Tak wynika z informacji minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej.

- Szacujemy, że w tym roku taki zwrot z podatku PIT otrzyma nie mniej niż 15 mln podatników - osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a administracja skarbowa zwróci im łącznie ponad 17,5 mld zł - powiedziała Rzeczkowska.

- Dla porównania, w zeszłym roku ta kwota zwrotów wynosiła 10,5 mld zł - dodała.

W poprzednich latach u większości podatników suma pobranych w trakcie roku zaliczek na PIT mniej więcej zgadzała się z kwotą rocznego zobowiązania. Nie dostawali zwrotów, ale też nie musieli nic dopłacać fiskusowi. W zeznaniach za 2022 r. różnice mogą być spore i to na korzyść podatników.

Czytaj więcej

Wspólne rozliczenie PIT przez małżonków. Ile można zyskać

Wskutek zmian wprowadzonych przez Polski Ład kwoty potrącanych w trakcie roku przez pracodawcę lub zleceniodawcę (czyli płatnika) zaliczek coraz bardziej odbiegają od rocznego podatku pracownika bądź zleceniobiorcy.

Na początku zeszłego roku płatnicy mieli obowiązek podwójnego liczenia zaliczek (chyba że podatnik z tego zrezygnował), oznaczający przeliczanie wynagrodzeń według bieżących zasad oraz przepisów z 2021 r. Była też ulga dla klasy średniej, czyli specjalny odpis od dochodu, obliczany według skomplikowanych wzorów. W połowie roku zmieniła się stawka PIT w pierwszym progu skali (spadła z 17 do 12 proc.). To wszystko powodowało, że zaliczki na podatek były liczone w różny sposób.

Czytaj więcej

Ulga termomodernizacyjna. Jak rozliczyć pompę ciepła i fotowoltaikę w PIT

Dopłacać podatek jest mniej osób niż w poprzednich latach. Ta „przyjemność” czeka, według szacunków resortu finansów, około 1,2 mln podatników (przed Polskim Ładem były to 2 mln).

Kto może się spodziewać nadpłaty? Na pewno zatrudnieni na zleceniach. W trakcie roku nie mieli potrącanej kwoty wolnej od podatku, jak zostanie odliczona w zeznaniu rocznym, mogą odzyskać nawet 3,6 tys. zł.