Nie zawsze jednak traktujemy takie informacje poważnie. Dlaczego? Przede wszystkim nie wierzymy w możliwość zarabiania pieniędzy w ten sposób. Mimo to, praca przez Internet staje się nie tylko coraz bardziej popularna, ale wiąże się z dość dobrym wynagrodzeniem. Dlatego warto zastanowić się nad taką możliwością, ponieważ jest to doskonały sposób na podreperowanie domowego budżetu.
Czytaj także: Zarabiać można nawet na soku pomarańczowym
Jak zarabiać w Internecie i na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że możliwość wykonywania pracy poza stałym miejscem pracy dopuszcza kodeks pracy w formie telepracy. Zgodnie z definicją zawartą w kodeksie, telepracą jest praca wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczenie usług drogą elektroniczną. Z tego wynika, że osoba pracująca przez Internet oczywiście może wykonywać pracę na podstawie umowy o pracę, z czym wiążą się wszelkie uprawnienia pracownicze, jak choćby urlop czy przebywanie na zwolnieniu lekarskim.
Pamiętajmy, że jeśli decydujemy się na podjęcie pracy wykonywanej przez Internet, nie zgadzajmy się pracować bez umowy, nawet gdy pracodawca nie oferuje umowy o pracę. W takiej sytuacji zabezpieczeniem naszych interesów mogą być także umowy cywilnoprawne, czyli umowa zlecenie oraz umowa o dzieło. W dalszej kolejności musimy dokładnie przeanalizować ofertę pracy. Pracując za pośrednictwem Internetu, najczęściej nie poznamy w ogóle przyszłego pracodawcy, dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z ofertą oraz z umową przed jej podpisaniem.
Możemy ponadto sprawdzić opinie o danym pracodawcy. Wystrzegajmy się tych propozycji, które obligują nas na przykład do zakładania kont bankowych, czy kupowania jakikolwiek produktów w celu dalszej odsprzedaży. W ten sposób najczęściej tworzone są tzw. piramidy, których uczestnik musi namawiać inne osoby do stałej współpracy. Praca w takiej formie jest nieopłacalna, a ponadto może niekiedy wiązać się ze zobowiązaniami finansowymi.