Polisy na smartfony to często wydmuszki

Coraz więcej problemów z ochroną sprzętu RTV i AGD w towarzystwach zagranicznych. Rzecznik finansowy interweniuje.

Publikacja: 07.01.2018 21:00

Polisy na smartfony to często wydmuszki

Foto: 123rf.com

Nabywcom smartfonów, laptopów czy tabletów coraz częściej sprzedawane są wydmuszkowe polisy, w których ubezpieczycielem jest firma z siedzibą w innych państwie UE. W razie problemu z taką polisą klient ma zawężone pole manewru. Jeśli dochodzi do nieprawidłowości przy likwidacji szkód albo sprzedaży, Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ma utrudnione działanie i musi wystąpić z wnioskiem do nadzoru danego państwa Unii.

Po raporcie rzecznika finansowego sprzed roku, w którym nie pozostawił on suchej nitki na ubezpieczeniach sprzętu, spadła liczba związanych z tymi produktami skarg na polskie towarzystwa (w I połowie 2016 r. było ich 311, a w I połowie 2017 r. 291; nie ma jeszcze podsumowania całego 2017 roku), ale lawinowo przybywa skarg na oddziały ubezpieczycieli zagranicznych.

– Rośnie liczba problemów zgłaszanych przez klientów, którzy zawarli umowę na ubezpieczenie sprzętu elektronicznego w zagranicznym zakładzie ubezpieczeń. To taki zakład, który działa w Polsce na zasadzie swobody świadczenia usług – wyjaśnia Marcin Jaworski, ekspert z Biura Rzecznika Finansowego.

Przyczyną jest to, że niektóre telekomy i sieci handlowe sprzedają sprzęt elektroniczny z ubezpieczeniem oferowanym przez zagranicznych asekuratorów.

W całym 2016 r. rzecznik finansowy otrzymał 104 skargi na zagraniczne zakłady ubezpieczeń, a tylko w I połowie 2017 r. było ich 90. Wnioski do rzecznika to sygnał nieprawidłowości: w rzeczywistości naruszeń prawa jest więc dużo więcej, bo nie wszyscy poszkodowani występują z reklamacjami.

Większość polskich towarzystw zdecydowanie poprawiła standardy likwidacji szkód. Więcej skarg jest jedynie na TU Europa.

– Europa jest ostatnim polskim ubezpieczycielem, który pozostaje w segmencie dużych kontraktów na ubezpieczenia telefonów na rynku telekomunikacyjnym, który wykazuje się znaczną szkodowością. Pozostali krajowi gracze zostali na nim zastąpieni przez zagraniczne firmy, nie działające w oparciu o polską licencję ubezpieczeniową – tłumaczy Mariusz Gawrychowski, rzecznik spółki.

Jak podaje Aleksander Daszewski, radca prawny z biura rzecznika finansowego, problemy z zagranicznymi podmiotami dotyczą sytuacji, gdy awaria została zakwalifikowana przez ubezpieczyciela jako efekt zużycia eksploatacyjnego lub gdy ubezpieczyciel „na siłę” kwestionuje możliwość zajścia szkody w okolicznościach podawanych przez ubezpieczonego albo stwierdza, że nie doszło do powstania szkody w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Do odmowy wypłaty odszkodowania dochodzi w sytuacjach, gdy przykładowo właściciel telewizora przesuwał półki z książkami i zahaczył o szafkę, na której stał telewizor, po czym go zrzucił albo gdy osoba ubezpieczona na skutek popchnięcia upuściła laptop, a ten zepsuł się po upadku na podłogę.

Nadal występuje na szeroką skalę wprowadzanie klienta w błąd na etapie zawierania umowy ubezpieczenia (czyli tzw. misseling), a także nieuzasadnione obciążanie kosztami transportu uszkodzonego sprzętu – a są to koszty likwidacji szkody, które powinien ponosić zakład ubezpieczeń.

Najwięcej reklamacji dotyczy London General Insurance Company Limited, w którego imieniu i na rzecz na terenie Polski działa TWG Limited Sp. z o.o., ubezpieczający urządzenia kupione w jednej z sieci sprzedających RTV. Nie udało nam się skontaktować z TWG Limited – nikt w tej firmie nie odbierał telefonu.

Skala nieprawidłowości była tak duża, że rzecznik finansowy poprosił pod koniec grudnia KNF o podjęcie działań wobec tego ubezpieczyciela – czyli w praktyce o wystąpienie w tej sprawie do nadzorcy brytyjskiego.

Ubezpieczenia Majątku
Luka ubezpieczeniowa straszy. Problem właścicieli mieszkań i firm
Ubezpieczenia Majątku
Najlepsze ubezpieczenie domu i mieszkania. Ranking "Rz" na 2023 rok
Ubezpieczenia Majątku
Bez polisy OC dla najemcy ani rusz
Ubezpieczenia Majątku
Kiedy można ubezpieczyć mieszkanie lub dom
Ubezpieczenia Majątku
Złodzieje nie próżnują. Niepokojące statystyki włamań do domów i mieszkań