Warto wiedzieć, jak działa nasz system emerytalny. Prześwietlamy jego funkcjonowanie i radzimy, jak zabezpieczyć się na starość.
W pierwszej części artykułu opisaliśmy dokładnie co się dzieje z obowiązkowymi składkami emerytalnymi, które każdy pracownik musi wpłacić poprzez ZUS do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prześledziliśmy podział wpłacanej kwoty i zaprezentowaliśmy, w których miejscach poszczególne części składki są księgowane zaznaczając, że każde pieniądze wpłacone do ZUS widnieją na naszym koncie i subkoncie wyłącznie w postaci zapisu księgowego.
Czytaj także: System emerytalny to nie tylko ZUS i OFE cz. I
Realnie te pieniądze są natychmiast wydawane na pokrycie wydatków na obecne emerytury, a nasze składki i tak nie wystarczają na wypłaty świadczeń. Co roku Fundusz Ubezpieczeń Społecznych musi się ratować dotacją z budżetu państwa. Tak więc zapis w ZUS jest wyłącznie obietnicą, że kiedyś w przyszłości społeczeństwo wypłaci obecnie pracującym emerytury w zadeklarowanej wysokości.
Ile dostaniemy od państwa
W przyszłości nasza emerytura z państwowego systemu będzie niższa niż świadczenia obecnych emerytów. Wytłumaczmy zatem dlaczego.