniu 2020 pojawił się promyk nadziei nad interwencję Komisji Nadzoru Finansowego w sprawach frankowiczów.

Kurs franka szwajcarskiego – prognozy niezbyt optymistyczne

Z pewnością jeszcze sporo czasu upłynie, zanim dojdzie do porozumień w kwestii kredytów frankowych. Aktualnie jednym z najlepszych sposobów na spłatę zobowiązań jest zakup CHF online. Najbardziej konkurencyjny kurs franka mogą zaproponować kantory internetowe (sprawdź np. tutaj: https://internetowykantor.pl/kurs-franka/), gdzie wymiana może być tańsza nawet o 6% niż w bankach, czy kantorach stacjonarnych. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić na spłacaniu rat w perspektywie długofalowej.

Materiał Promocyjny