Odszkodowanie za upadek na lodzie

zimowe odszkodowania
zimowe odszkodowania
Shutterstock

Sprawdzamy, jakie kroki podjąć, żeby otrzymać tzw. zimowe odszkodowania.

Tzw. zimowe odszkodowania to te związane między innymi z upadkiem na nieodśnieżonym chodniku, urazami powstałymi z powodu spadających sopli czy poślizgiem samochodu na oblodzonej drodze.

Jak wskazuje mec. Joanna Smereczańska-Smulczyk z Kancelarii Radców Prawnych EuCO, jeżeli chcemy uzyskać odszkodowanie, musimy podjąć trzy kroki zaraz po zdarzeniu

– Zrobić zdjęcie miejscu wypadku, zebrać dane świadków i zawiadomić policję lub straż miejską. Polacy nie zdają sobie sprawy, jak ważne dla dalszego postępowania jest nasze działanie kilka minut po wypadku – bez materiału dowodowego z miejsca zdarzenia, uzyskanie odszkodowania jest niezwykle trudne – mówi ekspertka.

Możliwość uzyskania zimowych odszkodowań znajduje podstawę w treści art. 415 kodeksu cywilnego („Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”), a także ustaw: o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, o drogach publicznych oraz o gospodarce nieruchomościami.

Warto sprawdzić: Gdy sopel uszkodzi auto i inne zimowe szkody. Kto zapłaci?

O odszkodowanie mogą starać się bezpośrednio osoby fizyczne (np. pieszy po wypadku na nieodśnieżonej drodze), osoby prawne (np. w sprawie zniszczonego samochodu należącego do firmy), ale także pośrednio poszkodowani (np. matka po córce, która poniosła śmierć na skutek obrażeń doznanych w wyniku upadku na oblodzonym chodniku).

Poszkodowany musi wykazać, że do zdarzenia doszło na skutek zawinionego działania lub zaniechania konkretnego podmiotu odpowiedzialnego za dany teren, np. właściciela posesji, nieruchomości czy zarządcy drogi. Jeżeli za właściwe utrzymanie danego terenu odpowiada podwykonawca (np. firma sprzątająca), to on staje się adresatem roszczenia. Gdy pozwany posiada polisę OC, poszkodowany zwraca się o wypłatę odszkodowania do towarzystwa ubezpieczeniowego.

W tego typu sprawach musimy udowodnić winę podmiotu odpowiedzialnego za właściwe utrzymanie danego terenu w okresie zimowym oraz wskazać, że jego zaniechanie było bezpośrednią przyczyną zdarzenia. Na przykład nie uzyskamy odszkodowania, jeśli nad ranem doszło do bardzo intensywnych opadów, dozorca nie był w stanie odśnieżyć terenu, a my złamaliśmy nogę. Ale jeśli okaże się, że gdy kilka godzin po opadach teren nadal nie jest uprzątnięty, a nam się przytrafi nieszczęście, mamy podstawy do uzyskania odszkodowania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ubezpieczenie szkolne - najczęściej zgłaszanymi szkodami z polis NNW dla dziecka są roszczenia dotyczące uszczerbków na ciele. Odszkodowanie to najczęściej 1 proc. sumy ubezpieczenia

Nie warto kupować pierwszej lepszej polisy dla dziecka

Prześwietlamy ofertę ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków dla naszych pociech w szkolnym wieku. Nie ...

suma ubezpieczenia ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne. Gdy braknie pieniędzy na leczenie

W ubezpieczeniach turystycznych zdarza się, że suma ubezpieczenia nie wystarcza na opłacenie kosztów leczenia. ...

Przy podróżach po Europie podstawą powinno być wyrobienie karty EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego

Udar w Meksyku i rachunek na 800 tys. zł. Jak tego uniknąć

Co roku w mediach pojawiają się informacje o nieodpowiedzialnych turystach, którzy się nie ubezpieczyli. ...