Złodziej urlopu nie bierze. Jak uchronić się przed włamaniem

Adobe Stock

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo włamania. Warto też pomyśleć o dobrym ubezpieczeniu.

W 2020 roku liczba kradzieży z włamaniem wzrosła względem 2019 roku o 3 249 przypadki i wyniosła łącznie 72 502. Zbliżające się wakacje, to czas wyjazdów, lenistwa i beztroskiego spędzania czasu, ale też okres, w którym nasze domy i mieszkania przez dłuższy okres mogą pozostawać niezamieszkałe i bez dozoru. Kiedy my cieszymy się nadchodzącym urlopem i pakujemy walizki, złodzieje zacierają ręce i szykują się do „pracy”.

Warto sprawdzić: Ubezpieczenie domu i mieszkania. Ranking „Rz” 2021

Zabezpieczenie nie zaszkodzi

Co zrobić, aby spędzić spokojnie urlop i w jego trakcie nie stresować się potencjalnym włamaniem, a po powrocie zastać dom lub mieszkanie w nienaruszonym stanie? Przede wszystkim warto zainwestować w zabezpieczenia przeciwkradzieżowe – nie są to rozwiązania doraźne, dlatego o ich zamontowaniu należy pomyśleć wcześniej, aby chroniły nasze mienie nie tylko w trakcie wyjazdu na urlop, ale przez 365 dni w roku.

Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań pozwalających skutecznie zabezpieczyć nasz dobytek. Okna o podwyższonej klasie odporności na włamanie, rolety antywłamaniowe – przydatne szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych i mieszkań znajdujących się na parterze budynku czy klasyczne alarmy dźwiękowe lub te z powiadomieniem ochrony. Nie bez znaczenia są również drzwi wejściowe –powinny być wyposażone w zamek wielozastawkowe z atestem.

Złodzieje nie lubią światła, dlatego jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym warto zadbać o oświetlenie posesji. Dobrym rozwiązaniem jest także poproszenie kogoś bliskiego, aby co jakiś czas przyszedł i zapalił światło, podlał kwiaty. Dzięki temu zachowamy pozory, że w mieszkaniu ktoś przebywa.

Warto sprawdzić: Ubezpieczenie drewnianego domu jest drogie, ochrona słaba

Polisa ubezpieczeniowa to podstawa

Polisa ubezpieczeniowa chroni nie tylko na wypadek zdarzeń losowych, jak zalanie czy pożar, ale działa także w razie kradzieży z włamaniem. W ramach odszkodowania możemy liczyć na wypłatę środków z tytułu utraconych ruchomości (wyposażenie, sprzęt elektroniczny itd.), jak również szkód w nieruchomości i elementach stałych, które powstały w wyniku włamania.

– Przed udaniem się na urlop powinniśmy spisać numery seryjne wartościowych przedmiotów, które pozostawiamy w domu – zwiększy to znacznie szansę na ich odzyskanie i będzie pomocne w trakcie likwidacji szkody przez ubezpieczyciela – wskazuje Halina Gądek, właścicielka placówki CUK Ubezpieczenia.

– O zdarzeniu należy także poinformować policję. Nie tylko w celu wszczęcia dochodzenia i wykrycia sprawcy, ale także ze względu na proces likwidacji szkody – jest to obowiązek, który nakładają na klientów towarzystwa ubezpieczeniowe” – dodaje Halina Gądek.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie

Przede wszystkim porównując wszystkie dostępne na rynku oferty. Nie musimy tego robić samodzielnie. Doświadczony doradca sprawdzi dla nas oferty wielu towarzystw.

– Warto zaznaczyć, że koszt polisy w porównaniu do wypłaconego odszkodowania jest znikomy – roczna ochrona dla mieszkania o powierzchni 50 m2 w Warszawie to ok. 300 zł – zwraca uwagę Bernard Adamowicz, właściciel placówki CUK Ubezpieczenia.

Warto sprawdzić: Jak dobrze wybrać ubezpieczenie domu lub mieszkania

– Dodatkowo, dzięki współpracy z kluczowymi towarzystwami ubezpieczeniowymi, nasi doradcy mogą zaoferować swoim klientom dodatkowe zniżki – 30 proc. rabatu na ubezpieczenie domu/mieszkania w Allianz, 10 proc. rabatu na ubezpieczenie domu/mieszkania w Generali oraz 35 proc. rabatu na ubezpieczenie domu/mieszkania w Wiener – podkreśla.

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji, które mogą nam się przytrafić w życiu. Ale podejmując pewne działania, możemy zapewnić sobie spokój i komfort, aby w razie zdarzenia jego skutki nie były tak dotkliwe.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Co robić, gdy sprawca wypadku uciekł, albo nie miał OC

Mieliśmy wypadek, a sprawca uciekł i nie został złapany albo nie miał polisy OC? ...

Problem nieuczciwych polis z UFK ciągnie się od lat

Open Life ukarane za nieuczciwą sprzedaż polis z UFK

Urzędnicy ukarali Open Life TU Życie za nieuczciwą sprzedaż. Ubezpieczyciel sprzedawał konsumentom polisy z ...

W internecie łatwiej znaleźć optymalną ofertę

W gąszczu ofert ubezpieczycieli kierowca może się pogubić. Pewnym ułatwieniem mogą być internetowe porównywarki ...