Faktury źródłowe w autocasco

Adobe Stock

Mam pytanie o obowiązek wypłaty odszkodowania z polisy AC. Ubezpieczyciel żąda do wypłaty faktur źródłowych na zakup przez mechanika części użytych do naprawy samochodu i uzależnia od tego wypłatę odszkodowania na poziomie faktury za naprawę. Ja nie mam możliwości żądać od mechanika faktur wymaganych przez TU, które koszt naprawy opiera na ich własnym kosztorysie, który pokrywa około 40 proc. kosztów naprawy. Co mogę zrobić aby wyegzekwować od ubezpieczyciela przysługujący mi zwrot kosztów naprawy?

W dobrowolnym ubezpieczeniu AC obowiązki ubezpieczonego należy ustalać w oparciu o treść zawartej umowy i jej ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU). Najczęściej obowiązki te polegają m.in. na przedstawieniu posiadanych dowodów dotyczących zajścia wypadku ubezpieczeniowego lub poniesionych kosztów.

Zakład ubezpieczeń musi udowodnić fakty, które wpływają na wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności, a jeśli ubezpieczony przedkłada fakturę za naprawę, to ubezpieczyciel powinien ją uznać. Jeśli podważa jej wiarygodność, powinien to udowodnić. Żądanie faktur źródłowych potwierdzających rodzaj i źródło pochodzenia części jest natomiast ingerowaniem w obszar działalności gospodarczej przedsiębiorcy i związanej z tą działalnością tajemnicy handlowej. Właścicieli zakładów naprawczych niezwiązanych z ubezpieczycielem umową o dokonywanie napraw bezgotówkowych, nie wiąże z tym zakładem ubezpieczeń żaden stosunek prawny, więc tym bardziej nie muszą na żądanie ubezpieczyciela okazywać żadnych faktur dotyczących zakupu części, nie muszą ich też zresztą okazywać właścicielowi pojazdu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W internecie łatwiej znaleźć optymalną ofertę

W gąszczu ofert ubezpieczycieli kierowca może się pogubić. Pewnym ułatwieniem mogą być internetowe porównywarki ...

Budowa III filara emerytalnego może osłabić ZUS

Zachęcenie Polaków do oszczędzania na starość może sprawić, że zmniejszą się bieżące dochody ZUS ...

Dobre zabezpieczenia obniżą składkę ubezpieczeniową

Zadaniem zakładu ubezpieczeń jest takie przygotowanie produktu ubezpieczeniowego dla określonych grup klientów, aby zakres ...