Zazwyczaj decydując się na pożyczenie pieniędzy komuś, kogo znamy, nie dbamy wówczas o zabezpieczenie naszych interesów na wypadek, gdyby powstały trudności z wyegzekwowaniem długu. Tym bardziej, jeśli umowa pożyczki była zawierana ustnie. W takiej sytuacji często nawet skierowanie roszczenia na drogę sądową może okazać się niewystarczające – zwłaszcza gdy nie dysponujemy żadnym dowodem, który potwierdziłby fakt pożyczenia pieniędzy. Co zatem zrobić? Oto konkretne wskazówki, które pomogą odzyskać dług od osoby prywatnej, gdy ta spóźnia się z jego spłatą.
Warto sprawdzić: Przez rosnące koszty życia mamy coraz więcej długów
Odzyskiwanie długu od osoby prywatnej – od czego zacząć?
Umowa pożyczki jest jedną z nazwanych umów, którą regulują odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego. Zgodnie z obowiązującą w prawie polskim zasadą swobody umów, uregulowania kodeksu cywilnego znajdują zastosowanie w stosunku do wszystkich umów, wówczas gdy umowa nie reguluje pewnych sytuacji. Dlatego jeśli będziemy chcieli skonstruować umowę pożyczki, warto sięgnąć do właściwych przepisów. Ponadto pamiętajmy, że umowa pożyczki powyżej 1000 złotych powinna być stwierdzona dokumentem. Jeśli nawet podpiszemy umowę, możemy od niej odstąpić oraz odmówić wydania przedmiotu pożyczki, gdy jej zwrot jest wątpliwy z powodu złego stanu majątkowego.
W sytuacji, gdy w umowie pożyczki nie określimy terminu jej zwrotu, pożyczkobiorca jest obowiązany do oddania kwoty pożyczki w ciągu 6 tygodni od dnia, w którym pożyczkodawca zażąda jej zwrotu. Należy mieć na uwadze również to, że opóźnienie dłużnika w spełnieniu świadczenia, w tym przypadku zwrotu przedmiotu pożyczki, niezależnie od przyczyn opóźnienia, uprawnia pożyczkodawcę do żądania odsetek za opóźnienia.
Postanowienia określające ewentualne odsetki związane z opóźnieniem spełnienia świadczenia mogą być określone w umowie pożyczki lub w ich miejsce mogą wejść odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego. Natomiast jeśli chodzi o wezwanie do zwrotu świadczenia, najlepiej by było uczynione na piśmie. Wówczas mamy podstawy do tego, by dochodzić zwrotu pożyczki na dalszej drodze, jeżeli – pomimo wezwania – kwota pożyczki nie została nam zwrócona.