Co do zasady wszelkie darowizny opodatkowane są podatkiem od spadków i darowizn. Jednak w poszczególnych grupach podatkowych przewidziane są pewne zwolnienia.
Na gruncie podatku od spadków i darowizn wyróżnia się trzy grupy podatkowe, dla których przewidziane zostały pewne zwolnienia. W zależności od grupy podatkowej darczyńcy zostały określone kwoty wolne od podatku i jeżeli wartość darowizny ich nie przekroczy, wówczas nie mamy obowiązku zapłaty podatku oraz zgłoszenia do urzędu skarbowego.
Pierwsza grupa podatkowa to osoby z najbliżej rodziny, w przypadku których kwota wolna od podatku wynosi 9637 zł. Limit ten dotyczy sumy wszystkich otrzymanych darowizn od tej samej osoby na przestrzeni ostatnich pięciu lat.
W ramach pierwszej grupy wyróżnia się grupę 0, do której należą małżonek, zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie), pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha. W przypadku tej grupy wszystkie darowizny bez względu na ich wartość mogą być zwolnione od podatku pod warunkiem zgłoszenia zaistniałego faktu do urzędu skarbowego. Mamy na to sześć miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Warto sprawdzić: Pożyczka od rodziny. Jak spisać umowę i uniknąć podatku
Obowiązek zgłoszenia powstaje po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku, czyli 9637 zł. Należy wypełnić wówczas druk SD-Z2.