Pasażer uszkodził sąsiednie auto? Ubezpieczyciel zapłaci

uszkodzenie sąsiedniego auta przy otwieraniu drzwi
uszkodzenie sąsiedniego auta przy otwieraniu drzwi
To, czy silnik pojazdu był, czy nie był włączony, nie ma znaczenia . Fot. Adobe Stock

Ubezpieczyciel kierowcy zapłaci za szkodę wyrządzoną przez pasażera, który, otwierając drzwi, uszkodzi sąsiednie auto.

Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nie ma znaczenia to, że pojazd stał, a winy nie ponosi kierowca. Sprawa dotyczy Łotwy, ale orzeczenie TSUE ma również zastosowanie do Polski. Orzecznictwo polskich sądów różnie kształtowało się do tej pory i niejednokrotnie ubezpieczyciel OC kierowcy odmawiał wypłat za takie szkody. Teraz sprawa jest klarowna.

Czytaj także: Zamiast posiadać samochód wynajmij

Pasażer wysiadał z auta na parkingu i przy otwieraniu drzwi uszkodził samochodów stojący obok. Właściciel uszkodzonego pojazdu zdecydował się na likwidację szkody z autocasco, ale towarzystwo zwróciło się o zwrot pieniędzy od ubezpieczyciela sprawcy. Ten jednak odmówił wypłaty. Sprawa trafiła do łotewskiego Sądu Najwyższego, który poprosił TSUE o odpowiedź na pytania o interpretację dyrektywy dotyczącej ubezpieczenia OC.

Trybunał orzekł, że stojący pojazd uczestniczący w kolizji był użytkowany w związku z jego funkcją jako środka transportu. Z tego powodu zdarzenie powinno być objęte zakresem pojęcia „ruch pojazdu” w rozumieniu przepisów unijnych. To, czy silnik pojazdu był, czy nie był włączony w chwili zdarzenia, nie jest dla sprawy rozstrzygające. W myśl dyrektywy ubezpieczeniem powinna być objęta „odpowiedzialność cywilna odnosząca się do ruchu pojazdów normalnie przebywających na jego terytorium [każdego państwa członkowskiego]”. W związku z tym bez znaczenia jest także fakt, iż zdarzenie nie jest wynikiem działania kierowcy pojazdu, lecz pasażera. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej odnosi się więc nie tylko do kierowania pojazdami, ale i do innych sposobów ich użytkowania oraz korzystania z nich przez osoby niebędące kierowcą.

– Oznacza to, że zakresem pojęcia „ruch pojazdów” jest objęty każdy rodzaj „użytkowania pojazdu, który jest zgodny z jego zwykłą funkcją, czyli z funkcją środka transportu”. Dlatego należy podkreślić, że użytkowanie pojazdów nie ogranicza się do ich prowadzenia, lecz obejmuje też czynności, które wykonywane są zwykle również przez pasażerów – wyjaśnia Mariusz Wichtowski, prezes Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nie czekaj ze zgłoszeniem szkody

Ubezpieczeni, których dobytek został uszkodzony przez nawałnice, powinni zabezpieczać majątek przed dalszymi stratami zanim ...

Po wypadku auto traci na wartości

Samochód naprawiony po wypadku może stracić na wartości. Jeśli tak się stało, a wypadek ...

Premia za styl dla kierowcy

Link4 wprowadza aplikację, która pozwoli obniżyć składki za OC dla osób jeżdżących płynnie i ...